– Żołnierze w wojsku przede wszystkim w czasie pokoju zajmują się szkoleniem. To jest najważniejsze zadanie, które przygotowuje nas do zadań zgodnie z przeznaczeniem. W tym momencie mamy namiastkę tego, co robimy w Siłach Zbrojnych – podkreślał ppłk Marcin Komarowski, w sobotę 13 lipca w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, podczas pierwszego w tym roku Wojskowego Wyzwania.
Celem kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, jest promocja służby wojskowej i zachęcanie do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego. Głównym sposobem jej realizacji jest organizacja zajęć o charakterze okołowojskowym, skierowanych do osób pełnoletnich zainteresowanych służbą wojskową.

Akcja to pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej, które otwiera bramy koszar dla sympatyków wojska. W ramach kolejnego etapu kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, od 13 lipca do 24 sierpnia, w każdą sobotę w wybranych jednostkach wojskowych każdy kto spełni wymagania przewidziane regulaminem akcji będzie miał niepowtarzalną możliwość wstąpienia do Wojska Polskiego na jeden dzień.
W tym czasie, w zależności od jednostki, będzie można wziąć udział w zajęciach w terenie, poznać sprzęt wojskowy, rywalizować w biegach zespołowych i ćwiczyć rzut granatem oraz naukę celowania i strzelania z wykorzystaniem urządzeń szkolno-treningowych. W dniu szkolenia każdy będzie mógł dowiedzieć się także, co trzeba zrobić żeby wstąpić do wojska.
Uczestnikiem zajęć prowadzonych w ramach kampanii może być osoba pełnoletnia, spełniająca warunki kwalifikujące ją do ubiegania się o przyjęcie do służby wojskowej czyli posiadająca obywatelstwo polskie; zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej; nie była karana za przestępstwo umyślne; nie jest zwolniona z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w przypadku nadania przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego w formie zbiorowej listy imiennej w jednostce przeznaczonej do militaryzacji. Musi cieszyć się dobrym stanem zdrowia, co potwierdza składając własnoręcznie podpisane oświadczenie. Musi podpisać oświadczenie o zgodzie na wykorzystanie wizerunku i przetwarzaniu danych osobowych. Może brać udział w zajęciach wyłącznie w stroju odpowiednim do udziału w konkurencjach sprawnościowych, w tym zwłaszcza w obuwiu sportowym. W zajęciach nie mogą uczestniczyć osoby będące pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Źródło: CPDMZ w Kielcach
Już 11 sierpnia w godzinach od 13.00 do 19.00 „Wojskowe Wyzwanie” zawita także do Ostrowca Świętokrzyskiego. Jak zapewnia ppłk Marcin Komarowski, każdy otrzyma możliwość wstąpienia do wojska na jeden dzień, weźmie udział w zajęciach w terenie, pozna sprzęt wojskowy, nauczy się celowania z wykorzystaniem symulatorów. Zajęcia obejmą takie formy aktywności jak: podstawy musztry wojskowej; zajęcia z topografii; zapoznanie ze stopniami wojskowymi; nauka celowania przy użyciu urządzenia szkolno-treningowego; posługiwanie się środkami ochrony przed skażeniami; bieg w hełmie i kamizelce na czas oraz brzuszki; prezentacja sprzętu i uzbrojenia wojskowego. W tym czasie chętni będą mogli sprawdzić na własnej skórze jak wygląda służba wojskowa.

Źródło: CPDMZ w Kielcach
– Jeśli masz ukończone 18 lat i lubisz wyzwania, podejmij to wojskowe, które przygotowaliśmy dla ciebie w Ostrowcu Świętokrzyskim w dniu 11 sierpnia w Ośrodku Szkoleniowo-Rekreacyjnym przy ulicy Okólnej. Ta przygotowaliśmy dla Ciebie szereg zajęć, dzięki którym będziesz mógł poczuć się jak żołnierz. A może po nich dołączysz do nas? – zachęca ppłk Marcin Komarowski z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach wojskowych muszą przesłać do 7 sierpnia sierpnia swoje zgłoszenie oraz oświadczenie o stanie zdrowia na adres e-mail: w.lasia@ron.mil.pl.
Szczegółowe warunki udziału w zajęciach określone są w regulaminie, który można znaleźć na stronie:

Stop patolom
6 sierpnia, 2019 at 23:43
Nie ma głupich…… Do wojska…… Hahahaha
Ale oszołomy.
żołnierz
7 sierpnia, 2019 at 12:40
Gratulacje dla tatusia i mamusi :))
Felice123
9 sierpnia, 2019 at 10:33
Odnosząc się do patologicznej, antysystemowej wypowiedzi gościa „Stop patolom”, zauważyć należy, że są – co prawda – wśród nas ludzie, którzy przedkładają prymitywną siłę fizyczną i cwaniactwo nad zorganizowane prawnie metody rozwiązania konfliktów. Często związani są oni z inną, nieformalną organizacją..innymi ruchami – anachistycznymi, w które świetnie wpisuje się (co słychać było w wypowiedzi na zakończenie festwalu PolandRock) na polskiej scenie- ośmielam się powiedzieć in posterum- POLITYCZNEJ – niejaki Owsiak zarządzający swoją armią „żołnierzyków”.
Na szczęście kk przewiduje w jednym z rozdziałów penalizację czynów wypełniających znamiona przestępstw przeciwko porządkowi publicznemu. Praworządność przede wszystkim. Inaczej- to rządy mafii…rządy silniejszego, a mówi się, że jakoby siła miała tkwić w pieniądzu. Ja jednak wierzę w Prawdę…ta zawsze zwycięża. Amen