Skąd pomysł na tego typu inwestycję?
– Przede wszystkim jeżdżąc po całym kraju, obserwując i mając na celu rozwój gminy Ćmielów, zauważyła, że w wielu miejscowościach, właśnie tego typu tężnie powstają, z uwagi na istniejący tam smog. Tężnie solankowe to także potężna dawka jodu. Jest to oczywiście udokumentowane medycznie. W związku z tym też chciałam, żeby nasza gmina zyskała na atrakcyjności nie tylko z racji porcelanowego miasta, ale i z racji przyciągnięcia turystów i okolicznych mieszkańców. W związku z tym postanowiłam taka tężnię zrealizować w ramach programu wyborczego. Niektórzy nie dowierzali, że uda mi się to zrealizować, że taka tężnia powstanie – tłumaczy Joanna Suska.
Już w piątek, 16 sierpnia podpisana zostanie umowa z wyłonionym wykonawcą. Kwota oferowana to 227 tysięcy zł. Do tego dochodzą także koszty projektu w wysokości 6 tysięcy złotych. Jak przyznaje Joanna Suska udało się wygenerować oszczędności, aby wykonać to zadanie z budżetu gminy.
– Z racji tego też, że i przetargi są ogłaszane w pierwszych siedmiu miesiącach danego roku budżetowego, są o wiele tańsze, niż te ogłaszane pod koniec roku. Toteż kierując się racjonalnością i gospodarnością, w wyniku wcześniejszych przetargów dróg, kanalizacji wygenerowałam tę oszczędność, żeby przeznaczyć ją na coś, co pozwoli mi zadbać o zdrowie mieszkańców. Korzystanie z tężni będzie bezpłatne zarówno dla mieszkańców, a także tych wszystkich, którzy zechcą do nas przyjechać i odwiedzić nasz Ćmielów – dodaje burmistrz.
Współczesne tężnie zbudowane są z drewna iglastego i cienkich gałązek (zazwyczaj brzozowych). Wyposażone są w specjalne pompy, które rozprowadzają solankę po wiciach, dzięki czemu w powietrzu wytwarza się aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód. Inhalacje z jodem są także wskazane dla osób cierpiących na choroby górnego układu oddechowego, gdyż jod powoduje rozrzedzanie śluzu. Zawarty w tężniach mikroklimat wspiera także pracę nerek i wątroby, wzmacnia także układ odpornościowy. Magnez i miedź zawarte w solankowym aerozolu poprawiają przemianę materii, a selen oczyszcza nasz organizm z wolnych rodników. Kuracje w tężniach zaleca się także osobom chorującym na różnego rodzaju alergie, w tym alergie skórne.
Joanna Suska tłumaczy, że w sprawie lokalizacji zapadła już decyzja konserwatora zabytków, który wspólnie z burmistrz Ćmielowa ustalił, że najlepszym miejscem na tężnię będzie centralny punkt miasta – Rynek. .wspólnie, aby znajdowała się w centralnym miejscu, na rynku w Ćmielowie, gdzie są dwa parkingi. Tężnia będzie miała 15 metrów długości, 360 cm wysokości i szerokości 130 cm. Otoczona będzie kostką brukową i specjalnie na ten cel zaprojektowaną zielenią wokół.
– Myślę, że już w drugiej połowie września zrobimy uroczyste otwarcie przede wszystkim dla mieszkańców, bo to wszystko co powstaje jest dla nich. Zdrowie jest bezcenne, a moim obowiązkiem, jako burmistrza jest dbanie o nich. To napędza własną koniunkturę, bo ktoś, kto przyjedzie do naszej tężni, odwiedzi też sklep z porcelaną, lokalny sklep spożywczy i także zostawi tutaj swoje fundusze. Planujemy także promocję tężni w naszym regionie – tłumaczy burmistrz.
Jak przyznaje, rozpoczynając kadencję jako burmistrz Ćmielowa, startuję z innego punktu rozwoju gminy Ćmielów.
– W naszej gminie nie ma miejsca, gdzie mieszkańcy czy turyści mogliby napić się kawy. A tutaj przyjeżdżają osoby, które kiedyś tutaj mieszkały, które mają rodziny, przyjeżdżają chociażby na groby najbliższych na cmentarz, nie brakuje też turystów. Chcielibyśmy dać im szansę z korzystania z pakietu restauracyjnego. Dlatego w moich przyszłościowych planach, bo przypomnę że kadencja trwa jeszcze ponad cztery lata, takie projekty się znajdują. Nie wszystko da się zrobić od razu W planach mamy jadłodajnię z pakietem nakierowanym na domowe ciasta. Budynek po byłym gimnazjum chcemy wspólnie zagospodarować na dzienny dom pobytu. Będziemy na ten cel wnioskować o środki z województwa. Nie chcemy, aby ten budynek nam niszczał – podsumowuje burmistrz.
Ćmielowska tężnia będzie pierwszą w województwie świętokrzyskim. Joanna Suska podkreśla, że tematem zainteresował się także MOSIR w Starchowicach. Projekt tężni solankowej zwyciężył bowiem w ramach Budżetu Obywatelskiego w Starachowicach .