Temat dotyczy bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Ostrowca Św. i powiatu ostrowieckiego. Tych którzy mogą trafić na kwarantannę, tych, którzy mieszkają w pobliżu. Jak łatwo zakazić się koronawirusem po miesiącu epidemii w Polsce wie już chyba każdy. Jednak najlepsze zabezpieczenia i higiena nie wystarczą, jeśli miejsce, w którym przebywać mają osoby, które potencjalnie mogły mieć kontakt z wirusem – nie będą miały bezpiecznych warunków do odbywania kwarantanny.
Informacje, jakie przekazali nam mieszkańcy mogą i powinny szokować. W budynku bursy, w którym jeszcze do 23 marca wciąż znajdowali się pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, za zabezpieczenie służyła folia budowlana, a organ prowadzący (Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.) zwlekał z wydaniem decyzji o zawieszeniu zajęć.
– Zabezpieczenia w budynku, w którym odbywa się kwarantanna to folia budowlana przyczepiona do sufitu i podłogi taśmami. Nie ma żadnych informacji, którędy wchodzi się do pomieszczenia, w którym mieści się kwarantanna. Z tego co wiem, zdarzyło się i tak, że jeden z mieszkańców skierowanych na kwarantannę wszedł nie do tego pomieszczenia co trzeba, dotykając metalowych klamek. Nigdy nie wiadomo czy nie był zarażony. A wirus na metalu może przetrwać nawet do trzech godzin – relacjonował nasz informator.
Przypomnijmy, że SOSW znajduje się na drugim piętrze, a kwarantannę mieszkańcy odbywają na pierwszym piętrze budynku.
Zgodnie z zapowiedzią zapytaliśmy więc w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św. kto dba o stan higieniczny i odkażanie miejsca kwarantanny na osiedlu Słonecznym? Jeżeli nie są to pracownicy sanepidu, to jakiej firmy? Jeśli są to pracownicy firmy zewnętrznej, to jakie posiadają doświadczenie i wiedzę na temat zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego? Czy ich doświadczenie jest poparte dokumentami? Jeśli tak prosimy o ich przesłanie? Ile miejsc objętych kwarantanną do tej pory zabezpieczali i odkażali? W jaki sposób wyłoniona została ta firma? Przetarg? Konkurs? Poprosiliśmy o link do konkursu lub przetargu (oczywiście na BIP-ie). W jaki sposób zabezpieczono pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostrowcu Św., którzy swoją siedzibę mają właśnie w budynku pełniącym funkcję kwarantanny? Dlaczego nie odwołano zajęć uczniów SOSW już w czwartek 12 marca, kiedy wiadomo było że bursa szkolna będzie pełnić funkcję miejsca kwarantanny? Dlaczego miejscem kwarantanny jest budynek znajdujący się w centrum osiedla? W jaki sposób budynek jest oznakowany? Prosiliśmy o zdjęcia zabezpieczeń, a także informację, jakie są to zabezpieczenia? Czy teren wokół miejsca kwarantanny jest strzeżony przed osobami z zewnątrz? Prosiliśmy o przesłanie pełnej procedury przyjmowania osób na kwarantannę? Kto się tym zajmuje? W jaki sposób? Kto dba o osoby, które przebywają na kwarantannie? Kto mierzy im temperaturę etc? Czy aktualnie w budynku oprócz osób odbywających kwarantannę znajdują się też inni pracownicy np. pracownicy SOSW? Poprosiliśmy także o przesłanie pisma, jakie wpłynęło do Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. od nauczycieli SOSW, którzy prosili o to, aby bursa szkolna nie pełniła funkcji miejsca kwarantanny, a także odpowiedź, jaką udzieliło im Starostwo z adnotacją, że temat jest pilny, bo dotyczy bezpieczeństwa mieszkańców.
Niestety odpowiedź jaką otrzymaliśmy może budzić zapytania i wątpliwości, bo skoro miejsce kwarantanny zostało odpowiednio zabezpieczone, jaki czynnik stoi na przeszkodzie, aby udzielić pełnych odpowiedzi.
– W nawiązaniu do „wniosku o udzielenie informacji publicznej” z dnia 23 marca 2020 roku, dotyczącej budynku Bursy Szkolnej na Osiedlu Słonecznym 48 w Ostrowcu Św. przeznaczonego na kwarantannę, a także osób w nim przebywających w związku z występowaniem koronawirusa, na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1429), informuję, że z mocy prawa na podstawie przepisu art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U, z 2020 r. poz. 568), dodając do ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374), m.in. przepis art. 15 zzs ust. 1. pkt 10, zgodnie z którym w okresie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 bieg terminów procesowych i sądowych w innych postępowaniach prowadzonych na podstawie ustaw – nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres – zawieszeniu uległ termin do udzielenia odpowiedzi na wniosek z dnia 23 marca 2020 r. do czasu obowiązywania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, wprowadzonego rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 491 z późn. zm) – czytamy w odpowiedzi jaką udzielił nam Łukasz Witkowski, sekretarz powiatu ostrowieckiego.
Ciekawym jest fakt, że stan epidemii i ustawy, na które powołuje się Łukasz Witkowski nie przeszkodziły mu w udzieleniu wymijającej odpowiedzi na konkretnie zadane przez nas pytania, a także to, że zadeklarował , że odpowiedź na wniosek z 23 marca zostanie udzielona, ale do 4 dnia roboczego po odwołaniu przez Ministra Zdrowia stanu epidemii.
Zasłanianie się ustawami i brak konkretnej odpowiedzi to złośliwość, czy brak rzetelnego informowania opinii publicznej? Bo jeśli tak to jak poczuć się mają mieszkańcy powiatu ostrowieckiego, którzy wciąż nie wiedzą, czy miejsce kwarantanny zostało zabezpieczone poprawnie, czy też nie?
W odpowiedzi jaką otrzymaliśmy ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowcu Św. wyczytać możemy natomiast:
– W Bursie na os. Słonecznym 48, przebywa na dzień 27 marca 2020 r. – 20 osób. Obiekt spełnia wymogi i warunki bezpieczeństwa. Pomieszczenia higieniczno-sanitarne oraz części wspólne są myte i dezynfekowane przez odpowiednio zabezpieczone i upoważnione osoby.
Niestety jakie to osoby wciąż nie wiemy.
O budynku bursy pisaliśmy także tutaj: