Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Mieszkańcy Miłkowskiej Karczmy wzięli sprawy w swoje ręce! Prośba o kontrolę wysypiska trafiła do Urzędu Marszałkowskiego i WIOŚ!

Mieszkańcy Miłkowskiej Karczmy powiedzieli stanowcze nie nieprzyjemnemu zapachowi wydobywającemu się z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów „Janik”. Pismo skierowane do Andrzeja Bętkowskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, a także Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Kielcach w ich imieniu w środę, 25 września złożył Marek Bilski, mieszkaniec Miłkowskiej Karczmy i radny powiatowy. – O sprawie chcemy także poinformować prokuraturę, ponieważ mamy wątpliwości i pytania czy na pewno wszystko na wysypisku odbywa się zgodnie z prawem i przepisami – tłumaczy Marek Bilski.

fot. naOSTRO.info

To już kolejny krok, jaki wykonali mieszańcy Miłkowskiej Karczmy w walce nie tylko o czyste, pozbawione fetoru powietrze, ale i zdrowie swoich najbliższych. Wciąż mają wątpliwości, czy nieprzyjemny zapach, jaki wraz z powietrzem przenosi się nad ich posesje, nie jest szkodliwy. Chcieliby, aby na terenie ich miejscowości przeprowadzone zostały specjalistyczne badania, które raz na zawsze rozwiałyby wątpliwości, a także, aby smród z wysypiska przestał zatruwać im życie.

– Kilka dni temu przejeżdżałem przez sołectwo, aby sprawdzić, czy zapach się zmniejszył. Niestety smród można było wyczuć już od obelisku w lesie. Dwa dni temu też było czuć ten zapach. Nie wysyłalibyśmy tego pisma, gdyby nie było ku temu powodów. Nie zależy nam na tym, aby wywołać burzę w szklance wody. Walczymy tylko o godne i przede wszystkim zdrowe warunki życia dla nas i naszych najbliższych. Po spotkaniu, jakie zorganizowałem w szkole w Miłkowskiej Karczmie z przedstawicielami ZUO „Janik”, a także mieszkańcami, które tak naprawdę nie rozwiało wątpliwości mieszkańców, postanowiłem interweniować. Rozmawiałem z ludźmi i ustaliłem, że skontaktujemy się z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego Stąd to pismo – wyjaśnia decyzję Marek Bilski.

W złożonym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego piśmie mieszkańcy informują, że pomimo podjętych rozmów z przedstawicielami ZUO „Janik” sp. zo. o. oraz podjętych działań przez spółkę, mieszkańcy nadal odczuwają nieprzyjemny zapach, który jest bardzo uciążliwy.

– Przypuszczamy, że pojawiające się u nas alergie czy bóle głowy mogą być spowodowane nieprzyjemnym zapachem jaki roznosi się w naszej miejscowości, który wzmacnia się po opadach deszczu. Stwierdziliśmy, że nieprzyjemny zapach stał się uciążliwy od około roku. Składowisko odpadów na kwaterze nr II posiada powierzchnię 2,8 ha i jest zlokalizowane około 1250 metrów od granicy zakładu do naszej miejscowości. Na zebraniu z mieszkańcami pracownicy ZUO „Janik” poinformowali nas, że mają na co dzień mnóstwo różnych kontroli i te kontrole nie stwierdzają łamania przepisów, ale nie przedstawiono nam kiedy i kto dokonywał tych kontroli – wyjaśnia w piśmie do marszałka, w imieniu mieszkańców Marek Bilski.

Przyznaje, że wraz z innymi mieszkańcami ma sporo wątpliwości co do działań podejmowanych na wysypisku, a także, że obawia się kolejnej rozbudowy składowiska.

– Nas mieszkańców Miłkowskiej Karczmy powyższa informacja nie napawa optymizmem tym bardziej, że nadal odczuwamy nieprzyjemny zapach – czytamy w piśmie.

Mieszkańcy proszą o szybką reakcję, która pozwoliłaby na wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu, który obecnie muszą wdychać. Informują także, że z powodu licznych wątpliwości wystosują pismo do właściwej prokuratury.

O sprawie będziemy informować na bieżąco.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Województwo świętokrzyskie: 29 nowych zakażeń koronawirusem! Wśród nich nastolatek z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Jolanta Smulczyńska: Powiedziała Matka Boża, że musi mieć ładną figurkę! W Nietulisku Małym mieszańcy ratują blisko 150-letnią kapliczkę!

FAKTY

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wsparł ostrowieckie starostwo! 4,5 mln zł unijnego wsparcia trafi do 160 podmiotów z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Ostrowiecki szpital powrócił do pracy! Będzie przeprowadzał testy wykrywające przeciwciała koronawirusa!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this