Wybudowany w latach 1885-1886 budynek dworca kolejowego w Ostrowcu Świętokrzyskim ujęty jest w wojewódzkiej ewidencji zabytków. To na jego terenie urodzili się Jan Samsonowicz, odkrywca kopalni z epoki kamienia – dzisiejszych Krzemionek, a także Janusz Popławski, śpiewak operowy, operetkowy i filmowy. Niestety dziś ostrowiecki dworzec, który niegdyś tętnił życiem, nie jest wizytówką miasta, od lat zamknięty jest też dla pasażerów.
Wśród projektów uchwał, nad którymi podczas sesji, 29 marca ( środa) debatować będą radni powiatowi, znalazła się uchwała intencyjna w sprawie podjęcia działań mających na celu przeprowadzenie kompleksowego remontu budynku dworca kolejowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W uzasadnieniu do uchwały czytamy, o złym stanie technicznym budynku dworca kolejowego, a także odstraszającym pasażerów – wyglądzie.
– Cierpi na tym wizerunek Powiatu Ostrowieckiego, jak również Gminy Ostrowiec Świętokrzyski – czytamy w uzasadnieniu.
W uchwale jest też pomysł na zagospodarowanie obiektu po gruntownym remoncie.
– Dworzec kolejowy to obiekt, który po gruntownym remoncie mógłby z powodzeniem dalej służyć mieszkańcom, ale też będzie spełniał współczesne standardy w zakresie komfortu podróżnych, bezpieczeństwa i dostępności w naszym regionie. Zaznaczyć przy tym należy, że przez teren Powiatu Ostrowieckiego przebiegają jedne z głównych korytarzy transportowych województwa. Z uwagi na szereg funkcji, jakie spełnia Miasto Ostrowiec Świętokrzyski, będące drugim co do wielkości i ilości liczby mieszkańców w województwie świętokrzyskim, generuje dużą ilość pasażerów, korzystających z transportu publicznego – brzmi fragment uzasadnienia w którym czytamy również, że w latach poprzednich gmina Ostrowiec Św. wykazała wolę przejęcia budynku dworca wraz z przyległym terenem, działania te nie przyniosły rezultatu.
– W związku z powyższym Rada Powiatu Ostrowieckiego zwraca się do Ministra Infrastruktury o podjęcie niezwłocznych działań, mających na celu poprawę stanu technicznego i estetycznego budynku dworca kolejowego w Ostrowcu Św. wraz z jego otoczeniem – czytamy.
O budynku dworca PKP pisaliśmy tutaj: