Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ostrowiec Św.: Budownictwo jednorodzinne receptą na problemy demograficzne miasta?

Z jednej strony statystyki wskazujące na to, że z roku na rok rodzi się coraz mniej ostrowczan, wzrasta natomiast liczba zgonów, a miasto zajmuje jedno z ostatnich miejsc (247 na 267) w rankingu zamożności pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Z drugiej strony zapewnienia Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św., że nabywcy chętnie kupują działki pod zabudowę jednorodzinną, a pod względem ilości wybudowanych domów jednorodzinnych Ostrowiec Św. „przegonił” Starachowice. – Nasze działki cieszą się dużym powodzeniem, dużą popularnością. Są licytowane i to bardzo mocno. Średnia cena kształtuje się na poziomie 58, 69, 70 zł za metr kwadratowy, ale to jest uzależniona od lokalizacji i od tego ile osób jest chętnych do licytacji – mówił podczas zorganizowanej 25 lutego konferencji prasowej Jarosław Górczyński.

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. i Teresa Osojca, zastępca naczelnika Wydziału Mienia Komunalnego w UM w Ostrowcu Sw. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Czy pomimo coraz mniejszej liczby urodzeń i zwiększonej migracji ostrowczan, budownictwo jednorodzinne przyciągnie nowych mieszkańców, którzy osiedlą się na terenie Ostrowca Św. Czy nie odstraszają ich niechlubne, jedne z ostatnich miejsc, w rankingu zamożności pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”?

Według danych statystycznych zaprezentowanych podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się 25 lutego pod względem budownictwa jednorodzinnego Ostrowiec Św. wyprzedził  bowiem Opatów, Sandomierz, Starachowice i Końskie. 

– Jesteśmy na jednej z naszych ulic, na terenach, które miasto podzieliło i sprzedało na działki budowlane jednorodzinne.  Pogoda sprzyja, słońce i wiosna powodują, że rozpoczął się  proces inwestycyjny w wielu miejscach, na wielu posesjach. Chcemy też naocznie pokazać jak zmienia się oblicze Ostrowca Świętokrzyskiego – mówił podczas konferencji Jarosław Górczyński. 

Podziękował też  pracownikom urzędu miasta, a w szczególności pracownikom wydziału Mienia Komunalnego. 

– Ten wydział bardzo mocno pracuję nad pozyskiwaniem i sprzedażą nieruchomości na rzecz miasta Ostrowca Świętokrzyskiego i z miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, dla wszystkich chętnych w przetargach pod budowę domów jednorodzinnych – tłumaczył prezydent.  

Dodał, że pod względem budownictwa jednorodzinnego miasto może wskazać kilka sukcesów,  miejsca, w których stoją  już całkiem spore osiedla domów jednorodzinnych.

–Przygotowaliśmy też dla wszystkich naszych nabywców, dla wszystkich tych osób, które zdecydują się kupić działki w mieście taki plan, projekt, mapę drogową jakie kroki należy poczynić w pierwszej kolejności, żeby na końcowym etapie dojść do upragnionego domu jednorodzinnego. Mamy taką rozpisaną krok po kroku procedurę: gdzie? Do kogo? Jakie dokumenty potrzebne? Ile się na to czeka? I jak wypełniać te dokumenty. Z takimi ulotkami będziemy  teraz wychodzić dla każdego jednego nabywcy, który będzie podpisywał  z miastem akt notarialny. Zapraszamy wspólnie z panią naczelnik Teresą Osojcą, na najbliższe przetargi – mówił prezydent. 

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodał, że działki proponowane przez miasto cieszą się dużym powodzeniem i popularnością. Średnia cena kształtuje się na poziomie 58, 69 70 zł za metr kwadratowy, uzależniona jest od lokalizacji i od tego ile osób przystępuje  do licytacji.

– Mamy takie porównanie, pozwolę posłużyć się mapą. W ostatnich latach w Ostrowcu Świętokrzyskim wybudowało się 430 domów jednorodzinnych (w latach 2014-2020 przyp. red.)  od podstaw. Takich domów powstało 460. Możemy się porównywać ze Starachowicami, 248, czyli połowa  mnie. To świadczy o tym, że ten potencjał w Ostrowcu jest bardzo duży, że warto się w Ostrowcu budować i przede wszystkim w Ostrowcu są działki pod  takie budownictwo – wyjaśniał.

Tereny przeznaczone pod zabudowę to: ulica Dereniowa, ulica Azaliowa,  ulica Jarzębinowa,  odcinek Kolonii Robotniczej i ulicy Kasztanowej. 

– Miasto budując taki kompleks zapewnia też tereny zielone, tereny pod rekreację, tereny pod place zabaw.  Przywilejem zakupu i ciągle o tym powtarzam,  że  przewagą miasta nad prywatnymi deweloperami, nad prywatnymi podziałami jest to, że te ulice będą miejskie  i zawsze będzie można wymagać od miasta, żeby takie ulice zagospodarować, wybudować.  Przy prywatnych podziałach właściciele kupując działkę, kupują również udział w drodze  i dopiero później  dostrzegają,  jaki to jest problem.  Więc zachęcam, żeby sprawdzać bardzo dokładnie warunki: jakie się kupuje i od kogo się  kupuje,  ponieważ dostęp do drogi publicznej jest bardzo istotny – tłumaczył Jarosław Górczyński. 

