Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w piątek, 26 marca 2021 roku na ulicy Romualda Traugutta.
– Około godziny 21.40 dyżurny ostrowskiej jednostki policji otrzymał informację, że na ulicy Romualda Traugutta doszło do wypadku drogowego. Jak wynika ze wstępnych ustaleń 22-letni mężczyzna, kierujący autem marki BMW potrącił przemieszczającego się przez jezdnię 47-letniego mieszkańca naszego miasta. Pomimo przeprowadzonej reanimacji, niestety życia mężczyzny nie udało się uratować – relacjonowała wówczas Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Kilka dni później Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim poszukiwał świadków zdarzenia. Pod koniec maja 2021 roku
zapytaliśmy o postępy w śledztwie. Cezary Skalmierski, Prokurator Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim poinformował nas wówczas, że śledztwo prowadzone jest w sprawie. Nie zostało wydane postanowienie o przedstawieniu zarzutów. Pytaliśmy wówczas także o to z jakiego materiału dowodowego korzystała prokuratura? Ilu przesłuchano świadków? Czy sprawca wypadku został tymczasowo aresztowany? Czy w toku śledztwa zabezpieczony został także monitoring?” Niestety z uwagi na dobro toczącego się postępowania, jak tłumaczył prokurator, nie udzielił nam na nie odpowiedzi.
Blisko 8 miesięcy po tragicznym wypadku w Prokuraturze Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim zapytaliśmy ponownie o to na jakim etapie znajduje się śledztwo? Czy toczy się w sprawie, czy przeciwko komuś? Jaki materiał dowodowy zabezpieczono? Czy zabezpieczono nagrania z monitoringu miejskiego lub znajdującego się na prywatnych posesjach? Ilu przesłuchano świadków?
Czy sprawca wypadku został tymczasowo aresztowany? Jeśli nie, dlaczego?
Czy postawiono już zarzuty? Jeśli tak jakie?
– Informuję, że za sygn. PR 1 Ds.636.2021.Spc prowadzone jest śledztwo w sprawie o przestępstwo z art. 177 paragraf 2 kodeksu karnego.W śledztwie dotychczas nie przedstawiono żadnej osobie zarzutów. Aktualnie oczekuje się na opracowanie kompleksowej opinii biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i biegłego medycyny sądowej, którzy dokonają rekonstrukcji czasowo-przestrzennej w powiązaniu z obrażeniami ciałą, jakich doznał pokrzywdzony. Po opracowaniu tej opinii będą podejmowane dalsze czynności w sprawie – wyjaśnia Cezary Skalmierski, Prokurator Rejonowy w Ostrowcu Św.
Przypomnijmy, że Art. 177. Kodeksu Karnego (Spowodowanie wypadku w komunikacji) mówi:
„§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.”