Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Śledztwo w sprawie zawalenia się dachu „hali” nad lodowiskiem w Bałtowie „ściśle tajne”?

„Tajne przez poufne” tak można określić śledztwo, jakie toczy się w sprawie katastrofy budowlanej do jakiej doszło 30 stycznia 2021 roku w Bałtowie. Nad halą namiotową, w której mieściło się sztuczne lodowisk, zawalił się wówczas dach. W akcji udział brały służby ratunkowe, sanepid, a także przedstawiciele nadzoru budowlanego. Ten ostatni dopatrzył się szeregu nieprawidłowości. Sprawa, którą najpierw badała ostrowiecka prokuratura, ostatecznie znalazła się w Prokuraturze Rejonowej w Starachowicach. Zapytaliśmy na jakim jest etapie, zwłaszcza, że mieszkańcy Bałtowa alarmują nas, że w ich miejscowości powstają kolejne hale namiotowe. Dodają, że obawiają się o swoje bezpieczeństwo.

Fot. OSP Bałtów/ Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego

Przypomnijmy, że do dramatycznych scen doszło w sobotę, 30 stycznia 2021 roku na terenie kompleksu turystycznego w Bałtowie.  Nad halą namiotową, w której mieściło się sztuczne lodowisko, zawalił się dach. W akcji udział brały służby ratunkowe, sanepid, przedstawiciele nadzoru budowlanego, a także policja. 

Jak informowali nas wówczas strażacy, po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzili, że doszło do zawalenia metalowej  konstrukcji dwuspadowej pokrytej materiałem typu plandeka o wymiarach 25mx35mx6m. Do zdarzenia doszło w trakcie przerwy związanej z wymianą osób korzystających z lodowiska. Teren wokół obiektu został zabezpieczony przed dostępem osób postronnych.

Stanisław Adamski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ostrowcu Św .poinformował nas, że przyczyną katastrofy były wystąpienie łącznie kilku czynników: obfitych opadów śniegu w krótkim okresie czasu, które nie były usuwane na bieżąco; błędne przyjętego założenia projektowego, obejmujące obciążenie śniegiem w stosunku do  wymaganych norm na tego typu obiektach, a także możliwe błędy w montażu konstrukcji.

– Wątpliwości budzi też sposób posadowienia ten hali, czyli mocowania jej do podłoża – mówił wówczas Stanisław Adamski. 

W piśmie do naszej redakcji, Monika Pękala, kierownik  Działu Marketingu w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym zapewniała nas, że dach na obiekcie odśnieżany był „na bieżąco w przypadku zalegania warstwy powyżej 5 cm”, a  „w dniu zdarzenia były obfite opady śniegu. Odśnieżanie było zaplanowane po zakończeniu zajęć edukacyjnych.”

3 lutego 2021 r. do ostrowieckiej prokuratury z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św. wpłynęły akta w sprawie katastrofy budowlanej, do jakiej doszło na terenie kompleksu turystyczno-wypoczynkowego w Bałtowie. Dzień później prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo, którego zbyt długo jednak nie poprowadziła. Dowiedzieliśmy się wówczas, że wyznaczona do prowadzenia postępowania została Prokuratura Rejonowa w Starachowicach. 

7 czerwca zapytaliśmy więc co było powodem przeniesienia postępowania z prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Św. do Prokuratury Rejonowej w Starachowicach? W jakiej sprawie toczy się postępowanie? Ilu świadków przesłuchano? Czy postawiono już komuś zarzuty? Jeśli tak komu i jakie? Czy śledztwo zostało zakończone? Jeśli nie dlaczego i jak długo potrwa? Jeśli nie zostało zakończone, z jakiego powodu?

Odpowiedź na nasz wniosek.

Na odpowiedź musieliśmy poczekać blisko miesiąc. Z pisma, jakie otrzymaliśmy wczoraj (5 czerwca) nie wynika dlaczego śledztwo w sprawie katastrofy budowlanej przejęła starachowicka prokuratura, dowiadujemy się jedynie, że została do niego wyznaczona. Nie wiadomo także ilu przesłuchano świadków, a także jakie dowody zabezpieczono.

– Aktualnie w sprawie prowadzony jest szereg czynności procesowych. Na obecnym etapie dalsze informacje nie mogą zostać udzielone ze względu na dobro postępowania – czytamy w piśmie, pod którym podpisała się Eliza Juda, prokurator Rejonowy w Starachowicach. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this