Znajdź nas na

FAKTY

Przetarg na ulicę Szkolną w Janiku jeszcze w tym miesiącu! Symboliczny czek od premiera przekazał poseł Andrzej Kryj!

O tym, że gmina Kunów otrzymała dofinansowanie na przebudowę ulicy w Szkolnej w Janiku już informowaliśmy. Wczoraj (6 maja) symboliczny czek na kwotę 2 107 702 zł Lechowi Łodejowi, burmistrzowi miasta i gminy w Kunowie, przekazał Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP. To nie jedyne rządowe wsparcie dla gminy. – Od czasu, gdy zostałem burmistrzem, gmina Kunów pozyskała 27 000 000 zł. Wkład własny na wszystkie inwestycje, to ponad 17 000 000 zł, a wartość wszystkich zrealizowanych inwestycji opiewa na kwotę 40 000 000 zł – przypomniał Lech Łodej i zapowiada, że to nie koniec inwestycji.

Od Lewej poseł Andrzej Kryj i Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To jest wielka sprawa, jeśli chodzi o naszą gminę, ponieważ miejscowość Janik, licząca 1100 mieszkańców będzie miała piękną, nową drogę – ulicę Szkolną.. Środki na jej przebudowę w całości pochodzą z budżetu państwa. Koszt całej inwestycji wyniesie ok. 3 miliony złotych, jednak jako gmina nie wydamy na nią nawet złotówki. Wynika to z prostej kalkulacji: 2 107 702 zł to środki z  Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, pozostałe środki to rządowe wsparcie w wysokości  1 560 757 zł, jakie otrzymaliśmy w 2020 roku w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych i to właśnie część z tej kwoty stanowiła będzie wkład własny do przebudowy ulicy Szkolnej – mówił podczas wczorajszej (6 maja) konferencji prasowej Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. 

Powstaną m.in.: chodniki, przejścia dla pieszych, ścieżka rowerowa, dwie zatoki autobusowe i kanalizacja burzowa.

O ulicy Szkolnej pisaliśmy także tutaj:

– Centrum Janika, gdzie położona jest ulica Szkolna,  bardzo na tym zyska. To tam usytuowany jest Zespół Szkolno-Przedszkolny, kościół, wpisana do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, skwer i „Park Janicki”. Ta przebudowa jest tam potrzebna, ponieważ najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców, dzieci, a także odwiedzających to miejsce – miłośników pieszych, czy rowerowych wycieczek – tłumaczył burmistrz.

W imieniu mieszkańców Janika i gminy Kunów podziękował za wsparcie i wspieranie gminy, posłowi Andrzejowi Kryjowi.  

– Największa radość będzie wtedy, kiedy będziemy przecinać wstęgę na tej drodze i myślę, że niebawem to nastąpi. Spotkaliśmy się dziś po to, abym w imieniu pana premiera Mateusza Morawieckiego, przekazać na ręce pana burmistrza taki symboliczny czek na tę inwestycję. Tak jak pan burmistrz powiedział, Janik jest drugą miejscowością pod względem liczby mieszkańców w gminie Kunów. Jeśli jedziemy do Kunowa, chcemy ominąć krajową 9, to wszyscy jeździmy przez Janik. Być może ulica Szkolna nie jest najbardziej ruchliwą, jeśli chodzi o ten charakter przelotowy, ale jest z całą pewnością najbardziej reprezentacyjna ze względu na to, że znajduje się tam wiele instytucji i jest najbardziej uczęszczana przez samych mieszkańców gminy Kunów i Janika – podkreślał poseł. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Pogratulował  także Małgorzacie Mazur, kierownikowi Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie przygotowania wniosku,  który zyskał bardzo  wysoką punktację. Pogratulował także radnym, którzy dbają o rozwoju gminy i swoich miejscowości. 

– Z gminą Kunów współpracuję od wielu lat, wspieramy różne inicjatywy, zarówno te realizowane przez władze samorządowe, czy stowarzyszenia i taki moment, jak dzisiejszy, jest pewnego rodzaju impulsem dla dalszych działań. Kilka lat temu, gdy mówiliśmy o zamierzeniach rządu Prawa i Sprawiedliwości pokazywaliśmy to, że najważniejsza jest współpraca pomiędzy rządem, parlamentarzystami i samorządem lokalnym. Możemy się różnić w ocenie sytuacji, nie musimy myśleć jednakowo, ale wtedy, kiedy mamy do czynienia z dobrem mieszkańców, to wszystkie inne sprawy są nieważne i chcemy wspólnie rozwiązywać te problemy – deklarował poseł.

Za pomoc w pozyskaniu środków posłowi podziękował także Piotr Bek, przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie. 

Piotr Bek, przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie, Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RPi Lech Łodej, burmistrz Kunowa
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Rada Miejska w Kunowie, która, jak wszyscy wiemy ma funkcję uchwałodawczą, wspomaga burmistrza. Nie udałoby się jednak zrealizować wielu inwestycji, gdyby nie dobra współpraca pomiędzy burmistrzem, a radnymi. Dzięki środkom rządowym, pozyskanym do naszego budżetu udało się zrealizować wiele inwestycji, które służą mieszkańcom naszej gminy. Zgodna współpraca gwarantuje spokojny marsz do realizacji zakładanych celów, czyli rozwoju gminy  – mówił Piotr Bek.

W 2019 roku ulicę Szkolną zgłosiła do „Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na drogach lokalnych w województwie świętokrzyskim” zgłosiła radna Jadwiga Banasik.   

– Chodziło wówczas o to, żeby wskazywać najbardziej niebezpieczne miejsca w danej miejscowości. Uznałam, że ulica Szkolna w Janiku  jest na tyle istotna, że warto o niej wspomnieć. Ma dwa wzniesienia, brakuje chodnika, dzieci idą nią do szkoły, mieszkańcy do kościoła. Okazało się, że została zakwalifikowana do tego programu, a później była możliwość otrzymania dofinansowania. Jeśli chodzi o inwestycje gminne, my w radzie się nie licytujemy, co jest ważne, co ważniejsze. We wspólnej pracy z panią kierownik inwestycji i panem burmistrzem, udaje się nam  wypracować rozwiązanie najkorzystniejsze dla mieszkańców i budżetu gminy – podkreślała Jadwiga Banasik.

Jadwiga Banasik, radna Rady Miejskiej z Kolonii Inwalidzkiej
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomniała także, że jako dziecko pamięta ulicę Szkolną,  jako błotnistą, zaniedbaną, ale zawsze ważną dla mieszkańców.

W imieniu mieszkańców ulicy Szkolnej i Janika podziękował Wacław Klepacz,  sołtys Janika. 

– Zgoda między radą, a burmistrzem jest najważniejsza. Zgoda buduje, a niezgoda rujnuje – podkreślił Wacław Klepacz. 

Lech Łodej, przypomniał, że od momentu, gdy wybrany został na burmistrza miasta i gminy w Kunowie, z pomocą radnych miejskich, a także Małgorzaty Mazur, kierownika Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie, gmina Kunów pozyskała 27 000 000 zł. Wkład własny na wszystkie inwestycje to ponad 17 000 000 zł, a wartość wszystkich zrealizowanych inwestycji opiewa na kwotę 40 000 000 zł.   

Ulica Szkolna zostanie wyremontowana do końca 2021 roku. Gmina Kunów ogłosi przetarg jeszcze w tym miesiącu.

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-4
NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-4

NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-5
NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-5

Od Lewej poseł Andrzej Kryj i Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Od Lewej poseł Andrzej Kryj i Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-6
NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-6

NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-7
NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-7

NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-8
NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-8

NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-9
NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-9

NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-11
NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-11

NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-1
NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-1

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-2
NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-2

NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-3
NaOSTROinfo czek ul Szkolna Janik-3

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this