Znajdź nas na

PO GODZINACH

„O wy, kwiaty mej młodości, prosto z łąki zioła, Co na Matkę Boską Zielną znoszą do kościoła…”

Nazywana jest w zależności od kraju: Zielną (Polska), Kwietną (Niemcy), Żytnią (Estonia), a nawet Korzenną (Czechy). Dziś Kościół katolicki obchodzi święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w tradycji ludowej wciąż funkcjonujące pod nazwą – Matki Boskiej Zielnej. Skąd wzięło się to święto i dlaczego tego dnia wierni do kościołów przynoszą bukiety pełne różnorodnych kwiatów? I co wspólnego z tym świętem ma m.in. apostoł Tomasz?

Zdjęcie ilustracyjne

15 sierpnia sanktuaria maryjne, kościoły i kaplice, wypełniają się wiernymi i pielgrzymami. Wielu z nich do poświęcenia przynosi wianki zielne, bukiety kwiatów, kłosy zbóż i owoce.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest najstarszym świętem maryjnym w roku liturgicznym, obchodzone w Kościele katolickim, koptyjskim, Kościołach prawosławnych oraz przez część anglikanów. W tradycji wschodniej jest nazywane Zaśnięciem Najświętszej Bogurodzicy. W prawosławiu jest jednym z dwunastu wielkich świąt, które zamyka rok liturgiczny. Obchodzone było najprawdopodobniej już w V wieku.

Kwiaty z pól okolicznych uszczknięte i zioła,
Przenajświętsze ofiary pracowitej wioski,
Przyniosły swe zapachy do wnętrza kościoła,
Przyniosły przed oblicze dobrej Matki Boskiej.

Wacław Rolicz-Lieder

1 listopada 1950 roku papież Pius XII bullą Munificentissimus Deus ostatecznie ustanowił Wniebowzięcie NMP dogmatem, stwierdzając, że „Niepokalana Bogarodzica zawsze Dziewica Maryja, po zakończeniu biegu życia ziemskiego, została z ciałem i duszą wzięta do niebieskiej chwały”. W nauce prawosławnej Zaśnięcie Bogurodzicy wypływa z faktu, że jest Matką Jezusa-Życia, który po jej śmierci zabiera ją do nieba.

Również Sobór Watykański II stwierdza: Niepokalana Dziewica, zachowana wolną od wszelkiej skazy winy pierworodnej, dopełniwszy biegu życia ziemskiego z ciałem i duszą wzięta została do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana jako Królowa wszystkiego, aby bardziej upodobniła się do Syna swego, Pana panujących oraz zwycięzcy grzechu i śmierci.

Źródło: Wikipedia/ obraz „Assunta” Tycjana
z kościoła Santa Maria Gloriosa dei Frari.

– Każdy rejon ma swoje zwyczaje i przekonania. W X-wieku w Kościele w Polsce jest znany zwyczaj przynoszenia 15 sierpnia do poświęcenia ziół, polnych kwiatów, a także owoców i warzyw. W tym dniu, w Święto Matki Bożej Zielnej ludzie dziękują jej za pomoc w ciężkiej pracy na roli, za opiekę nad nimi i plonami. Jest to także forma dziękczynienia za płody ziemi. Dlatego też w wielu parafiach wciąż kultywowany jest ściśle związany z tym świętem zwyczaj, tradycja organizowania dożynek, podczas których rolnicy przynoszą do kościoła piękne wieńce, ale też kwiaty i zioła. Dziękują Panu Bogu za tegoroczne plony, wypraszają łaskę, Boże błogosławieństwo i urodzaje na rok następny – wyjaśnia ksiądz prałat Jan Sarwa, proboszcz parafii Świętego Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Błogosławieństwo ziół i kwiatów odbywa się po modlitwie po Komunii Świętej. Celebrans przygotowuje wiernych do przyjęcia błogosławieństwa mówi m.in.:

Rozśpiewały się usta, organ wciąż przewodzi,
Ten w piersi się uderza, ten znak krzyża czyni:
Ochraniaj nas od wojny, ognia i powodzi,
O ziół Królowo można, naszych pól Rządczyni!

Wacław Rolicz-Lieder

– Bukiety kwiatów, roślin zielonych i ziół leczniczych, które przynosimy dzisiaj do kościoła, oznaczają duchową dojrzałość Maryi i bogactwo łask, jakimi Bóg od wieków obdarzył Matkę swojego Syna i naszą. Za przyczyną Królowej nieba i ziemi prośmy Boga, aby te zioła, kwiaty i owoce, przez Niego błogosławione, służyły dobru ludzi i zwierząt.

