Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Budownictwo jednorodzinne receptą na problemy demograficzne miasta?

Z jednej strony statystyki wskazujące na to, że z roku na rok rodzi się coraz mniej ostrowczan, wzrasta natomiast liczba zgonów, a miasto zajmuje jedno z ostatnich miejsc (247 na 267) w rankingu zamożności pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Z drugiej strony zapewnienia Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św., że nabywcy chętnie kupują działki pod zabudowę jednorodzinną, a pod względem ilości wybudowanych domów jednorodzinnych Ostrowiec Św. „przegonił” Starachowice. – Nasze działki cieszą się dużym powodzeniem, dużą popularnością. Są licytowane i to bardzo mocno. Średnia cena kształtuje się na poziomie 58, 69, 70 zł za metr kwadratowy, ale to jest uzależniona od lokalizacji i od tego ile osób jest chętnych do licytacji – mówił podczas zorganizowanej 25 lutego konferencji prasowej Jarosław Górczyński.

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. i Teresa Osojca, zastępca naczelnika Wydziału Mienia Komunalnego w UM w Ostrowcu Sw. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Czy pomimo coraz mniejszej liczby urodzeń i zwiększonej migracji ostrowczan, budownictwo jednorodzinne przyciągnie nowych mieszkańców, którzy osiedlą się na terenie Ostrowca Św. Czy nie odstraszają ich niechlubne, jedne z ostatnich miejsc, w rankingu zamożności pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”?

Według danych statystycznych zaprezentowanych podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się 25 lutego pod względem budownictwa jednorodzinnego Ostrowiec Św. wyprzedził  bowiem Opatów, Sandomierz, Starachowice i Końskie. 

– Jesteśmy na jednej z naszych ulic, na terenach, które miasto podzieliło i sprzedało na działki budowlane jednorodzinne.  Pogoda sprzyja, słońce i wiosna powodują, że rozpoczął się  proces inwestycyjny w wielu miejscach, na wielu posesjach. Chcemy też naocznie pokazać jak zmienia się oblicze Ostrowca Świętokrzyskiego – mówił podczas konferencji Jarosław Górczyński. 

Podziękował też  pracownikom urzędu miasta, a w szczególności pracownikom wydziału Mienia Komunalnego. 

– Ten wydział bardzo mocno pracuję nad pozyskiwaniem i sprzedażą nieruchomości na rzecz miasta Ostrowca Świętokrzyskiego i z miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, dla wszystkich chętnych w przetargach pod budowę domów jednorodzinnych – tłumaczył prezydent.  

Dodał, że pod względem budownictwa jednorodzinnego miasto może wskazać kilka sukcesów,  miejsca, w których stoją  już całkiem spore osiedla domów jednorodzinnych.

–Przygotowaliśmy też dla wszystkich naszych nabywców, dla wszystkich tych osób, które zdecydują się kupić działki w mieście taki plan, projekt, mapę drogową jakie kroki należy poczynić w pierwszej kolejności, żeby na końcowym etapie dojść do upragnionego domu jednorodzinnego. Mamy taką rozpisaną krok po kroku procedurę: gdzie? Do kogo? Jakie dokumenty potrzebne? Ile się na to czeka? I jak wypełniać te dokumenty. Z takimi ulotkami będziemy  teraz wychodzić dla każdego jednego nabywcy, który będzie podpisywał  z miastem akt notarialny. Zapraszamy wspólnie z panią naczelnik Teresą Osojcą, na najbliższe przetargi – mówił prezydent. 

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodał, że działki proponowane przez miasto cieszą się dużym powodzeniem i popularnością. Średnia cena kształtuje się na poziomie 58, 69 70 zł za metr kwadratowy, uzależniona jest od lokalizacji i od tego ile osób przystępuje  do licytacji.

– Mamy takie porównanie, pozwolę posłużyć się mapą. W ostatnich latach w Ostrowcu Świętokrzyskim wybudowało się 430 domów jednorodzinnych (w latach 2014-2020 przyp. red.)  od podstaw. Takich domów powstało 460. Możemy się porównywać ze Starachowicami, 248, czyli połowa  mnie. To świadczy o tym, że ten potencjał w Ostrowcu jest bardzo duży, że warto się w Ostrowcu budować i przede wszystkim w Ostrowcu są działki pod  takie budownictwo – wyjaśniał.

Tereny przeznaczone pod zabudowę to: ulica Dereniowa, ulica Azaliowa,  ulica Jarzębinowa,  odcinek Kolonii Robotniczej i ulicy Kasztanowej. 