Teresa Osojca, kierownik Referatu Obrotu Nieruchomościami w Wydziale Mienia Komunalnego Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. zapewnia z kolei, że marzec obfituje w przetargi. 

Teresa Osojca fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Przygotowaliśmy ofertę kilkunastu nieruchomości  na marzec. Na stronie internetowej urzędu miasta można zapoznać się  szczegółowo z tą ofertą. Zachęcamy wszystkich, aby zapoznali  się i wzięli udział w przetargach. Tak jak pan prezydent wspomniał najbliższe przetargi, to między innymi właśnie ulica Azaliowa:  4 działki oferujemy do sprzedaży, następne, to jest Osiedle Gutwin nadal i w rejonie ulicy Jarzębinowej mamy taki kompleks 36 działek i tam kolejne będziemy oferować do sprzedaży. Przy ulicy Nowe Piaski czyli przerzucamy się na Kolonię Robotniczą, tam dwie działki – wyjaśnia. 

Wielkości działek są  różne, te najczęściej spotykane – w granicach 1200 metrów kwadratowych,  ale także mniejsze nieruchomości – jak kompleks dwunastu działek przy ulicy Jarzębinowej

– Tam zaoferowaliśmy mniejsze powierzchnie, w granicach 600- 800 metrów. Te działki   również cieszyły się dużym powodzeniem i kolejne działki z tego kompleksu również będziemy sprzedawać – wyjaśnia Teresa Osojca.

Największą popularność cieszyły się działki w obrębie ulicy Leśny Zakątek, ul. Milewskiego, il. Jeżewskiego, a także przy ulicy Zbożowej.

– Tutaj te licytacje są bardzo duże. Mieliśmy taki przykład, gdzie dwóch dżentelmenów wylicytowała działkę za 180 000 zł. Jeden z  drugim licytowali, cena ostateczna to za działkę 1100 metrów –  180 000. To  są takie rekordy. Średnie ceny tych działek to jest 100 000, 90 000 w zależności od lokalizacji i od metrów kwadratowych powierzchni – dodaje Jarosław Górczyński.

Jeśli zaś chodzi o infrastrukturę działek prezydent kwituje, że  „wszystko zgodnie z przepisami”.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Najważniejsza i najtrudniejsza jest zawsze droga. Jeżeli działka jest kupiona od miasta, obowiązkiem miasta,  jako dewelopera  wybudowanie tej drogi. Jeżeli ktoś kupił prywatne działki, z prywatnych podziałów,  to jest współwłaścicielem drogi i wtedy ciąży na nim obowiązek wybudowania takiej  drogi, o czym wielu mieszkańców przekonuje się boleśnie na końcu. Stąd jest przewaga miasta przy sprzedaży. Natomiast, jeżeli chodzi o zakład energetyczny i prąd to wszystko zgodnie z ustawą o zaopatrzeniu w energię elektryczną.  Natomiast jeżeli chodzi o gazociągi, podobna sytuacja, rozmowy z PGNiG i to są jak gdyby bezpośrednie rozmowy. Łatwiej dużo jest z wodociągami,  ponieważ spółka jest miejska i tutaj my jako miasto wspieramy wszystkich tych, którzy kupują i zapewniamy, że tam gdzie miasto  sprzedaje, uzbrajamy główne ciągi komunikacyjne w wodę i kanalizację sanitarną – wyjaśnia.  

Nie wiadomo natomiast co z przyłączeniem do Miejskiej Energetyki Cieplnej, podobnie jak Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, także spółki miejskiej. Podczas konferencji z ust prezydenta nie padła bowiem jasna deklaracja. 

– Nie odpowiem z pamięci jakie są plany rozwoju sieci Miejskiej Energetyki Cieplnej. Faktem jest, że w tych nowych domach ludzie zwracają uwagę na ochronę środowiska, zwracają uwagę na to czym palą. To jest ekologiczne ogrzewanie i w pierwszej kolejności wchodzimy tam, gdzie jest ta gęsta zabudowa – podsumował Jarosław Górczyński. 

Dodaje także, że miasto ma  jeszcze kilka obszarów. w których będzie  inwestować. Nie zdradził jednak  szczegółów, ale zapewnia, że jest to przewidziana strategia. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Ostrowiecki szpital: 64 pacjentów z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa!

FAKTY

Najwięcej zakażeń koronawirusem w powiatach kieleckim i ostrowieckim! 638 zgonów w Polsce!

FAKTY

Koronawirus: blisko 1000 zgonów w Polsce! W województwie świętokrzyskim 721 nowych zakażeń!

FAKTY

EMA o szczepionce AstraZeneca: korzyści z podania preparatu przewyższają ryzyko działań niepożądanych!

FAKTY

ReklamaConnect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this