Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Jaką funkcję w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach pełni Piotr Pusty i czy zakres jego obowiązków pokrywa się z tym w ostrowieckim szpitalu?

Jak już informowaliśmy, jedną z osób, której zakres zadań obejmuje usługi doradztwa, zatrudnionych przez Tomasz Kopca, dyrektora naczelnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, jest Piotr Pusty. Piotr Pusty zatrudniony jest także w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, co wzbudziło spore kontrowersje wśród radnych opozycyjnych m.in. podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, jaka odbyła się 29 listopada 2021 roku. Jaką rolę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach pełni Piotr Pusty i czy zakres jego obowiązków nie kłóci się z funkcją jaką pełni on także w ostrowieckim szpitalu? Czy Komisja konkursowa wybierając nowego dyrektora wiedziała o jego planach względem zatrudnienia „doradców”?

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak na swoim profilu na Linkedin informuje Piotr Pusty, od  2019 roku pełni funkcję doradcy Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Ta informacja wzbudziła spore kontrowersje wśród radnych powiatowych (opozycyjnych). Podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, jaka odbyła się 29 listopada 2021 roku Zbigniew Duda, radny powiatowy z Klubu PiS pytał:

– Czy pan Piotr Pusty jest pana doradcą? No to panie dyrektorze bardzo bym prosił o poszanowanie radnych rady społecznej i wszystkich tutaj obecnych, bo pan powiedział, że nie będzie pan udziela wszystkich informacji, ponieważ są tam ludzie, którzy mogliby, ja troszeczkę to zmieniam, którzy mogliby tę informację wynieść do szpitali wojewódzkich, tak? Taki gdzieś był sens. Panie dyrektorze pan Piotr Pusty jest zatrudniony w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym i on nie wyniesie, on nie wyniesie w ogóle? Taką klauzulę Pan z nim  podpisał? Trochę nie na miejscu to było –  mówił Zbigniew Duda.

Źródło https://pl.linkedin.com/

Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny ZOZ w Ostrowcu Św. mówił wówczas, że rolą Piotra Pustego jest doradzanie dyrektorowi szpitala wojewódzkiego, natomiast  nie ma w interesie, żeby uzyskane informacje były wykorzystywane przeciwko szpitalowi ostrowieckiemu. 

– Również dlatego, że przeze mnie został wskazany faktycznie jako osoba, która w przyszłości miałaby szansę na to żeby  zostać dyrektorem finansowym  tego szpitala. Działałby na swoją po prostu niekorzyść – mówił podczas sesji, jaka odbyła się 29 listopada 2021 roku Tomasz Kopiec.  

Informowaliśmy o tym tutaj:

Nie tak dawno informowaliśmy o nowym zarządzeniu dyrektora naczelnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. nr 2/2022 z 13 stycznia, wprowadzającym zmiany do Regulaminu Organizacyjnego ZOZ.  Rozdzielono w nim stanowisko dyrektora ds. finansowych – głównego księgowego, na dwa oddzielne stanowiska: zastępcy dyrektora ds. finansowych i głównego księgowego. Czy stanowisko zastępcy dyrektora ds. finansowych obejmie zatem Piotr Pusty? 

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach zapytaliśmy na podstawie jakiej umowy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach zatrudniony jest Piotr Pusty? Od kiedy jest zatrudniony? Na jakim stanowisku jest zatrudniony? Jaki jest zakres jego obowiązków? Prosiliśmy o informację na temat zakresu  pełnomocnictw mu udzielonych, a także przesłanie ich kopii. Pytaliśmy także jakie działania zaproponowane przez Piotra Pustego, a dotyczące szpitala Zespolonego wprowadzone zostały w życie i jaki skutek przyniosły? Pytaliśmy o ewentualny konflikt interesów, bowiem Piotr Pusty zatrudniony jest również w ostrowieckim szpitalu, a zakres jego obowiązków obejmuje usługi doradztwa. Pytaliśmy także jaki dodatkowy koszt dla budżetu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach generuje współpraca bądź zatrudnienie Piotra Pustego? Prosiliśmy o podanie takich kosztów dla roku 2020 i 2021.

Udało się nam ustalić, że Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach zawarł z Piotrem Pustym umowę zlecenia w dniu 1 października 2019 r. – 31 grudnia 2022 r. 

– Umowa nie określa stanowiska, lecz przypisuje Zleceniobiorcy w terminach określonych na mocy umowy określone obowiązki związane z doradztwem we wdrażaniu założeń optymalizacyjnych, restrukturyzacyjnych oraz w doradztwie w zarządzaniu działalnością, monitorowaniem kosztów medycznych, kompleksowa analiza i doradztwo w zakresie prowadzonej polityki zakupów oraz obiegu magazynowego, procesu rozchodów wewnętrznych oraz kontroli nad tymi procesami, analiza i doradztwo w zakresie  prowadzonej polityki lekowej sposób zakupu farmaceutyków i wyrobów leczniczych, sposób zamawiania i dystrybucji wewnętrznej, analiza funkcjonujących w Szpitalu systemów informatycznych oraz doradztwo w ich optymalizacji.  Jako Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach uprawniony na mocy wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym do jednoosobowej reprezentacji Szpitala nie udzielałem panu Piotrowi Pustemu żadnych pełnomocnictw. Względem pozostałych pytań zawartych w treści wniosku wskazuję, że ich przedmiot nie spełnia przesłanek „informacji publicznej” w myśl ustawy – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach

Mieszkańcy powiatu ostrowieckiego nie dowiedzą się zatem jaki koszt generuje zatrudnienie Piotra Pustego, jaki wymierny skutek przyniosły działania przez niego zaproponowane i wdrożone, a także czy jego współpraca z jednostką z Kielc, nie kłóci się z tą prowadzoną w ostrowieckiej placówce.   

Pełną treść odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy publikujemy powyżej.

W Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św. 2 grudnia 2021 roku  zapytaliśmy  czy Komisja Konkursowa powołana w celu wyłonienia nowego dyrektora ZOZ w Ostrowcu Św., w skład której weszli: Danuta Barańska, Bożenna Morycińska, Mariusz Pasternak, Julita Szewczyk, Mariusz Łata, Małgorzata Bień i Łukasz Witkowski, poinformowana została przez kandydata na dyrektora ZOZ w Ostrowcu Św., Tomasza Kopca o jego planach względem zatrudnienia doradców, a także czy Tomasz Kopiec podczas rozmowy kwalifikacyjnej uściślił kogo planuje zatrudnić na tych stanowiskach (doradców)?

– W treści protokołu z posiedzenia komisji konkursowej, na której odbyły się rozmowy z kandydatami, nie ma zapisu dotyczącego planów Pana Tomasza Kopca  w kwestii zatrudnienia w szpitalu doradców – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się Łukasz Witkowski, Sekretarz Powiatu Ostrowieckiego. 

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.

Do tematu powrócimy. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this