Świętokrzyskie przyspiesza w wykorzystaniu środków unijnych. Podsumowano realizację Europejskiego Funduszu Społecznego w regionie.
Podpisano kolejne umowy na dofinansowanie kształcenia zawodowego, wsparcie niepełnosprawnych i seniorów. Skorzysta z niego ponad 1200 osób.
Ubrania i sprzęt sportowy trafią do dzieci z Ukrainy, których rodziny ucierpiały podczas działań wojennych. Samorząd województwa ufundował również tablety i książki oraz polskie flagi dla organizacji polonijnych.
Z udziałem przewodniczącego Sejmiku Andrzeja Prusia i członka Zarządu Mariusza Goska obradowało Świętokrzyskie Porozumienie Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Rozpoczęły się Targi Produktów Ekologicznych, Zdrowia i Urody, Turystyki Wiejskiej i Aktywnej – Slow Life;
Gośćmi samorządu województwa jest delegacja austriackiej Styrii oraz przedstawiciele kraju żylińskiego na Słowacji.
Liczne walory turystyczne swojego kraju: parki narodowe, uzdrowiska z wodami leczniczymi, ośrodki narciarskie, czy strefy wypoczynku promował dziś Peter Dobes podczas spotkania, w którym uczestniczyli Andrzej Pruś – przewodniczący Sejmiku, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa, Renata Janik – wicemarszałek oraz Marcin Piętak – prezes ROT WŚ. Przedstawiciel regionu słowackiego zadeklarował chęć stworzenia sprzyjających warunków do współpracy z naszym województwem, na którą bardzo liczy.
– Ze Słowacją łączy nas nie tylko bliskość geograficzna, ale też pokrewne języki, tradycje – mówił podczas spotkania Andrzej Bętkowski marszałek województwa. Wyraził również zadowolenie z obecności delegacji słowackiej podczas turystycznej imprezy wystawienniczej.
Kraj Żyliński prezentuje się podczas rozpoczynających się w Kielcach XI Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Aktywnej.
Uniwersytet Jana Kochanowskiego uruchomił nowoczesne laboratorium, umożliwiające prowadzenie szkoleń z zakresu radioterapii.
Zdolni, niezamożni uczniowie z terenów wiejskich województwa świętokrzyskiego otrzymali stypendia im. Andrzeja Radka.
W tym roku były trzy stypendystki, wszystkie z małych miejscowości w gminie Oksa. Patrycja Łuszczek studiuje medycynę na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Ma wysoką średnią, w wakacje była wolontariuszką w ośrodku dla dzieci z autyzmem. Patrycja Waluśkiewicz uczy się w liceum w Krakowie. Wśród jej sukcesów jest m. in. zdobycie I miejsca w konkursie organizowanym przez Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, udziela się również w akcjach charytatywnych. Magdalena Waluśkiewicz to również uczennica krakowskiego liceum osiągająca bardzo dobre wyniki w nauce i sukcesy w konkursach i olimpiadach matematycznych.
– Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia, taka pomoc na pewno się przyda i pozwoli trochę odciążyć rodziców – mówi Patrycja Waluśkiewicz.
Stypendystkom pogratulował członek Zarządu Województwa Mariusz Gosek.
– Gratuluję również rodzicom i nauczycielom, a także Towarzystwu im. Stefana Żeromskiego, które prowadzi tak cenną inicjatywę. Życzę kolejnych sukcesów i osiągnięć – mówił Mariusz Gosek.
– Zachęcajcie swoich kolegów, żeby się uczyli, bo tylko nauka i pasja rozwijają świat – przyłączyła się do gratulacji Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
W Muzeum Narodowym w Kielcach otwarto wystawę „Strach”, prezentującą akustyczne ukazanie ludzkich emocji.