Znajdź nas na

FAKTY

Szlakiem kapliczek z Dołów Biskupich!

W kapliczkach, krzyżach, figurkach przydrożnych, które są nieodłączną częścią polskiego krajobrazu, kryją się historie ludzi tworzących daną społeczność. – Część z nich stawiano, aby odstraszyć złe duchy, inne informowały o początku i końcu miejscowości, z jeszcze innymi wiążą się często dramatyczne losy mieszkańców – wyjaśnia Paweł Gawron, prezes Stowarzyszenia „Witulin nad Świśliną” w Dołach Biskupich. Na przełomie października i listopada Stowarzyszenie wyda niezwykły folder, dzięki któremu każdy miłośnik małej architektury sakralnej będzie mógł podróżować szlakiem kapliczek z Dołów Biskupich.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Pomysł na skatalogowanie kapliczek i figurek z terenu całej gminy  Kunów narodził się już dwa lata temu. Częściowo udało się nam go sfinalizować. Wraz z radnymi Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie wykonaliśmy zdjęcia. Okazało się jednak, że po dwóch latach, przejeżdżając przez gminę, odkryłem nowe kapliczki, krzyże i figurki, o których istnieniu dotychczas nie wiedziałem. Zrozumiałem wtedy, że nie jest to tak prosty temat, jak wydawało mi się na początku – mówi  Paweł Gawron, prezes Stowarzyszenia „Witulin nad Świśliną” w Dołach Biskupich. 

Udało się wykonać  88 zdjęć obiektów rozsianych po całej gminie, ale  jak zapewnia Paweł Gawron,  to nie jest koniec.

– Część z nich ukryta jest głęboko w lasach, inne w polach, czy przydomowych posesjach. Myślę, że o istnieniu wielu z nich nawet nie wiemy. Docelowo, przy pomocy naszych mieszkańców chcielibyśmy dotrzeć do każdej z nich, poznać ich historię, żeby nie zatarł jej czas i niepamięć – tłumaczy. 

Krzyż z Witulina. Na czyją pamiątkę go postawiono?
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Impulsem do utworzenia katalogu kapliczek był też, zorganizowany przez Stowarzyszenie pod koniec ubiegłego roku – konkurs plastyczny: „Kapliczki, krzyże i figurki przydrożne w mojej miejscowości”. 

– Kapliczki, krzyże i  figurki tak wrosły się w nasz krajobraz, że dziś przechodzimy obok nich obojętnie, nie zauważając piękna i przesłania jakie ze sobą niosą. Konkurs miał przypomnieć młodzieży, że krzyż, figura, czy kapliczka,  które mijają np. w drodze do szkoły nie są przypadkowe. Ktoś stworzył je w jakimś celu. Niektóre z takich obiektów małej architektury sakralnej mają po 100, 200 lat. Okazało się, że pomysł bardzo spodobał się dzieciom i młodzieży – dodaje Paweł Gawron. 

Napłynęły  104 prace, wykonane bardzo różną techniką wraz z opisem historii, bądź legendy, związanej z  danym  obiektem. 

Figura Świętego Jana Nepomucena przy jazie na rzece Świślinie
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Dodało nam to siły, żeby ten temat kontynuować. Dziękujemy dzieciom i młodzieży, bo to ich zasługa. Przystąpiliśmy do konkursu, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Udało się nam pozyskać środki, w wysokości 2500 zł na projekt pod nazwą.  „Krzyże i kapliczki przydrożne na obszarach wiejskich. Świadkowie historii, wiary i dziedzictwa kulturowego na przykładzie wsi Doły Biskupie” . Dzięki pozyskanym środkom będziemy mogli wydać folder, w którym znajdą się kapliczki i krzyże z terenu naszej miejscowości – wyjaśnia Paweł Gawron. 

Dodaje, że często w dużych miastach mijamy krzyże, kapliczki, figurki i jesteśmy do nich już tak bardzo przyzwyczajeni, że nie zwracamy uwagi na to ile mają lat i jaką kryją za sobą historię. 

– Inaczej wygląda pielęgnowanie tradycji w małych miejscowościach. Mamy okres „Majówke”, gdy mieszkańcy spotykają się pod krzyżami i figurkami. Ozdabiają je, dbają o nie. I często nie są to seniorki, a młode osoby – podkreśla. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dodaje, że dzięki folderowi, który wyda Stowarzyszenie figurki nie zostaną zapomniane. 

– Chcemy stworzyć mapę, dzięki której będzie można przejść się szlakiem naszych figurek i kapliczek.  Będzie także trochę o ich historii. Kto je ufundował, kiedy, w jakim celu. Na terenie naszej miejscowości mamy sporo takich obiektów jak np. figurka Jana Nepomucena z roku 1830,  która znajduje się w Witulinie przy jazie. Odrestaurowana przez pana Władysława Gałkę, naszego lokalnego rzeźbiarza. Mamy figurkę Matki Bożej na wzgórzu, także wyrzeźbioną przez pana Władysława, upamiętnia  śmierć  m.in jego dziadka, który zginął w kamieniołomach  – mówi Paweł Gawron. 

O historii Dołów Biskupich pisaliśmy tutaj:

Wydany przez Stowarzyszenie folder powinien pojawić się na przełomie października i listopada. 

– Mieszkańców, którzy znają historię kapliczek, krzyży i figurek z naszej miejscowości  prosimy o kontakt z naszym Stowarzyszeniem, chociażby przez naszego fanpage-a. Na pewno pojawią się też plakaty informujące o naszej akcji i pomyśle.  Chcemy też porozmawiać bezpośrednio z mieszkańcami Dołów Biskupich. Być może są jeszcze takie kapliczki, o których istnieniu nie wiemy – podsumowuje Paweł Gawron. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this