Znajdź nas na

FAKTY

Na pomoc młodzieżowych radnych z Kunowa zawsze można liczyć! Lech Łodej: Są dla nas ogromnym potencjałem!

Jedni niszczą i dewastują, drudzy poświęcając swój wolny, wakacyjny czas upiększając gminę i pracując dla dobra innych. Członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie nie próżnują. Dzięki ich ciężkiej pracy, pod czujnym okiem Pawła Gawrona, opiekuna grupy, odnowiony został magazyn podręczny biblioteki, usytuowany pomiędzy Publiczną Szkołą Podstawową imienia Antoniego Hedy Szarego, a Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Kunowie. – Zawsze mogę liczyć na pomoc młodzieżowych radnych. Udzielają się na każdym polu i w każdej przestrzeni. Są dla nas ogromnym potencjałem – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Pomimo, że wakacje w pełni, młodzieżowi radni z Kunowa ciężkiej pracy się nie boją. Znaleźli czas, aby odnowić jeden z budynków, znajdujących się w centrum Kunowa.Mowa o podręcznym magazynie biblioteki, który już od dawna wymagał remontu,  Młodzieżowi radni bardzo często przechodzili obok tego budynku, spotykają się bowiem w bibliotece i korzystają z jej pomieszczeń. 

– Zauważyli, że budynek jest w kiepskim stanie. Pojawiły się na nim pseudografiki. Ściany też wymagały odnowienia. Ponieważ nie boją się pracy i bardzo często robią coś dla innych, postanowili go odnowić – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. 

Podkreśla, że dla gminy to olbrzymia pomoc. Zlecenie takich prac zewnętrznej firmie, wiązałoby się z kosztami. Dzięki młodzieżowym radnym środki te pozostaną w budżecie gminy i będą mogły posłużyć na inny cel. 

fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– Z jednej strony młodzi ludzie mogą się zintegrować, z drugiej – poprawia się wizerunek gminy. Było też sporo śmiechu, gdy podczas malowania młodzież pobrudziła się farbą. W takie radosnej atmosferze wykonują proste, ale bardzo pożyteczne działania, poprawiające wizerunek gminy – tłumaczy burmistrz.

Podkreśla, że jest dumny z młodzieżowym radnych. Nigdy nie odmówili pomocy, a na swoim koncie mają już wiele inicjatyw i przedsięwzięć.   

– Zawsze mogę liczyć na pomoc młodzieżowych radnych. Udzielają się na każdym polu i w każdej przestrzeni. Ten rok, ze względu na pandemię koronawirusa, jest zdecydowanie inny, ponieważ musieliśmy zrezygnować z wielu imprez masowych. A właśnie nasi młodzi radni działają jako wolontariusze na każde z imprez: wakacjach dla dzieci z niepełnosprawnością, „Serdeczniaku”, Dniu Dziecka, Dożynkach. Przy okazji uczą się samorządu „od kuchni”, dowiadują się jak funkcjonuje  administracja. Są dla nas ogromnym potencjałem – podkreśla Lech Łodej. 

fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Paweł Gawron, opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie dodaje, że tego typu działania mają łączyć i integrować młodzież.

– Odnawianie tego budynku ma na celu nauczyć ich współpracy, podziału obowiązków. Niektórzy uczą się malować, bo nigdy nie mieli okazji spróbować. To jest dla nich swego rodzaju nowe doświadczenie i nauka.  Zadanie ma ich połączyć i nauczyć systematyczności. Miło jest im pomagać i widzieć, że sami  chcą zmieniać nasze miasto – tłumaczy Paweł Gawron, który wraz z młodzieżą odnawia zniszczony magazynek.

Julia Pająk i Marta Ziemba, młodzieżowe radne podkreślają, że nie boją się tego typu prac, a sam efekt końcowy daje im olbrzymią satysfakcję. 

– Na pewno każdemu  z nas zależało na tym, żeby pozostawić po sobie trwały ślad. Jesteśmy coraz starsi, nie wiemy ile kadencji będziemy jeszcze działać, a chcielibyśmy pozostawić coś po sobie, żeby ludzie widzieli, że działamy nie tylko pojawiając się na uroczystościach, czy pracując  z dziećmi niepełnosprawnymi, tylko, że mamy realny wpływ na wygląd naszej gminy – dodaje Julia Pająk. 

fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Przyznaje, że magazynek był bardzo zanieczyszczony, tynk odpadał płatami, a cała elewacja pokryta była wulgarnymi napisami. 

– Odnowienie tego budynku zajęło nam dwa dni. Zajmowało  nam to tylko kilka godzin, a zmiany widać gołym okiem. Fajną rzeczą jest spożytkować swoje  siły, które nam się kumulują podczas wakacji, czy pójść do pracy, żeby zarobić na swoje potrzeby, albo podziałać społecznie. Myślę, że to dobro, które dajemy do nas powróci. Budującym jest robienie czegoś dla innych ludzi. Samo siedzenie na kanapie i nadrabianie serialu, którego nie mogliśmy oglądać w czasie szkoły niczego do naszego życia nie wniesie – podkreśla Julia Pająk. 

Marta Ziemba dodaje, że praca nie była skomplikowana, ale wymagała pewnych umiejętności m.in współpracy. 

fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

–  Musieliśmy wyczyścić wszystko szpachelkami, szczotkami drucianymi. Jest dużo pracy, ale i radości, że możemy zrobić coś dla innych. Ten budynek wyglądał fatalnie. Mamy 30-lecie samorządu terytorialnego, warto zrobić coś dla naszego miasta.  Pomagamy, jak możemy. Dla nas to przyjemność – tłumaczy Marta Ziemba.

Młodzi pamiętają o gminie, gmina pamięta o młodych. Jak zapewnia Lech Łodej za chwilę zaprojektowany zostanie skate park.

–  To taki ukłon dla naszej młodzieży, żeby mieli swoje miejsce spotkań – podsumowuje Lech Łodej.     

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this