Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę? Czy to musi być w miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego czy może być później? Co dają kolejne miesiące pracy? Ile będzie wynosić moja emerytura? – to najczęstsze pytania adresowane do doradców emerytalnych w placówkach ZUS-u.
Sprawa jest znana od lat, ale wielu emerytów o niej zapomina albo zwyczajnie nie wie.
Nie jest tajemnicą, że im dłużej pracujemy tym nasze świadczenie jest wyższe. Przyszli emeryci w większości już o tym wiedzą. Natomiast warto mieć również tę świadomość, że na wysokość naszej emerytury może mieć wpływ miesiąc, w którym składamy wniosek. Niekorzystnym terminem dla przyszłych emerytów jest czerwiec. Spowodowane jest przepisami dotyczącymi waloryzacji składek i kapitału początkowego.
– Są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. Waloryzacja roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek, które są zapisane na naszym koncie na dzień 31 stycznia bieżącego roku. Ta metoda jednak nie uwzględnia waloryzacji składek zewidencjonowanych, za miesiące po 31 stycznia – dodaje rzecznik.
Waloryzacja roczna w następnych miesiącach począwszy od lipca uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć świadczenie niższe, niż gdyby zrobili to w innym miesiącu.
Osoba, która odchodzi z pracy w czerwcu i nabywa prawo do świadczenia w czerwcu, obejmuje ją tylko waloryzacja roczna – bez kwartalnej.
Jeżeli osoba składa wniosek emerytalny od stycznia do maja albo od lipca do grudnia, ma waloryzowane konto ze składkami emerytalnymi rocznie i kwartalnie. Dzięki temu takie świadczenie może być korzystniejsze.
Wielu przyszłych emerytów zastanawia się, czy jeśli wchodzą w wiek emerytalny w czerwcu, ale złożyłem wniosek o emeryturę w maju, unikną niedogodności spowodowanych waloryzacją w czerwcu. Niestety nie. ZUS nie może przyznać prawa do emerytury od maja. Musi czekać, aż świadczeniobiorca osiągnie wiek emerytalny.
Paweł Szkalej zachęca wszystkie osoby które mają wątpliwości, a których dotyczy „problem” czerwcowych emerytur do skorzystania z zasięgnięcia porady u doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS-u w godzinach pracy urzędu. Dla emerytur przyznawanych na dotychczasowych zasadach (czyli tzw. „stare emerytury”) znaczenie ma miesiąc marzec, w którym przeprowadzana jest waloryzacja świadczeń i zmienia się kwota bazowa. Czerwiec nie ma w ich przypadku wpływu na emerytury.