Znajdź nas na

ARTYKUŁ PARTNERA

W księgarni można piec pierniczki? W „Odeonie” w Ostrowcu Św. wszystko jest możliwe!

Księgarnia „Odeon” w Ostrowcu Świętokrzyskim, to obowiązkowe miejsce na mapie miłośników książek i komiksów. Jej początki sięgają 1972 roku, kiedy to powstała księgarnia „Dom Książki”. W wyniku przekształceń w 1998 roku trafiła w ręce prywatne, otrzymała też swoją nazwę, pod którą znana jest do dziś. Już od progu klientów wita zapach woluminów, zawsze też mogą liczyć na profesjonalną pomoc obsługi. W tym roku Księgarnia „Odeon” przystąpiła do programu „Certyfikat dla małych księgarni”. Jego celem jest wsparcie małych księgarni oraz wzmocnienie ich roli jako placówek aktywnie promujących czytelnictwo i promotorów kultury dla lokalnych społeczności.

Anita Bieniek w Księgarni Odeon fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Z roku na rok w Polsce ubywa małych księgarni. „Zabijają” je wielkie sieciówki, z którymi ciężko im konkurować. W żadnej z nich nie ma jednak takiego klimatu jak w małych, często wielopokoleniowych księgarniach. Dla wielu miłośników książek obowiązkowym miejscem na mapie Ostrowca Św. jest Księgarnia „Odeon”, która powstała w 1972 roku, najpierw jako „Dom Książki”, a od 1998 roku już jako „Odeon”.  Nazwa księgarni też nie jest przypadkowa, W starożytności odeon był bowiem budowlą przeznaczoną na występy muzyczne i teatralne. Dziś także i w tej ostrowieckiej księgarni z tradycjami znaleźć można mnóstwo atrakcji dla ducha. A od niedawna księgarnia bierze udział w programie Instytutu Książki – „Certyfikat dla małych księgarni”. 

– Do projektu przystąpiliśmy pod koniec czerwca, a od lipca jesteśmy jego beneficjentem. Otrzymaliśmy 40 000 zł dotacji, którą wykorzystać możemy przez dwa lata na różne cele, które wskazaliśmy w tym projekcie m.in. na reklamę, doposażenie, ale także na różne działania proczytelnicze, które rozpoczęliśmy od września. W praktyce wygląda to tak, że co miesiąc organizowane są lub będą organizowane spotkania dla dzieci – mówi Anita Bieniek z Księgarni „Odeon”. 

Podczas spotkań prezentowane będą książki polskich autorów, a także polskich wydawnictw. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, a ich głównym celem jest promowanie polskiej literatury. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Wybraliśmy spotkania dla dzieci, bo w tym czuję się najlepiej. Poza tym uważam, że jeżeli dzieci nabiorą nawyku przychodzenia do księgarni, i nie mówię tu o kupowaniu książek, ale odwiedzaniu, sprawdzaniu, czy są jakieś nowości książkowe, to ta miłość do książek w nich „zakiełkuje” i zostanie z nimi do końca życia. Postawiliśmy na dzieci – wyjaśnia Anita Bieniek. 

Pierwsze ze spotkań odbyło się we wrześniu. Dzieci mogły wówczas nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy z bohaterem książki „Łukasz ratuje misia, czyli jak udzielać pierwszej pomocy”. W październiku mieliśmy spotkanie z książką Kundelek. Bawiła się z nami taka duża maskotka kundelka, pod koniec listopada z kolei zorganizowaliśmy „Andrzejkowe czary-mary” z książką „Baśnie i legendy Ziemi Świętokrzyskiej”.  Na wszystkie spotkania można zapisywać się telefonicznie pod numerem  41  262 77  45 lub 515 164 225  lub przez Messengera księgarni. 

– Mam nadzieję, że efektem warsztatów będzie większe zainteresowanie dzieci książkami. Warsztaty odbywają się bowiem w miejscu, w którym są nimi otoczone. Zależy nam na tym, aby nie było to tylko takie zwykłe spotkanie, na którym czytamy książki, a potem każdy wraca do domu i zapomina. Staramy się je uatrakcyjnić.  Stąd maskotki, prowadzące warsztaty, staramy się  zaangażować w to inne instytucje – jak Schronisko w Rudniku, dla którego czworonożnych podopiecznych zbieraliśmy karmę – tłumaczy Anita Bieniek.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że najłatwiej uczyć dzieci poprzez zabawę. Stąd warsztaty plastyczne, próba samodzielnego udzielenia pierwszej pomocy, czy Andrzejkowe przebieranki. Anita Bieniek dodaje, że warsztaty odbywać się będą co miesiąc i przeplatać będą się z tym, co aktualnie dzieje się w roku kalendarzowym.  I tak w grudniu dzieci piec będą pierniczki z Jadzią Pętelką. 

– Będziemy piec pierniczki w księgarni. Myślę, że gdy się tylko chce, da się dużo zrobić. Przez cały kolejny rok, aż do listopada co miesiąc odbywać się będą spotkania. Mam nadzieję, że żadne zdarzenia losowe, nic nieprzewidzianego nam w tym nie przeszkodzi. Gdyby coś nam wypadło warsztaty  udostępniane będą online – wyjaśnia Anita Bieniek.  

Przypomina także historię Księgarni, która w styczniu obchodziła swoje 50-lecie.  

– Kiedyś zajmowała dużo większe pomieszczenia, później zmniejszyła się do jednego pomieszczenia. 9 lat temu wyburzyliśmy jedną ze ścian i ją powiększyliśmy, choć swoich pierwotnych rozmiarów już chyba nigdy nie osiągnie. To już niestety nie są te czasy. Ma swoją historię, ma swoich klientów. Mam nadzieję, że przetrwa kolejne lata. Pracuję w niej już 20 lat i dzieci, które wtedy przychodziły do księgarni ze swoimi babciami i mamai, mają już swoje dzieci. To są już dorosłe osoby.  Część z nich pamiętam, inne ze względu na upływ czasu trudno mi już rozpoznać – tłumaczy Anita Bieniek.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przyznaje, że współczesność, to trudne czasy dla książek i nie chodzi tylko o samą ich cenę, gdy każdy szuka jak najtańszego egzemplarza, a konkurowanie z ksiegarniami sieciowymi, czy internetowymi, które zakładane są często przez duże wydawnictwa.  

– Cenowo nigdy nie będziemy w stanie z nimi konkurować, ale mam nadzieję, że jesteśmy w stanie konkurować  z nimi tym, że jesteśmy blisko, jesteśmy dostępni, potrafimy doradzić, zamawiamy książki dla naszych klientów. Na razie próbujemy się utrzymać, spełniać oczekiwania naszych klientów, mamy przedłużone godziny pracy i jesteśmy otwarci w soboty, niemal przez cały rok, organizujemy warsztaty, sponsorujemy różnego rodzaju wydarzenia, staramy się zaistnieć w mieście, żebyśmy byli rozpoznawani – dodaje Anita Bieniek. 

Podkreśla, że największą satysfakcję daje jej to, gdy przez próg księgarni przychodzą dzieci i się cieszą lub gdy biją brawo na warsztatach.  

– To wspaniałe, że dzieci są podekscytowane, że się angażują. Przyjemne jest też to, gdy klienci mówią: jak tu pięknie pachnie książkami. Ta ekscytacja klientów daje nam olbrzymią radość – podsumowuje.   

Informacje o najbliższych warsztatach znaleźć można m.in. na Fanpage-u księgarni, a od 19 do 24 grudnia na wszystkich wielbicieli literatury czekać będzie druga książka za połowę ceny.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this