Zniesienie limitów do lekarzy specjalistów to jeden z elementów Polskiego Ładu, czyli nowego rządowego programu społeczno-gospodarczego na okres pocovidowy. Zmiany obowiązują od 1 lipca. Jak już informowaliśmy Świętokrzyskie Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych realizuje program Obywatelskiego Monitoringu Przychodni.
– We wrześniu, w wyniku przeprowadzonych analiz, nie zaobserwowaliśmy wyraźnego spadku terminów. Tylko 45% terminów zmalało względem sierpnia 2021 roku. Średni czas oczekiwania na wizytę AOS w powiecie ostrowieckim to 137 dni (wzrósł względem sierpnia, ale nadal mniejszy niż w lipcu 2021), najdłuższy zaś 349 dni (tym razem na podium logopedia) – wyjaśnia Patryk Stępień, prezes Świętokrzyskiego Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych.
Zaraz po opublikowaniu pierwszego raportu w lipcu 2021 roku, przedstawiciele organizacji spotkali się z dyrektor Świętokrzyskiego NFZ oraz lokalnymi parlamentarzystami. Program rozszerzył się o kolejne punkty: analizę placówek deklarujących posiadanie rejestracji on-line w powiecie ostrowieckim, analizę budżetów w ramach kontraktów NFZ placówek AOS w powiecie ostrowieckim (w tym analiza wykorzystanych limitów z kontraktów NFZ w I półroczu 2021 roku), a także sondy i badania wśród społeczności lokalnej.
– W sierpniu zrealizowany został kolejny, duży etap projektu Obywatelskiego Monitoringu Przychodni – akcja informacyjna przeprowadzona w Ostrowcu Świętokrzyskim, w ramach Konferencji w sprawie Przyszłości Europy. W dniach 21-22 sierpnia 2021 roku, na płycie ostrowieckiego rynku, w jednej z drewnianych budek, przedstawiciele naszego programu zbierali dane od społeczeństwa jak i przekazywali raporty – podkreśla Patryk Stępień.
Zebrane dane publikowane są na bieżącą na stronie:
Raport Dostępności Lekarzy Specjalistów (kolejkiostrowiec.online)