Około 1 mln złotych z Funduszu Sprawiedliwości trafi do świętokrzyskich jednostek ochrony zdrowia. Dzisiaj Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podpisał z dyrektorami placówek umowy w tej sprawie. W wydarzeniu udział wziął Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
Dysponentem Funduszu Sprawiedliwości jest Minister Sprawiedliwości. Fundusz ukierunkowany został na pomoc osobom pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną. Jego celem jest również udzielanie szeroko rozumianego wsparcia instytucjom i organizacjom, które zajmują się pracą na rzecz osób pokrzywdzonych.
W Bielinach uroczyście otwarto posterunek policji.
Posterunek policji w Bielinach został zlikwidowany w 2012 r., przez 7 lat mieszkańcy gminy pomocy musieli szukać w komisariacie w Daleszycach. Obecnie jednostka policji znalazła siedzibę w budynku gminnym, przy ul. Partyzantów w Bielinach. Jest on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. O bezpieczeństwo mieszkańców dbać będzie 5 funkcjonariuszy, w tym 2 dzielnicowych. Do ich dyspozycji przygotowano wygodne pokoje biurowe, szatnie, sanitariaty, pokój socjalny.
W uroczystości otwarcia posterunku policji w Bielinach wziął udział marszałek województwa świętokrzyskiego, który podkreślał, że powrót do Bielin policjantów poprawi poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców gminy, pomoże również w prowadzeniu działań prewencyjnych. Jak informował nadinspektor Paweł Dzierżak – komendant wojewódzki policji w Kielcach – utworzenie siedziby jednostki policji w Bielinach kosztowało około 250 tysięcy złotych. Koszty zostały pokryte z budżetu gminy Bieliny oraz środków z budżetu państwa będących w dyspozycji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Kolejne środki na edukację i zdrowie. Kieleckie i opatowskie szkoły zawodowe oraz dzienny dom opieki medycznej w Opatowie otrzymały łącznie ponad 7 mln zł.
Zainaugurowano projekt „Polscy Olimpijczycy – Patrioci”. Uczniowie świętokrzyskich szkół podstawowych poznają sylwetki wybitnych, polskich olimpijczyków. Wszystko dzięki projektowi “Polscy Olimpijczycy – Patrioci”. W jego inauguracji wzięli udział senator Krzysztof Słoń, marszałek województwa Andrzej Bętkowski oraz pochodzący ze świętokrzyskiego olimpijczycy: Mirosława Sarna, Sławomir Szmal i Zbigniew Piątek.
Adam Królikiewicz, pierwszy polski medalista olimpijski w konkurencji indywidualnej na igrzyskach w Paryżu w 1924 roku, Halina Konopacka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska na igrzyskach w Amsterdamie w 1928 roku, czy też Janusz Kusociński, złoty medalista olimpijski z Los Angeles w biegu na 10 000 metrów. Trzy, z wielu przykładów, polskich olimpijczyków, których osiągnięcia nie do końca są wszystkim znane. Oprócz udziału w igrzyskach, niejednokrotnie walczyli i ginęli za Polskę.
PGE Energia Ciepła zawarła umowę z Polską Spółką Gazownictwa o przyłączenie do sieci instalacji gazowej kieleckiego Oddziału.
PGE Energia Ciepła zawarła w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego umowę z Polską Spółką Gazownictwa o przyłączenie do sieci gazowej instalacji gazowej PGE Energia Ciepła Oddział w Kielcach. Umowa jest pierwszym etapem realizacji programu inwestycyjnego kieleckiego oddziału, polegającego m.in. na budowie nowych układów urządzeń kogeneracyjnych, produkujących dla mieszkańców Kielc, ciepło i energię elektryczną z wykorzystaniem paliwa gazowego.
Z udziałem marszałka Andrzeja Bętkowskiego odbyła się konferencja inaugurująca etap prac modernizacyjnych w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. Prace te pozwolą na zwiększenie atrakcyjności najcenniejszych zabytków Wiślicy oraz przyczynią się do powstania unikatowego na skalę Polski i Europy szlaku turystycznego.
W ramach modernizacji Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, będącego Oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach pawilon archeologiczny, podziemia pod bazyliką i dzwonnica połączone zostaną w jedną ścieżkę turystyczną, zamykającą wszystkie wiślickie zabytki w całość, tworząc kompleks muzealny.
Otwarto nowy punkt informacyjny o funduszach europejskich w Skarżysku-Kamiennej.
Jedenastu świadków wydarzeń z lipca 1943 roku w Michniowie uhonorowano medalami „Pro Patria”.
Odznaczeni medalami “Pro Patria” zostali ci, którzy bronili pamięci o michniowskiej zbrodni, dokonanej przez niemieckich żołnierzy na mieszkańcach wsi 12 i 13 lipca 1943 r. W wyniku mordu i podpaleń, zginęły wówczas 204 osoby. Okupanci doszczętnie zniszczyli zabudowania, zabronili uprawy pól i odbudowy domów oraz budynków gospodarskich. Na mogile zamordowanych bezwzględnie zakazano stawiania krzyża.
Pamięć o zbrodni kultywowali ocaleni. Dzisiaj, świadkowie wydarzeń, w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny, otrzymali medale “Pro Patria”.
Radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego rozmawiali o Strategii Rozwoju Województwa 2030+.
Włączono nominacje nowym członkom Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy.
O osiem osób wzbogacił się skład Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy obecnej kadencji. W imieniu marszałka nominacje nowo powołanym członkom wręczyła Elżbieta Korus, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Nominowanym gratulowała Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Wojewódzka Rada Rynku Pracy jest organem opiniodawczo-doradczym Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i odgrywa dużą rolę w kreowaniu polityki rynku pracy w regionie, działając na rzecz promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy.
Ruszyła rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Uroczyście wmurowano kamień węgielny pod „ Akademię Bajki” – nowoczesny Park Edukacyjny.
Już za 3 lata, na sąsiadującej z Europejskim Centrum Bajki działce o powierzchni ponad dwóch hektarów znajdą miejsce między innymi: amfiteatr, park linowy, grota solna, mini zoo, powstaną stanowiska multimedialne, a także cztery ogrody edukacyjne: komiksu, baśni i bajek, legend i opowieści. Założeniem pomysłu jest, by park był dostępny dla młodszych i starszych przez cały rok, by mogły z niego także korzystać osoby niepełnosprawne fizycznie i intelektualnie. Będzie tu też kawiarnia, hotel, parking, miejsce do biwakowania. Akademia Bajki ma uczyć, bawić, rozwijać.
W piątek 11 października odbyła się uroczystość złożenia aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Parku Edukacyjnego. Wziął w niej udział marszałek Andrzej Bętkowski. Spotkanie rozpoczęło wspólne odczytanie przez gości fragmentu „120 przygód Koziołka Matołka”.