Znajdź nas na

FAKTY

MZK w Ostrowcu Św.: Przyczyną pożaru było zdarzenie losowe!

Zgodnie z zapowiedzią wracamy do tematu pożaru, do jakiego doszło na terenie nowej bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ulicy Jana Samsonowicza w Ostrowcu Św. w grudniu ubiegłego roku. Jak wyjaśnia Jarosław Kateusz, prezes MZK, według ustaleń Komisji, przyczyną pożaru było zdarzenie losowe, a autobus, który się zapalił wykonywał zamkniętą usługę przewozową. Zachował się zapis obrazu otoczenia, jak i wnętrza myjni, zarejestrowany za pomocą monitoringu. Jego kopii jednak nie otrzymaliśmy, bo według MZK „zapis ten nie stanowi informacji publicznej”.

fot. Czytelnik/Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że zgodnie z informacjami przekazanymi na oficjalnej stronie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św. „5 grudnia 2022 r. tuż przed godziną 23.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ostrowcu Św. wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie bazy MZK przy ul. Samsonowicza w Ostrowcu Św. Do zdarzenia natychmiast zadysponowano 6 samochodów ratowniczo-gaśniczych – 17 strażaków. Po przybyciu ratowników na teren akcji stwierdzono, że na placu MZK w budynku myjni doszło do pożaru autobusu, wewnątrz obiektu panowało silne zadymienie a pożarem objęty był tył pojazdu. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu środka gaśniczego na palącą się komorę silnika. Następnie otwarto bramy myjni w celu przewietrzenia pomieszczeń a po oddymieniu obiektu wydobyto autokar na zewnątrz i dogaszono. Pojazd i budynek sprawdzono kamerą termowizyjną nie stwierdzając zagrożenia. Akcja trwała prawie 2 godziny.”

Zdjęcia zniszczeń, jakie wywołał pożar przesłał nam jeden z naszych informatorów. Przypomnijmy, że nowa baza MZK powstała w ramach inwestycji „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim” realizowanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 z Działania 3.4. Strategia niskoemisyjna, wsparcie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej. Jego beneficjentem jest gmina Ostrowiec Świętokrzyski. Zgodnie z umową na dofinansowanie realizacji projektu z funduszy unijnych, termin jego zakończenia wyznaczony był na 30 grudnia 2022 r. Na wniosek beneficjenta (gminy) wydłużony został jednak do 30 czerwca 2023 roku.

Informowaliśmy o tym tutaj:

O przyczyny pożaru, oszacowanie strat, a także ich wielkość, czy powstałe uszkodzenia, zapytaliśmy w Miejskim Zakładzie Komunikacji w Ostrowcu Św. Wczoraj (20 lutego) otrzymaliśmy odpowiedź. 

Zgodnie z przedstawionymi nam informacjami, według ustaleń Komisji ds. wyjaśnienia pożaru budynku myjni (a ta została powołana Zarządzeniem Prezesa Zarządu 6 grudnia 2022 roku) przyczyną pożaru było zdarzenie losowe. W skład komisji weszły osoby odpowiedzialne w Spółce za sprawy techniczne, BHP i Ppoż, a także  ekonomiczne.   Autobus bezpośrednio przed zjazdem na bazę (ok. 22.30) wykonywał zamkniętą usługę przewozową. Jaką? Niestety takiej odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Nasz informator twierdzi, że był to kurs na terenie sąsiadującego z bazą MZK dużego zakładu pracy.  

fot. Czytelnik

– (…) Po zjeździe na bazę zgodnie ze standardowym postępowaniem został wprowadzony na kanał techniczny, który znajduje się w budynku myjni. Przez ten kanał przejeżdżają wszystkie autobusy po zjazdach na bazę celem ich przeglądu. Kierowca wyłączył główny wyłącznik prądu i poszedł na dyspozytornię celem zostawienia dokumentów. Po 10 minutach Dyspozytor zauważył dym na myjni – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się  Jarosław Kateusz, prezes Zarządu MZK.

Zachował się zapis obrazu otoczenia, jak i wnętrza myjni, zarejestrowany za pomocą monitoringu. O jego kopię wnioskowaliśmy, jednak jej nie otrzymaliśmy, bo według MZK „zapis ten nie stanowi informacji publicznej”. 

– Dane te zostały utrwalone w celach, związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa obiektu i nie mają związku z wykonywaniem władzy publicznej przez co nie mogą zostać udostępnione. Potwierdzają to liczne orzeczenia sądów administracyjnych – czytamy.

fot. Czytelnik

Które z orzeczeń? Precyzyjnej odpowiedzi jednak nie otrzymaliśmy. Okazuje się jednak jak to w orzecznictwie bywa, że są wyroki sądów, które mówią, że zapis z monitoringu stanowi informację publiczną, tym bardziej, że obiekt o którym mowa, nie jest własności prywatną. 

– Budynek myjni wraz z wyposażeniem jest objęty ubezpieczeniem w pełnym zakresie. Na obecna chwilę trwa likwidacja szkody przez ubezpieczyciela. Ostateczne koszty remontu myjni będą znane po zakończeniu procesu likwidacji szkody – wyjaśnia Jarosław Kateusz.  

Od momentu rozpoczęcia usuwania Spółka szacuje, że czas potrzebny na wykonanie remontu wyniesie  od 4 do 5 miesięcy. Autobusy MZK korzystają aktualnie z myjni, znajdującej się na starej bazie przy Alei Jana Pawła II. 

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z MZK w Ostrowcu Św.
Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z MZK w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this