– Miasto budując taki kompleks zapewnia też tereny zielone, tereny pod rekreację, tereny pod place zabaw.  Przywilejem zakupu i ciągle o tym powtarzam,  że  przewagą miasta nad prywatnymi deweloperami, nad prywatnymi podziałami jest to, że te ulice będą miejskie  i zawsze będzie można wymagać od miasta, żeby takie ulice zagospodarować, wybudować.  Przy prywatnych podziałach właściciele kupując działkę, kupują również udział w drodze  i dopiero później  dostrzegają,  jaki to jest problem.  Więc zachęcam, żeby sprawdzać bardzo dokładnie warunki: jakie się kupuje i od kogo się  kupuje,  ponieważ dostęp do drogi publicznej jest bardzo istotny – tłumaczył Jarosław Górczyński. 

Teresa Osojca, kierownik Referatu Obrotu Nieruchomościami w Wydziale Mienia Komunalnego Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. zapewnia z kolei, że marzec obfituje w przetargi. 

Teresa Osojca fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Przygotowaliśmy ofertę kilkunastu nieruchomości  na marzec. Na stronie internetowej urzędu miasta można zapoznać się  szczegółowo z tą ofertą. Zachęcamy wszystkich, aby zapoznali  się i wzięli udział w przetargach. Tak jak pan prezydent wspomniał najbliższe przetargi, to między innymi właśnie ulica Azaliowa:  4 działki oferujemy do sprzedaży, następne, to jest Osiedle Gutwin nadal i w rejonie ulicy Jarzębinowej mamy taki kompleks 36 działek i tam kolejne będziemy oferować do sprzedaży. Przy ulicy Nowe Piaski czyli przerzucamy się na Kolonię Robotniczą, tam dwie działki – wyjaśnia. 

Wielkości działek są  różne, te najczęściej spotykane – w granicach 1200 metrów kwadratowych,  ale także mniejsze nieruchomości – jak kompleks dwunastu działek przy ulicy Jarzębinowej

– Tam zaoferowaliśmy mniejsze powierzchnie, w granicach 600- 800 metrów. Te działki   również cieszyły się dużym powodzeniem i kolejne działki z tego kompleksu również będziemy sprzedawać – wyjaśnia Teresa Osojca.

Największą popularność cieszyły się działki w obrębie ulicy Leśny Zakątek, ul. Milewskiego, il. Jeżewskiego, a także przy ulicy Zbożowej.

– Tutaj te licytacje są bardzo duże. Mieliśmy taki przykład, gdzie dwóch dżentelmenów wylicytowała działkę za 180 000 zł. Jeden z  drugim licytowali, cena ostateczna to za działkę 1100 metrów –  180 000. To  są takie rekordy. Średnie ceny tych działek to jest 100 000, 90 000 w zależności od lokalizacji i od metrów kwadratowych powierzchni – dodaje Jarosław Górczyński.

Jeśli zaś chodzi o infrastrukturę działek prezydent kwituje, że  „wszystko zgodnie z przepisami”.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Najważniejsza i najtrudniejsza jest zawsze droga. Jeżeli działka jest kupiona od miasta, obowiązkiem miasta,  jako dewelopera  wybudowanie tej drogi. Jeżeli ktoś kupił prywatne działki, z prywatnych podziałów,  to jest współwłaścicielem drogi i wtedy ciąży na nim obowiązek wybudowania takiej  drogi, o czym wielu mieszkańców przekonuje się boleśnie na końcu. Stąd jest przewaga miasta przy sprzedaży. Natomiast, jeżeli chodzi o zakład energetyczny i prąd to wszystko zgodnie z ustawą o zaopatrzeniu w energię elektryczną.  Natomiast jeżeli chodzi o gazociągi, podobna sytuacja, rozmowy z PGNiG i to są jak gdyby bezpośrednie rozmowy. Łatwiej dużo jest z wodociągami,  ponieważ spółka jest miejska i tutaj my jako miasto wspieramy wszystkich tych, którzy kupują i zapewniamy, że tam gdzie miasto  sprzedaje, uzbrajamy główne ciągi komunikacyjne w wodę i kanalizację sanitarną – wyjaśnia.  

Nie wiadomo natomiast co z przyłączeniem do Miejskiej Energetyki Cieplnej, podobnie jak Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, także spółki miejskiej. Podczas konferencji z ust prezydenta nie padła bowiem jasna deklaracja. 

– Nie odpowiem z pamięci jakie są plany rozwoju sieci Miejskiej Energetyki Cieplnej. Faktem jest, że w tych nowych domach ludzie zwracają uwagę na ochronę środowiska, zwracają uwagę na to czym palą. To jest ekologiczne ogrzewanie i w pierwszej kolejności wchodzimy tam, gdzie jest ta gęsta zabudowa – podsumował Jarosław Górczyński. 

Dodaje także, że miasto ma  jeszcze kilka obszarów. w których będzie  inwestować. Nie zdradził jednak  szczegółów, ale zapewnia, że jest to przewidziana strategia. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this