Według tradycji ludowej bukiet do poświęcenia w Święto Matki Boskiej Zielnej powinien składać się z 7 lub 77 różnych ziół, zbóż, a także kwiatów. Siódemka bowiem już „Starym Testamencie” jest symbolem doskonałości. Do 7 podstawowych ziół zalicza się: bazylie, miętę, melisę, rumianek rozmaryn, lubczyk i nasturcję. Po zakończeniu święta bukietów jednak nie wolno wyrzucać – dawniej trzymano je przez cały rok, wierząc, że ochronią dom od nieszczęścia, choroby, czy klęsk żywiołowych. Wierzono, że zioła są szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi, a także zwierząt.

Żródło: Wikipedia/Zaśnięcie Marii – El Greco

– Zwyczaj ma także podstawy biblijne. Księga Wyjścia wspomina bowiem o przynoszeniu do świątyni pierwocin z płodów ziemi w dowód wdzięczności. Zwyczaj ten został podjęty przez chrześcijan. Od początków chrześcijaństwa była wśród ludzi wiara, że Maryja została wzięta do nieba z ciałem i duszą – przypomina ksiądz dziekan Jan Butryn, proboszcz parafii Świętego Mikołaja w Szewnie.

To najstarsze święto maryjne, związane jest z tym, że Matka Boska nie umarła, lecz zasnęła głębokim snem, a Jej dusza i ciało zostało zaniesione przez anioły do nieba.

Według jednej z legend w dniu zaśnięcia zjechali się z różnych stron świata apostołowie, aby u podnóża Góry Oliwnej pochować ciało Matki Boskiej. Nie było wśród nich jednak Tomasza, który się spóźnił. Gdy wreszcie przybył, poprosił o otwarcie grobu. Grób okazał się pusty, wewnątrz nie było ciała, a na miejscu gdzie leżało znaleziono wianki i pachnące lilie.

O święcie Matki Boskiej Zielnej wspominają także polscy poeci jak Jan Lechoń, czy Wacław Rolicz-Lieder. Ten pierwszy tak opisywał dzień 15 sierpnia:

„O wy, kwiaty mej młodości, prosto z łąki zioła,
Co na Matkę Boską Zielną znoszą do kościoła, 
I stawiają Częstochowskiej, by podniosła rączkę, 
Nad firletkę, macierzankę i nad srebrną drżączkę, 
Nad rozchodnik i lawendę, nad rutę i miętę, 
Bo to wszystko przecież Boże, bo to wszystko święte, 
Jak stajenka betlejemska z prostym polskim bydłem, 
Tak zrównane są te zioła z mirrą i kadzidłem…”

1 Comment

1 Comment

  1. Felice123

    15 sierpnia, 2019 at 12:53

    Pozdrawiam redakcję portalu naostro.info.

    Dziękując za artykuł, w podziękowaniu 2 cytaty z mojego ulubionego duchownego- abp. Fultona Sheen’a:
    ” Miłość ze swej natury jest wniebowstąpieniem w Chrystusie i wniebowzięciem w Maryi…Wyjaśnienie osoby nawróconej z konfucjanizmu brzmiało: Jej miłość ( Maryi) była tak wielka, że ciało postępowało w ślad za duszą. ”

    I jeszcze drugi: ” W Maryi istnieje potrójne przejście. W ZWIASTOWANIU przechodzimy od świętości Starego Testamentu do świętości w Chrystusie. W ZESŁANIU DUCHA ŚWIĘTEGO przechodzimy od świętości historycznego Chrystusa do świętości mistycznego Chrystusa czy też Jego Ciała, którym jest Kościół. Maryja otrzymuje tutaj Ducha po raz drugi. Pierwsze zacienienie służyło narodzeniom Głowy Kościoła; drugie – narodzinom Jego mistycznego Ciała, kiedy trwała na modlitwie wśród apostołów. Trzecim przejściem jest WNIEBOWZIĘCIE, kiedy staje się ona pierwszą osobą ludzką, która urzeczywistnia historyczne przeznaczenie wierzących jako członków Mistycznego Ciała Chrystusa ponad czasem, ponad śmiercią i ponad sądem.”

    Cytuję ww. treści także pod rozwagę dla tych chrześcijan, którzy chcą, by ich ciała, po śmierci, były poddane kremacji. Czy ta moda jest zgodna z naszą wiarą…z tym co mówią Pisma ?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Liceum w Skarżysku-Kamiennej żegna 14-letnią Natalię!

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this