Znajdź nas na

FAKTY

Podczas dożynek gminnych w Ćmielowie burmistrz zebrała gratulacje za rozwój gminy!

Podczas niedzielnych (4 września) dożynek w gminie Ćmielów padło bardzo wiele pochlebnych słów pod adresem działań, podejmowanych przez Joannę Suskę, burmistrza Ćmielowa. Rozwój gminy spod znaku porcelany zauważyli zarówno radni powiatowi, jak i włodarze sąsiednich gmin. Spotkanie z mieszkańcami było doskonałą okazją do rozmów o przyszłości gminy. O tych najważniejszych inwestycjach, które są w trakcie realizacji, bądź zostały już zakończone przypomniała Joanna Suska. Zdradziła także najbliższe plany i kierunki rozwoju.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa i Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie fot. Katarzyna Stan/Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Rozwój gminy Ćmielów zauważają włodarze sąsiednich gmin. Inwestycje, a także wiążące się z nimi zmiany wizerunku gminy dostrzegają również radni Rady Powiatu Ostrowieckiego.

– Gratuluję państwu takiej burmistrz. Proszę państwa o wsparcie tej osoby. Jeżeli burmistrz ma wsparcie u swoich mieszkańców, rady, sołtysów, to można bardzo dużo zdziałać – mówił podczas dożynek w gminie Ćmielów Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Dariusz Czupryński, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego gratulował Joannie Susce zmieniającej się gminy. – Przyjeżdżamy tu zawsze i widzimy te zmiany, szczególnie na Rynku. Powiem państwu tak, że już zapisy na wycieczki są do Ćmielowa z Ostrowca – mówił Dariusz Czupryński. 

24 lipca 2022. Ruch turystyczny przy tężni solankowej w Ćmielowie
fot. Katarzyna Stan/Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Zmiany zauważają także odwiedzający Ćmielów mieszkańcy z całego powiatu ostrowieckiego. W rozmowach z nami podkreślali, że czekają na niezwykła atrakcję, jaka wkrótce pojawi się już w komplecie na ćmielowskim Rynku – powięszony serwis do kawy Empire. Filiżanki-ławki już stoją, a wkrótce dołączy do nich jedyna taka w Europie – fontanna imbryczek. 

O tym co udało się już zrobić, a także jakie inwestycje przed gminą Ćmielów, podczas niedzielnych (4 września) dożynek przypomniała Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Podczas tej prawie pięcioletniej kadencji udało się wspólnymi siłami wybudować tężnię solankową w Ćmielowie. jesteśmy wzorcem dla wszystkich innych miast. Teraz tam budują się tężnie, nakierowane na aspekt zdrowotny, schorzenia pocovidowe. Utworzyliśmy dom i klub seniora, gdzie każdy, w odpowiednim wieku senioralnym, może znaleźć miejsce dla siebie. Zmodernizowane zostały drogi, ostatnio 10 zmodernizowanych dróg w ramach „Polskiego Ładu”, programu „szytego na miarę” oczekiwań takich małych gmin, jak gmina Ćmielów, przy 95 procentach dofinansowania. Rok 2022  obfitował tym, że gmina Ćmielów otrzymała 17 milionów złotych na inwestycje. Stąd też mogliśmy właśnie dokonać termomodernizacji domu kultury, który obecnie jest remontowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – tłumaczyła Joanna Suska.

Wśród zrealizowanych inwestycji wymieniła budowę boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 1 imienia Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie. 

Otwarcie stołówki szkolnej w Brzóstowej
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– To miejsce, gdzie młodzież oprócz czasu spędzonego na hali sportowej, może teraz spędzać czas na powietrzu i uprawiać różnego rodzaju sporty. Nie zapomnijmy, że środki te również  na termomodernizację obiektów sportowych, obejmujące stadion, to też budowa zajezdni autobusowej przy szkole podstawowej w Ćmielowie. Zakupiliśmy teren pod realizację tej inwestycji o powierzchni 20 arów, gdzie powstanie również skatepark, miejsce dla młodzieży, dla uczniów, którzy od pewnego czasu domagali się również takiego miejsca w Ćmielowie. Program „Posiłek w szkole i w domu” dał siłę do tego by wyremontować i wyposażyć kuchnię w naszych dwóch szkołach podstawowych. Nie zapomnijmy, że wybudowałam świetlicę w Piaskach Brzóstowskich, pozyskując tak zwane pieniądze pocovidowe. Udało się również przebudować świetlicę wiejską w Brzóstowej, uroczyście otwieraliśmy ją w czerwcu. W tym wypadku pomogły środki unijne, które wciąż dostępne są w nielicznym zakresie, ale liczę, że ten strumień popłynie obficie do każdej gminy – zaznaczyła burmistrz.

Boisko przy ćmielowskiej szkole oficjalnie otwarte
Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Przypomniała również o budowie odcinków kanalizacji w aglomeracji. 

– Natomiast poza aglomeracją również znalazłam rozwiązanie. Dziś jeszcze nie wyjawię tej tajemnicy. Najważniejsze jest pozyskanie środków, o które już aplikuję. Przyjdzie czas i dla tych rozproszonych gospodarstw, aby znaleźć rozwiązanie i je skanalizować – wyjaśniała Joanna Suska.

Przypomniała, że pozyskała również środki na budowę żłobka w ramach Programu Maluch+ 

– Takie miejsce było od lat potrzebne dla naszych najmłodszych. Cieszą się młode mamy, cieszą się ojcowie, że będą mogli powrócić na rynek pracy. A ich pociechy będa pod fachową opieką. Złożyłam wniosek na przebudowę kolejnych świetlic, jako miejsc integracji społecznej, na który kładę głęboki nacisk; w Jastkowie na kwotę blisko 500 000 zł i w miejscowości Grójec, również w przybliżonej kwocie. W zimie nie ma tam nawet ogrzewania, wiedzą i odczuwają to druhowie, jak również koło gospodyń wiejskich, jak ciężko się wtedy spotkać. Zawnioskował i myślę, że pozyskamy środki finansowe na budowę świetlicy w Ćmielowie przy Osiedlu Kochanowskiego, tam gdzie jest najwięcej młodych rodzin i dzieci – wyliczała Joanna Suska.

Joanan Suska, burmistrz Ćmielowa podczas uroczystego otwarcia domu seniora w Ćmielowie. Już wkrótce w budynku powstanie też żłobek gminny. Obiekt połączy pokolenia.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodała, że dzięki jej staraniom udało się pozyskać 1 000 000 zł na zabytki: 500 000 zł na remont świątyni w Rudzie Kościelnej, 380 000 na dobudowanie tarasu widokowego w Podgrodziu i 100 000 zł na remont pomnika na ćmielowskim rynku.

– 10 000 000 zł, o które aplikuję, to kolejne środki, które mam nadzieję pozyskać  z myślą o mieszkańcach. Bo mieszkańcy na to zasługują. Nie sposób pominąć, przy święcie rolniczym, że wspólnie z radą miejską, na mój wniosek, przywróciliśmy fundusz sołecki. Dlatego każda, nawet najmniejsza miejscowość może się rozwijać, może wyrażać swoje potrzeby poprzez zebrania sołeckie i decydować co gmina sfinansuje z budżetu gminy w danym sołectwie. Tak, aby było równouprawnienie, tak aby każdy mógł zadecydować i zrobić coś pożytecznego choćby w najmniejszej miejscowości. Nie mogę przy tej okazji nie wspomnieć, bo pewnie kolejne spotkanie, jakie tutaj dojdzie do skutku i serdecznie z tego miejsca państwa chcę zaprosić, choć jeszcze termin nie jest znany, pozyskane pieniądze przeze mnie  na rewitalizację Ćmielowa. Centralnego miejsca w rynku, które już zyskało nowy wygląd, gdzie będzie miejsce integracji, relaksu, wypoczynku – mówiła Joanna Suska, zaznaczając, że rewitalizacją ćmielowskiego rynku interesuje się cała Polska. 

Ćmielowski Rynek przechodzi rewitalizację
fot. Katarzyna Stan/Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Podkreśliła, że wkrótce zamontowany zostanie fontanna-imbryczek z filiżanką, do której będzie lała się woda. 

– Wszystko co zrobiłam, zrobiłam z myślą i dla moich mieszkańców. Dlatego bardzo wam dziękuję, za wsparcie, za całokształt, za okazanie kierunków mojego działania. Wielokrotnie przychodzicie do mnie i mówicie, czego oczekujecie, zawsze się słucham i zawsze wypełniam. Pozyskuję środki zewnętrzne, bo tylko dzięki nim taka mała gmina może właśnie zyskać na swej wartości. Jest o nas słychać w całej Polsce przez pryzmat tej rewitalizacji.  jestem dumna z was i z tego, że możemy przyczyniać się do rozwoju tego miasta, a ja jak zawsze pozostanę dla was burmistrzem dla ludzi – podsumowuje Joanna Suska.   

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this