Zdaniem Burszteina Kielce „już kilkanaście lat temu zeszły ze ścieżki rozwoju”. Zwracał uwagę, że potrzebna jest zmiana myślenia w zarządzaniu miastem i „zwrot na rozwój”. Podkreślił, że miasto potrzebuje nowych terenów inwestycyjnych, aby przyciągnąć przedsiębiorców „którzy spowodują, że będziemy mieli większe wpływy do budżetu”.
„Nie możemy liczyć ciągle na to, że ten czy inny rząd będzie nam przekazywał jakieś subwencje i od tego będzie zależał los naszego miasta” – powiedział podczas piątkowej konferencji.
Według Burszteina inne miasta wojewódzkie w ostatnich latach wykorzystywały szanse na rozwój. Wskazywał przy tym na Opole i Lublin. W jego ocenie Kielce w tym samym czasie „wpadły w marazm”.
Dodał, że „obok niego stoi wiele wspaniałych osób” – to lekarze, prawnicy, przedsiębiorcy, czyli „grupa zwykłych kielczan niezwiązanych z żadną partią polityczną”.
„Nie interesują nas stanowiska w żadnej administracji. Chcemy tylko decydować o kierunku rozwoju tego miasta. (…) Mamy dość walki tych plemion, które w większości dbają o swoje partykularne interesy” – podkreślił Bursztein.
Zaznaczył, że stowarzyszenie przygotowuje listy do rady miasta i zgłosi kandydata na prezydenta. „Prawdopodobnie będę nim ja, ale to poważna decyzja, zanim ją ostatecznie podejmę, potrzebuję jeszcze trochę czasu, aby przemyśleć kilka istotnych spraw” – dodał Bursztein i zapowiedział, że ostateczną decyzję ogłosi w ciągu trzech tygodni.
Maciej Bursztein to kielecki radny wybrany w 2018 roku z listy KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty; od 2019 roku współtworzy klub Bezpartyjni i Niezależni. Jest przedsiębiorcą, członkiem zarządu Formaster Group S.A.
Wiceprezes stowarzyszenia Przyjazne Kielce Arkadiusz Stawicki powiedział, że jest to „najbardziej aktywna organizacja pozarządowa” w stolicy województwa świętokrzyskiego. Wyliczał, że w ostatnich siedmiu latach jej działacze zorganizowali w mieście kilkaset wydarzeń kulturalnych i społecznych i „największe akcje charytatywne”. Dodawał, że stowarzyszenie przygotowało także projekty uchwał dotyczące m.in. dofinansowania od wymiany pieców, remontów dróg i tworzenia terenów inwestycyjnych. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga