Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Ostrowiec Św. podpisała umowę na utworzenie miejskiego żłobka!

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski podpisała umowę w ramach „Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+ 2022-2029” na dofinansowanie realizacji zadania pn.: „Utworzenie żłobka miejskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim”, na które otrzyma środki z Krajowego Planu Odbudowy oraz budżetu państwa w łącznej kwocie 4 884 060,12 zł. Inwestycja kosztować ma 11 000 000 zł.

Żłobek zostanie umiejscowiony w skrzydle Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 na osiedlu Pułanki. Źródło zdjęcia: FB Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 imienia Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Św.

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, „gminę Ostrowiec Świętokrzyski dotyka proces depopulacji i starzenia się społeczeństwa, kluczowe jest zatem zapewnienie odpowiednich warunków życia zachęcających do pozostania/osiedlania się młodych mieszkańców, w tym dostępu do oferty opiekuńczej.”

24 sierpnia gmina Ostrowiec Świętokrzyski podpisała umowę w ramach Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+” 2022-2029 na dofinansowanie realizacji zadania pn.: „Utworzenie żłobka miejskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim”, na które otrzyma środki z Krajowego Planu Odbudowy oraz budżetu państwa w łącznej kwocie 4 884 060,12 zł.

Całość inwestycji szacuje się na około 11 000 000,00 zł. 

– Dodatkowo w ramach ww. Programu gmina otrzyma dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego na funkcjonowanie żłobka do 2028 roku w łącznej wysokości 3 611 520,00 zł. Celem realizacji projektu jest wzrost dostępności miejsc opieki, co przyczyni się nie tylko do zwiększenia odsetka dzieci objętych opieką, ale także umożliwi łączenie życia zawodowego z rodzinnym i pozwoli na zwiększenie zatrudnienia, zwłaszcza kobiet, które do tej pory nie mogły podjąć zatrudnienia ze względu na brak dostępu finansowego do instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 – czytamy na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Św.

Żłobek utworzony zostanie w skrzydle Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 na osiedlu Pułanki. Przeprowadzona zostanie kompleksowa modernizacja i adaptacja skrzydła o powierzchni zabudowy ok. 472m2 i powierzchni użytkowej 1.100 m2, celem dostosowania go do warunków technicznych, sanitarnych oraz p.poż wymaganych w przypadku żłobka. Zaplanowano likwidację przejścia między PSP 7, a skrzydłem żłobka, który zostanie zorganizowany jako odrębna placówka z osobnym wejściem. Pomieszczenia zostaną wyremontowane i dostosowane do potrzeb 120 dzieci w wieku do lat 3, w tym dzieci ze specjalnymi potrzebami. W budynku zostanie zainstalowana winda.

Żłobek będzie dysponował salami zabaw, sypialniami dla maluszków, łazienkami, kuchnią, szatnią, pomieszczeniami gospodarczymi, w tym pomieszczeniem biurowym i łazienką dla personelu. Placówka zostanie wyposażona w nowoczesne meble, sprzęty i pomoce dydaktyczne. Przylegający bezpośrednio do budynku teren zostanie ogrodzony i zagospodarowany na potrzeby maluszków.

Uruchomienie żłobka zostało zaplanowane na wrzesień 2025 r.

O żłobku dyskutowali radni Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego podczas sesji, jaka odbyła się 22 czerwca 2023 roku, o czym informowaliśmy tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this