Znajdź nas na

FAKTY

Publiczne pieniądze wydane na promocję miasta, czy prezydenta?

Kilka dni temu informowaliśmy o podmiotach, z którymi gmina Ostrowiec Św./Urząd Miasta w Ostrowcu Św. zawierała/zawierał umowy, bądź zlecała/zlecał wykonanie usług medialnych, redakcyjnych, prasowych, informacyjnych lub promocyjnych w 2021 roku. Dopytaliśmy o szczegóły niektórych z nich. I tak m.in. za udział przedstawicieli gminy Ostrowiec Św. w XIX Samorządowym Forum Kapitału i Finansów w dniach 6-7 października 2021 r., stoisko promocyjne, prezentację loga, czy udział prezydenta miasta, w konferencji tematycznej, gmina zapłaciła 14 760 zł. Artykuły sponsorowane, o których szczegóły dopytaliśmy, publikowane były natomiast m.in.: w „Rzeczpospolitej”, Piśmie Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, czy Dzienniku Gazecie Prawnej. Jaką korzyść przyniosły mieszkańcom Ostrowca Św.?

Źródło: FB Jarosław Górczyński

21 czerwca  informowaliśmy, z którymi podmiotami gmina Ostrowiec Św./Urząd Miasta w Ostrowcu Św. zawierała/zawierał umowy, bądź zlecała/zlecał wykonanie usług medialnych, redakcyjnych, prasowych, informacyjnych lub promocyjnych w 2021 roku. W sumie kwota za tego typu usługi wyniosła: 403 331,21 zł.  

10 czerwca w Urząd Miasta w Ostrowcu Św. poprosiliśmy o przesłanie szczegółów, dotyczących niektórych z otrzymanych faktur, a dotyczących: INFOR WYDAWNICTWO INFOR SP. Z O.O., PUBLICITY PRASOWA PROMOCJA BIZNESU PUBLICITY PRASOWA PROMOCJA BIZNESU JOANNA DRZAZGA-LISIECKA, a także MUNICIPIUM MIĘDZYKOMUNALNA SPÓŁKA AKCYJNA MUNICIPIUM.

Prosiliśmy o przesłanie pełnej treści artykułów, a także o szczegółową informację, dotyczącą wydatkowania środków publicznych na ww. publikacje (kiedy i gdzie zamieszczane były kampanie reklamowe, jakie to były kampanie – prosiliśmy o wskazanie dat i odnośników do miejsc, w których kampanie/artykuły zostały zamieszczone. Jeżeli nie były to kampanie reklamowe, prosiliśmy o szczegółową informację na jakie cele zostały wydatkowane dane środki. 

I tak faktura wystawiona przez Międzykomunalną Spółkę Akcyjną Municipium na kwotę 14 760 zł dotyczy udziału przedstawicieli gminy Ostrowiec Św. w  XIX Samorządowym Forum Kapitału i Finansów w dniach 6-7 października 2021 r. w Katowicach. W ramach zlecenia wykonano takie usługi jak: udział prezydenta miasta, w konferencji tematycznej „Miasto Przyszłości” w moderowanym panelu tematycznym „Systemy Zarządzania infrastrukturą miejską  – dobre praktyki”, stoisko promocyjne w strefie wystawienniczej 6 m2, prezentacja logo miasta na wszystkich powierzchniach reklamujących Forum, zamieszczenie logo miasta w programie oraz na stronie www.samorzadoweforum.pl, promocja miasta na Facebook-u, możliwość dystrybucji materiałów promocyjnych miasta w miejscu wyznaczonym przez organizatora, wystawienie rollupów we foyer  i w sali konferencyjnej.   

Faktura na kwotę 5 535 zł wystawiona przez  Międzykomunalną Spółkę Akcyjną Municipium dotyczy publikacji w Piśmie Samorządu Terytorialnego Wspólnota z 5 czerwca 2021 roku pt. „Stawiamy na przemysł”. 

Źródło: FB Jarosław Górczyński

Co ciekawe na swoim oficjalnym profilu na Facebook-u Jarosław Górczyński (ewentualnie osoba prowadząca, jego profil na FB) napisał: „W rozmowie z redaktorem naczelnym magazynu Wspólnota rozmawiam o potencjale naszego miasta. O tym, że stawiamy na przemysł, rozsądnie wydajemy publiczne pieniądze i oferujemy stabilne warunki rozwoju dla inwestorów.” Nie wspomniał jednak o tym, że artykuł był tym z cyklu „sponsorowanych” i kosztował 5 535 zł.  

W wydawnictwie tym zamieszczono także artykuł pt.: „Ostrowiec Świętokrzyski – miasto od nowa. Aktywna polityka mieszkaniowa szansą na rozwój.” na kwotę 11 070 zł, który ukazał się w Piśmie Samorządu Terytorialnego Wspólnota 6 listopada.

Skan artykułu przesłany nam przez Urząd Miasta w Ostrowcu Św., zamieszczonego w Piśmie Samorządu Terytorialnego Wspólnota 6 listopada 2021 roku.
Źródło: UM w Ostrowcu Św.

Faktura na kwotę 6 765 zł dotyczyła artykułu promocyjnego: „Ostrowiec Św. ku przyszłości”, zamieszczonego w Dzienniku Gazeta Prawna w dniu 19 maja 2021 roku. Przypomnijmy, że w organizowanym w 2021 roku przez miasto Gdańsk, a także Dziennika Gazetę Prawną kongresie „Perły Samorządu” – Jarosław Górczyński wybrany został najlepszym włodarzem gminy miejskiej do 100 tys. mieszkańców, a wyróżnienie w kategorii gmina miejska do 100 tys. mieszkańców otrzymał Ostrowiec Św.

Faktura na kwotę 18 819 zł wystawiona przez wydawnictwo Publicity Prasowa Promocja Biznesu Joanna Drzazga-Lisiecka (firma zajmująca się min. reklamą, doradztwem i promocją), dotyczy publikacji artykułu pt. „Droga, którą warto podążać”, zamieszczonego w Rzeczpospolitej, Monitorze Biznesu, dodatkowo na stronie Monittorrynkowy.pl oraz na profilu społecznościowym Facebook 22 grudnia 2021 roku. 

Faktura na kwotę 18 819 zł wystawiona przez wydawnictwo Publicity Prasowa Promocja Biznesu Joanna Drzazga-Lisiecka (firma zajmująca się min. reklamą, doradztwem i promocją), dotyczy publikacji artykułu pt. „Droga, którą warto podążać”, zamieszczonego w Rzeczpospolitej, Monitorze Biznesu, dodatkowo na stronie Monittorrynkowy.pl oraz na profilu społecznościowym Facebook 22 grudnia 2021 roku. Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Faktura na kwotę 19 680 zł dotyczy zapłaty za zamieszczenie artykułu: „ Ostrowiec Świętokrzyski na przekór dzisiejszym czasom”, opublikowanego 29 czerwca 2021 roku w Rzeczpospolitej. 

Dodatkowo artykuły zamieszczone zostały na stronie internetowej www.pb.pl,  www.monitorrynkowy.pl, w sekcji #Monitor Poleca oraz na profilu „Monitor Rynkowy” na portalu społecznościowym Facebook.

Faktura na kwotę 19 680 zł dotyczy zapłaty za zamieszczenie artykułu: „ Ostrowiec Świętokrzyski na przekór dzisiejszym czasom”, opublikowanego 29 czerwca 2021 roku w Rzeczpospolitej. Źródło: UM w Ostrowcu Św.

W Urzędzie Miasta w Ostrowcu Św. zapytaliśmy jaki był cel tych publikacji i kampanii, a także jakie korzyści przyniosły mieszkańcom Ostrowca Św.?

– Artykuły wpisują się w szeroko rozumianą politykę promocyjną gminy, co wynika wprost z przepisów ustawy o samorządzie gminnym oraz dokumentów strategicznych – czytamy w odpowiedzi, pod która podpisała się Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this