Szkolenie rotacyjne żołnierzy 103 batalionu lekkiej piechoty w Ostrowcu Św. 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbywało się w dniach 28-29 maja na terenie miasta i gminy Kunów. Przedsięwzięcie miało na celu doskonalenie umiejętności żołnierzy w zakresie działań taktycznych lekkiej piechoty oraz bytowania w warunkach naturalnych.
Szkolenie przeprowadzono w urokliwym kompleksie leśnym „Bukowskiej Góry”, należącym w części do miasta i gminy Kunów, a w części do Spółki Ziemi Wspólnoty Miasta Kunowa czyli podmiotu prywatnego. Zgodę na działania żołnierzy w tym rejonie wyraziły oba podmioty.
Żołnierze składają podziękowania na ręce burmistrza Lecha Łodeja za współpracę, a także podkreślają pozytywne nastawienie do żołnierzy WOT, władz Wspólnoty.
– Sprawa była załatwiana po oficersku. Ćwiczenia odbyły się „z zaskoczenia”. Miałem oficerskie słowo, że nie będzie najmniejszych szkód na tym terenie i tak też się stało. W tych trudnych czasach, w których żyjemy, gdy za naszą wschodnią granicą giną niewinni ludzie, ćwiczenia, przygotowanie na różne ewentualności, jest niezbędne. To osoby, które w przypadku zagrożenia będą walczyć o naszą ziemię, zdrowie i życie. Dzięki tego typu szkoleniom jeszcze lepiej poznają topografię tych terenów. Cieszę się i bardzo cenię sobie współpracę z WOT-em – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.
Prowadzenie dwudniowych szkoleń rotacyjnych poza terenami wojskowymi jest już w Wojskach Obrony Terytorialnej normą, a nie wyjątkiem. Zajęcia prowadzone poza terenami wojskowych placów ćwiczeń cechuje większy realizm. Dzięki nim żołnierze mogą lepiej poznać teren, za którego obronę i ochronę odpowiadają. Ważne jest również praktyczne zaznaczenie obecności żołnierzy OT w Stałym Rejonie Odpowiedzialności i kontakt z miejscową ludnością.
– Terytorialność jest wpisana w nazwę naszego rodzaju sił zbrojnych. Ma dla nas wymiar szczególny. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. W WOT rozumiemy to jako przynależność do społeczności i regionu, z którego się wywodzimy, który znamy „jak własną kieszeń”. Terytorialność dla żołnierzy WOT oznacza gotowość do obrony i wspierania rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się misja formacji: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Żołnierze formacji mają świadomość tego, że w ten sposób wnoszą wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości Polski – podsumowuje Daniel Woś z zespołu prasowego 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.