O tym w jakim stanie znajduje się Aleja Jana Pawła II pisaliśmy wielokrotnie. W sprawie niezwłocznego remontu nawierzchni tej, będącej jedną z najważniejszych ciągów komunikacyjnych w mieście drogi interpelowali także radni.
– Zgodnie z przysługującymi uprawnieniami, wynikającymi z funkcji radnego Rady Miasta zgłaszam interpelację w sprawie wykonania remontu Alei Jana Pawła II na odcinku od skrzyżowania ul. Siennieńskiej do skrzyżowania z ul. Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wyżej wymieniony odcinek ulicy wymaga remontu asfaltowej nawierzchni. Na tej drodze są głębokie i bardzo liczne dziury, które powodują, że zawieszenie samochodu wybija się, a opony oraz felgi ulegają zniszczeniu. Mieszkańcy proszą o remont tej ulicy – czytamy w interpelacji Renaty Dudy z 24 czerwca 2019 roku.
Udało się dzięki środkom rządowym, a konkretnie wsparciu z Funduszu Dróg Samorządowych, które wyniosło aż 50 procent.. Aktualnie Aleja Jana Pawła II remontowana jest na odcinku między ulicami: Bałtowską, a Iłżecką. Sam remont nie jest uciążliwy dla kierowców, którzy od lat skarżyli się na kiepskie warunki jazdy, zły stan techniczny drogi, a przy okazji zniszczone zawieszenia.
– Dzięki współpracy z samorządami poszczególnych gmin, a przede wszystkimi z samorządem miasta Ostrowca Św., udaje nam się skutecznie, po pozyskaniu tych środków, realizować poszczególne inwestycje i remonty, Tutaj jest bardzo duży udział miasta. Bo przy remoncie wartym ponad 1 300 000 miasto dołożyło ponad 400 tysięcy do tego remontu, jest o wiele mniejszy udział powiatu, ale razem naprawdę można więcej i bardzo serdecznie dziękuję panie prezydencie, że przez taką współpracę naprawdę to już widać, co się dzieje na drogach powiatowych – mówiła podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 27 maja przy remontowanym odcinku Alei Jana Pawła II, Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego.
Zapewniła także, że remontowane będą kolejne drogi.
Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. obecny na ubiegłotygodniowej konferencji podkreślał symbolikę dat.
– 27 maja 2020 roku to 30 lat od powstania samorządu więc dzisiaj wszyscy samorządowcy, obchodzą swego rodzaju święto, ale z drugiej strony jest to święto mieszkańców, święto naszych mieszkańców dlatego, że samorząd sprawdził się wśród tych wszystkich reform wprowadzonych w Polsce, najbardziej. Dzisiaj możemy wspólnie z panią starostą Marzeną Dębniak, wicestarostą Andrzejem Jabłońskim symbolicznie na ulicy Jana Pawła powiedzieć, jedną rzecz ten samorząd współpracując jest w stanie dużo zrobić dla mieszkańców – mówił Jarosław Górczyński.
Podkreślił, że miasto Ostrowiec Św. biorąc pod uwagę trudną sytuację finansową powiatu, wyszło z inicjatywą, po przegłosowaniu przez radę miasta udzieliło wsparcia finansowego powiatowi ostrowieckiemu w wysokości 424 tysiące złotych.
– Wartość tej inwestycji to 1 100 000. 50 procent środki zewnętrzne, a 50 procent to wkład wspólny, państwa starostów i miasta Ostrowca Św. Ku zadowoleniu wszystkich mieszkańców naszego miasta, tej części, tej dzielnicy i wszystkich naszych gości, bo Jana Pawła jest taką ulicą reprezentacyjną, wizytówka miasta Ostrowca Św. Ten odcinek od Bałtowskiej do jeszcze bazy MZK, a z drugiej strony odcinek do ulicy Iłżeckiej – tłumaczył Jarosław Górczyński, dodał także, że miasto jest w trakcie rozmów ze spółdzielnią mieszkaniową, aby zmobilizować Spółdzielnię do utworzenia parkingu w okolicach bloków Słoneczne. 4,6,8.
– Tam jest taki duży parking, który też prosi się o remont. I tutaj jest deklaracja ze strony miasta, że miasto jest w stanie wyłożyć środki proporcjonalnie do własności gruntu, natomiast wszystko w rękach spółdzielni – zapewniał prezydent.
Na remontowanych odcinkach Alei Jana Pawła II wymieniona zostanie dotychczasowa nawierzchnia, a następnie ułożone zostaną trzy warstwy asfaltu. Wymienione zostaną także krawężniki na remontowanych odcinkach.
Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego podkreśla, że na terenie powiatu ostrowieckiego realizowanych będzie w sumie pięć zadań drogowych, o łącznej wartości blisko 5 mln zł. Wszystkie kontrakty są podpisane, a ich realizacja przewidziana jest w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni. Umowy kończą się 30 września.
Wicestarosta zapowiada także o przystąpieniu do kolejnych naborów w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, z lepszym niż 50-procentowy wskaźnik. W ramach II naboru jedno zdanie powiatowe zostało zamieszczone na liście podstawowej. Jest nim budowa ścieżki rowerowej, poczynając od ul Siennieńskiej, w kierunku na Sienno do Dębowej Woli, Wartość wnioskowana to 3,4 mln zł. 3 inne zadania umieszczone zostały na liście rezerwowej.
– W ramach tego naboru, który tutaj obserwujemy przy Alei Jana Pawła realizowanych jest jeszcze pięć innych zadań. Są to zadania w gminach: Ćmielów – dwa, Waśniów – jedno zadanie, w gminie Kunów jedno zadanie i takie większe również w gminie Bodzechów – podsumowuje Andrzej Jabłoński.