Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Utrzymanie zieleni miejskiej w 2020 roku kosztowało ponad 2 miliony złotych!

2 260 732,85 zł – tyle wyniosły koszty utrzymania zieleni miejskiej w 2020 roku na terenie gminy Ostrowiec Św. Na koszty te złożyły się m.in: utrzymaniu i konserwacji terenów urządzonej zieleni miejskiej, utrzymaniu czystości i porządku na terenach Parku Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Parku Fabrycznego, Parku Pałacowego, Parku Saletyńskiego, utrzymaniu i konserwacji terenów zieleni pasów drogowych gminnych, powiatowych i wojewódzkich czy usuwaniu drzew, konarów i gałęzi, a także zakup i nasadzeniu drzew w ramach nasadzeń kompensacyjnych. Czy to dobrze spożytkowane środki?

Zdjęcie ilustracyjne Rondo Republiki Ostrowieckiej fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Gdy w 2019 roku w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Św. zapytaliśmy, jaki jest koszt utrzymania tzw. zieleni miejskiej, odpowiedź, którą otrzymaliśmy, a właściwie kwoty, które się za nią kryły, zszokowały wielu ostrowczan. Przypomnijmy, że był to  1 886 500 z (informacja na dzień 16 kwietnia 2019 roku) , w roku 2018 zaś – 1 273 352,97 złotych. Okazuje się, że w roku 2020, roku który upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa na utrzymanie zieleni miejskiej miasto wydało 2 260 732,85 zł.

Pojawiły się wówczas różne głosy. Część ostrowczan uważała, że kwiaty na rondach, poprawiają estetykę miasta i są jego wizytówką, inni uważali, że to „pudrowanie rzeczywistości i niskich pozycji w rankingach”. 

– „Otóż projekt zieleni miejskiej powinien być maksymalnie ekonomiczny i praktyczny pod względem późniejszego utrzymania i jednocześnie estetyczny. Ostrowiec należy do miast biednych. Mam nieodparte wrażenie, że rządzący chcą tymi kwiatkami za wszelką cenę odwrócić uwagę od spraw ważnych, które są nierozwiązywalne. I tak mamy kwiaty jednoroczne (2 razy w sezonie sadzone!), które oprócz olbrzymich kosztów w większości dają marny efekt wizualny (np.ronda). W czasach gdzie mówi się o maksymalnym oszczędzaniu wody beczkowóz z załogą … jeździ i podlewa kwiaty. A krzewy wieloletnie pięknie wyglądające zatrzymują nie tylko wilgoć w ziemi, ale i pieniądze w kasie miasta. Może „spece” od zieleni miejskiej zrobiłyby sobie wycieczkę do bardziej cywilizowanych miast w kraju i podejrzały jak tam jest rozwiązany temat zieleni (…), „W czasie kryzysu finansowego magistrat nie oszczędza na kwiatkach. Znów wymiana przy Okólnej róg Alei. Ciekaw jestem gdzie trafiają te setki tulipanów wykopanych kilka dni temu. Bo w przydomowych ogródkach te piękne kwiaty rosną kilka lat. Wyrzucać to po prostu niegospodarność. Żaden gospodarz w domu tego nie robi”, „Marnotrawstwem jest już sam pomysł sadzenia 2 razy w roku kwiatów.” – to  tylko niektóre z komentarzy internautów, dotyczące zieleni miejskiej, a także środków, jakie na nią rozdysponowuje. 

W Urzędzie Miasta w Ostrowcu Św. zapytaliśmy co wchodzi w skład utrzymania terenów zielonych. 

