14 lutego obchodzić będziemy 79 rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W tym dniu 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) – związków formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 r. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”.
Jak, co roku żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej upamiętniając to wydarzenie odwiedzili miejsca pamięci i porządkowali mogiły żołnierzy AK. Odwiedzili między innymi Cmentarz Partyzancki w Kielcach, miejsce pamięci w Szewcach i podkieleckim Białogonie. Również zapalili znicze na grobie swojego patrona mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt” oraz mogiłach poległych żołnierzy AK rozsianych wokół polany „Wykus”.
Pomimo walki z COVID-19 żołnierze nie zapominają o korzeniach formacji.
– „ Nasze CREDO przekuwamy w czyn. Porządkujemy mogiły żołnierzy Armii Krajowej, dbamy o miejsca pamięci i pochówku bohaterów walk narodowo – wyzwoleńczych. To jest nasza tożsamość i dziedzictwo – zapewnia ppor. OT Daniel Woś.
Przypomina, że Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.