Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

W Ostrowcu Św. powódź póki co nam nie grozi! Nadzór wodny trzyma rękę na pulsie!

Większość z was otrzymała zapewne ostatnio sms-y tzw. alerty RCB z ostrzeżeniami o intensywnych opadach deszczu i burzach, a także możliwości lokalnych podtopień i przerw w dostawie prądu. Z pozoru groźnie brzmiące sms- y są tylko ostrzeżeniami. O tym czy rzeczywiście grozi nam powódź zapytaliśmy w Nadzorze Wodnym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wyjaśniamy też czym są alerty RCB.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Uwaga! Intensywne opady deszczu i burze. Możliwe lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz zostań w domu – sms- y takiej treści otrzymała ostatnio część mieszkańców Ostrowca Św. Na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawiły się także informacje ostrzegawcze z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: „Obszar: Zlewnie: Nidy, Czarnej, Koprzywianki, Kamiennej (świętokrzyskie). W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (również o charakterze burzowym), w zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich. Lokalnie przekroczone zostaną stany ostrzegawcze. Punktowo poziom wody może przekroczyć stan alarmowy.”

W Nadzorze Wodnym w Ostrowcu Św. zapytaliśmy wczoraj m.in o to, czy grozi nam powódź. Uspokajamy, póki co stan wód jest średni, a powódź na terenie Ostrowca Św. nam nie grozi. Poziom wód w naszym mieście jest pod stałą kontrolą.

Otrzymaliśmy także informację z KP PSP w Ostrowcu Św., że w ostrowieckim powiecie nie odbyły się żadne zdarzenia w związku z opadami deszczu. Natomiast w powiecie staszowskim i buskim doszło do ponad 100 zdarzeń.

Szewnianka
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Czym są alerty RCB…

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa jest państwową jednostką budżetową podległą Prezesowi Rady Ministrów. Do podstawowych zadań RCB należy dokonywanie pełnej analizy zagrożeń, w oparciu o dane uzyskiwane ze wszystkich możliwych „ośrodków kryzysowych” funkcjonujących w ramach administracji publicznej oraz w oparciu o dane od partnerów międzynarodowych. Ponadto do zadań RCB należy opracowywanie optymalnych rozwiązań pojawiających się sytuacji kryzysowych, a także koordynowanie przepływu informacji o zagrożeniach.

Alert RCB – to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami.
Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia z którym operatorem zawarliśmy umowę. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty będą wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka. Najmniejszym obszarem, na który może być wysyłany Alert RCB, jest powiat.

O sytuacji będziemy informować na bieżąco.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this