– Utrzymaniu i konserwacji terenów urządzonej zieleni miejskiej (zakres prac obejmował m.in. koszenia trawników wraz z wywozem urobku, pielenie rabat, obsadzanie kwietników wraz z ich dalszą pielęgnacją, cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów, usuwanie odpadów i nieczystości, opróżnianie koszy na śmieci wraz z ich dwukrotną dezynfekcją); utrzymaniu czystości i porządku na terenach Parku Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Parku Fabrycznego, Parku Pałacowego, Parku Saletyńskiego (zakres prac obejmował m.in. opróżnianie koszy, zbieranie śmieci, mycie ławek, koszenia trawników wraz z wywozem urobku, wygrabienie liści z trawników, prace przy rabatach, prace przy drzewostanie) utrzymaniu i konserwacji terenów zieleni pasów drogowych gminnych, powiatowych i wojewódzkich (zakres prac obejmował m.in. zbieranie śmieci, cięcia pielęgnacyjne żywopłotów, koszenie trawników wraz z wywozem urobku, wygrabienie liści z trawników, pielenie rabat, obsadzanie kwietników wraz z ich dalszą pielęgnacją, cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów); usuwaniu drzew, konarów i gałęzi (zakres prac obejmował m.in. na interwencyjne usuwanie gałęzi i drzew połamanych na skutek wichur, cięcia pielęgnacyjne i sanitarne oraz usuwanie drzew na mocy decyzji zezwalających na wycinkę drzew), utrzymaniu zieleni na wzgórzu kościoła św. Michała Archanioła (zakres prac obejmował m.in. koszenie wraz z wywozem i utylizacją urobku, zbieranie wszelkich śmieci i zanieczyszczeń) porządkowaniu terenów niezagospodarowanych (zakres prac obejmował m.in. porządkowanie terenów inwestycyjnych polegające m.in. na usunięciu zakrzaczeń oraz wycięciu samosiewów, usuwaniu konarów i gałęzi obumarłych, złamanych i chorych, usunięcie krzewów oraz oczyszczeniu powierzchni terenu z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i odpadów, koszenie wraz z wygrabieniem, wywozem i utylizacją urobku) – czytamy w odpowiedzi jaką otrzymaliśmy, a pod która podpisała się Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Św. 

Do kosztów doliczyć należy także : zagospodarowaniu i utrzymaniu zieleni w obrębie Ronda Republiki Ostrowieckiej oraz Ronda Powstania Styczniowego (zakres prac obejmował m.in. koszenie trawników wewnętrznej tarczy Ronda Republiki Ostrowieckiej, sprzątanie śmieci wraz z utylizacją urobku, obsadzenie sezonowymi roślinami jednorocznymi, trawami oraz bylinami wraz z podlewaniem i zabiegami pielęgnacyjnymi roślin), a także zakup i nasadzenia drzew w ramach nasadzeń kompensacyjnych.

Koszt wykonania prac przy rondach, których utrzymaniem zajmuje się miasto w 2020 roku wyniósł: w przypadku Ronda Republiki Ostrowieckiej – 66 938 60 zł , Ronda Powstania Styczniowego – 39 325,07 zł, Ronda Narodowych Sił Zbrojnych – 10 989 ,52 zł, Ronda Batalionów Chłopskich –  17 027,94 zł  Ronda przy ul. Radwana – 1 .610,32 zł.

– Koszty poniesione w związku z podlewaniem zieleni miejskiej (wraz z zakupem wody) w 2020 roku wyniosły 66  790,40 zł – wyjaśnia Anna Niedbała. 

W 2020 roku gmina nie realizowała prac przy kwietnikach nalatarniowych.

W Urzędzie Miasta w Ostrowcu Św. zapytaliśmy także: Jakie kwiaty zakupiło miasto, w jakich ilościach i jaki był ich koszt w 2020 roku. prosiliśmy o załączenie faktur, a także o informację ile osób zatrudnionych było przy nasadzeniach? Kto te prace wykonywał i jaką kwotę wydatkowało na ten cel miasto?

– Urząd Miasta nie dokonywał zakupu kwiatów, więc nie posiada faktur. Zadanie realizował Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim. Urząd Miasta nie posiada informacji o liczbie osób zatrudnionych przy nasadzeniach. Prace te wykonywał Zakład Usług Miejskich. Zakład Usług Miejskich nie wystawia faktur Urzędowi Miasta. Kwota wydatkowana na pracę osób zatrudnionych przy nasadzeniach wyniosła 27.375,93 zł – czytamy w odpowiedzi.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Dwa oblicza Ostrowca Św.! 17 z 23 radnych za absolutorium dla prezydenta! | naOSTRO.info

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this