Winda to udogodnienie, jej montaż niezbędny był w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie. Osobom niepełnosprawnym i starszym trudno było pokonać trzy piętra korzystając ze schodów. Utrudnienia pojawiały się także w przypadku rodzin z małymi dziećmi..
– Już na początku mojego urzędowania, gdy zostałem burmistrzem miasta i gminy w Kunowie, widziałem osoby starsze, które miały problemy z poruszaniem się po schodach, jak również mamy z dziećmi w wózkach, którym ciężko było dostać się np. do urzędników na trzecim piętrze – wspomina burmistrz Lech Łodej.
Dodaje, że gmina Kunów stara się systematycznie likwidować bariery architektoniczne, a także ułatwiać życie osobom z niepełnosprawnościami, problemami w poruszaniu się, czy osobom starszym.
– Wychodząc naprzeciw naszym mieszkańcom rozpoczęliśmy budowę windy, połączoną z przebudową parteru. Znajdzie się tam także łazienka przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi burmistrz.
Koszt inwestycji to ok. 500 000 zł. 150 000 zł pochodzi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), pozostałe środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To jedna z pięciu inwestycji realizowanych aktualnie na terenie gminy Kunów, do której gmina nie dołożyła praktycznie złotówki. Już wkrótce rozpocznie się remont drogi w Chocimowie, zakończona została przebudowa drogi w Nietulisku Dużym, wykonano oświetlenie w Chocimowie, trwa także przebudowa ulicy Szkolnej w Janiku.
– Prace przy budowie windy są bardzo zaawansowane. Możemy powiedzieć, że winda już do nas „przyjechała”. Za chwilę będziemy mogli ją montować. Szyb windy jest gotowy, aktualnie pracownicy ocieplają go z zewnątrz. W łazience położone zostały: instalacja wodno-kanalizacyjna, a także ogrzewanie podłogowe. Pozostanie już tylko szpachlowanie i malowanie ścian, a także ułożenie płytek na parterze – mówi Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie.
Dodaje, że przed nimi odbiór w Urzędzie Dozoru Technicznego i pozwolenia na użytkowanie, jakie musi wydać nadzór budowlany.
– Przed nami termomodernizacja budynku z wymianą pieca na gazowy, którą chcemy wykonać ze środków, o jakie staramy się w ramach drugiego naboru do „Polskiego Ładu”.. Teraz jest na to szansa. Jeśli uda się nam te środki pozyskać w planach mamy oświetlenie ledowe wewnątrz budynku, fotowoltaikę na dachu. Budynek będzie ekologiczny, oszczędnościowy i na pewno na lepsze zmieni się jego estetyka – podsumowuje Lech Łodej.