O tym, że mieszkańcy narzekają na jakość usług świadczonych przez ostrowieckie MZK pisaliśmy już kilkukrotnie. „A ja zauważyłem, że kiedyś nie było problemu dostać się na mieście gdziekolwiek, a teraz z obrzeży miasta do pracy na 2 trzeba jeździć, to w sumie Warszawa, więc w czym problem współczuję starszym ludziom”, „A mnie zastanawia różnorodność kolorystyczna autobusów, a to niebiesko białe, żółto czerwone (Miasto od Nowa?)”, „Czy zauważyliście, że autobusy nowej spółki miejskiej MZK nie posiadają herbu miasta w swoim oznaczeniu. Szkoda przecież tyle lat widniał on na autobusach (kiedyś taksówkach) też. W innych miastach Warszawa, Kraków, Łódź, Lublin…. widnieją emblematy z wizerunkiem herbu miasta. Czy mamy się czego wstydzić? Czy też nowy logotyp ma wyprzeć herb miasta?”, „ A u nas stare graty ze śmierdzącymi i brudnymi siedzeniami. Nie wspomnę o notorycznym spóźnianiu się. Lekceważący stosunek do mieszkańców, którzy poruszają się komunikacją miejską”, „jaka metropolia, taki transport”, „Ostrowiec komunikacyjnie to dno. Popatrzcie na inne miasta podobnej wielkości, na autobusy jakie jeżdżą, automaty biletowe, częstotliwość kursów”, „MZK to upadły trup z taborem do zezłomowania! Prywatna konkurencja kładzie na łopatki” – to tylko niektóre z ich komentarzy.
O MZK pisaliśmy także tutaj:
Czy projekty „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim” realizowany w ramach dwóch etapów, ze wsparciem środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 sprawi, że standardy usług oferowanych przez MZK wzrosną?
Zakres prac i ich tempo przy budowie nowej bazy MZK chwalił podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się 14 stycznia, Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.
– Tempo jest dobre, od dnia przekazania budowy rośnie wszystko w oczach, więc spoglądamy na to i cieszymy się, że ta nowa baza operatora komunikacji w Ostrowcu Św. z dnia na dzień wznosi się. Termin niezagrożony, warunki, mimo tego, że śnieg na zewnątrz, sprzyjają i tych dużych mrozów nie ma, więc te prace są kontynuowane – mówił prezydent.
Zapowiada, że część miasta przy ulicy Jana Samsonowicza diametralnie zmieni wygląd. Powstanie nowy obiekt za kwotę ponad 11 mln zł. Powstanie: budynek administracyjny, budynek warsztatowy, myjnia, plac postojowy i manewrowy, miejsca parkingowe, a także zajezdnia.
– Możemy powiedzieć, że miasto Ostrowiec Św. zmienia się na naszych oczach – dodaje prezydent.
Podkreśla, że miasto regularnie dokupuje tereny wokół huty przy ulicy Jana Samsonowicza i przy ulicy Rudzkiej.
– Poszerzamy naszą bazę pod ewentualne przyszłe przedsięwzięcia inwestycyjne, pod nowe lokalizacje nowych firm, więc ten obszar się zmieni. Zmieni się też sam układ komunikacyjny, bo wspólnie z powiatem z pieniędzy unijnych chcemy przebudować ulicę Jana Samsonowicza, chcemy dokończyć budowę ścieżki rowerowej, rondo przy zbiegu ulicy Samsonowicza i przy ulicy 11 Listopada. No i myślę, że na wiosnę oddany zostanie też odcinek ulicy Krzemiennej, ten ruch też zostanie tutaj wpuszczony – wyjaśnia Jarosław Górczyński.
Marian Macias z Zakładu Remontowo-Budowlanego „Adma”, wykonawca prac dodaje, że w tej chwili w stanie surowym gotowy jest budynek administracyjny.
– Rozpoczęliśmy prace przy drugim budynku, to jest budynek myjni, kanał został już zabetonowany, fundamenty będą wykonywane, gdyż zmniejszą się mrozy. Konstrukcja na budynek myjni jest już gotowa – zapewnia wykonawca.
Wytyczony został także największy z budynków – warsztat.
– Chcemy te wszystkie budynki, które są w stanie surowym, do końca kwietnia zrealizować – dodaje Marian Macias, jednak podkreśla, że tempo prac zależy od pogody i cen materiałów budowlanych, a te ostatnie poszły w górę.
– Nie wiadomo jaki będzie efekt pierwszego kwartału. Umowa, która jest podpisana z prezydentem, z urzędem miasta, jest ryczałtowa. Chcemy żeby w tej kwocie się zmieścić. Gdy podpisywaliśmy umowę rok temu w lutym, nie było koronawirusa, były całkiem inne ceny – tłumaczy wykonawca.
Dodaje, że o dwa miesiące przedłużyły się sprawy dokumentacyjne, jednak podczas budowy nie było większych utrudnień.
„Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim” to nie tylko budowa nowej bazy komunikacji miejskiej, ale i zakup autobusów hybrydowych, przebudowa przystanków, remont ulic oraz montaż energooszczędnego oświetlenia.
Prace podzielone na trzy etapy, w pierwszym etapie pierwszy zakup autobusów.
Ale nie chcemy ich wszystkich kupować na raz. Poczekamy jak się będa kształtować ceny.
Jarosław Górczyński z kolei dodaje, że w przetarg na pierwszą partię nowych autobusów powinien zostać ogłoszony w czerwcu.
– Podzieliliśmy zakup autobusów na trzy etapy i napewno w trzech etapach je będziemy chcieli kupować – wyjaśnia.
Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych wykonuje odcinek drogi wzdłuż bazy, aby umożliwić dojazd do terenów, które zakupiło miasto. W grudniu rozstrzygnięty został przetarg na remont drogi do „trzeciej bramy huty”.