Znajdź nas na

FAKTY

Czy w XXI-wieku mniej zamożni ostrowczanie muszą nosić wodę w wiadrach i korzystać ze zbiorowych toalet? 

Wracamy do tematu braku kanalizacji w budynkach socjalnych na terenie Osiedla Gutwin w Ostrowcu Świętokrzyskim. O trudnych warunkach życia ostrowczan, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, na początku kwietnia mówili głośno Anna Wąsik-Ciecieląg i Rafał Lipczyński. Interweniowali w ostrowieckim urzędzie miasta, ten jednak odesłał ich do Miejskich Wodociągów i Kanalizacja w Ostrowcu Św. I chociaż MWiK w pasie drogowym ulicy Siennieńskiej oraz ulicy Rzeczki posiada sieć wodociągową i sieć kanalizacji sanitarnej – „(…) realizację budowy przyłącza do sieci (…) zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci (…) – wyjaśnia Dariusz Gawroński, kierownik Działu Technicznego w ostrowieckim MWiK-u.

Osiedle domków socjalnych na Gutwinie
Zdjęcie zlewni Anna Wąsik-Ciecieląg, pozostałe zdjęcia Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info Grafika: naOSTRO.info

Razem możemy więcej – to myśl przewodnia muralu, jaki w 2022 roku powstał w rejonie bloków socjalnych na Osiedlu Gutwin w Ostrowcu Świętokrzyskim. To wynik współpracy Organizatorów Społeczności Lokalnej z Miejskiego Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także lokalnej społeczności. 

– Chcieliśmy, żeby powstało takie malowidło, które  będzie nieść za sobą pewne wartości, ale też i będzie uniwersalne.  Każdy kto będzie przechodził i zapozna się z tą tematyką, będzie czuł że to też może dotyczyć jego, jego społeczności, czy życia. Wspólnie z dziećmi z tej dzielnicy podjęliśmy temat, że dla nas najważniejsze w tej społeczności lokalnej jest współpraca. Zastanawialiśmy się co tak naprawdę oznacza to słowo, czym jest. W końcowym efekcie chcieliśmy to narysować. Pomysły były różne, od puzzli poprzez półki, na których stoją poukładane rzeczy, a skończyło się na kołach zębatych. Dla nas to symbol. Jedno koło kręcąc się, napędza kolejne, tak samo jest w społeczności. Gdy jednak osoba zadziała, pociąga za sobą kolejną. Także i my, działamy na zasadzie kuli śnieżnej, zaczyna jedna osoba, która później po kolei wciąga w fajne działania  – mówiła wówczas Katarzyna Kozińska, animator. 

Inicjatywę opisywaliśmy tutaj:

Czy  treść znajdująca się na muralu jest jednak adekwatna do rzeczywistości w jakiej żyją mieszkańcy bloków socjalnych na Osiedlu Gutwin? Warunkami życia ostrowczan, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, zainteresowali się Anna Wąsik-Ciecieląg i Rafał Lipczyński. Interweniowali w ostrowieckim urzędzie miasta. Otrzymali wówczas odpowiedź, że cyt. „Urząd Miasta nie posiada informacji wskazanych we wniosku. Dysponentem żądanych danych są Miejskiej Wodociągi i Kanalizacja w Ostrowcu Św. – napisała Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.”

Również na początku kwietnia 2024 roku odwiedziliśmy jedną z mieszkanek domków przy ulicy Rzeczki. Pani Elżbieta opowiedziała nam o swoich codziennych problemach. Mówiła, że mierzy się z brakiem  wody i kanalizacji. Aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, czy skorzystać z prysznica,  mieszkańcy muszą bowiem przejść kilkadziesiąt metrów do zbiorowej łazienki. jest to uciążliwe zwłaszcza zimą.

Przeczytasz o tym tutaj:

Anna Ciecieląg-Wąsik deklarowała wówczas, że tematu braku kanalizacji w budynkach socjalnych na terenie Osiedla Gutwin nie zostawi. Słowa dotrzymała. Zainterweniowała w Miejskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Ostrowcu Św. Otrzymała odpowiedź, pod którą podpisał się Dariusz Gawroński, kierownik Działu Technicznego w ostrowieckim MWiK-u. Wynika z niej, że Miejski Zakład Wodociagów i Kanalizacji w Ostrowcu Św. w pasie drogowym ulicy Siennieńskiej oraz ulicy Rzeczki (na wysokości budynków przy ulicach: Rzeczki 1B, Siennieńskiej 137 i Siennieńskiej 137A ) posiada sieć wodociągową i kanalizacji sanitarnej. 

– Dla przedmiotowych budynków socjalnych, Gmina Ostrowiec Świętokrzyski (Zakład Usług Miejskich ul. Żabia 23), wybudowała na dz. nr ew. 15.2/51/12, dwa kontenery sanitarne z węzłem sanitarnym, które są podłączone do sieci wodociągowej  i do kanalizacji sanitarnej – czytamy w odpowiedzi. 

Dowiadujemy się z niej również, że w 2022 roku MWiK w Ostrowcu Św. na zlecenie gminy Ostrowiec Św., Zakładu Usług Miejskich  w Ostrowcu Św., wybudował studnię z kręgów betonowych o średnicy 1000 mm, z podłączeniem do kanalizacji sanitarnej przez istniejące na dz. nr ew. 15.2/51/12, przyłącze kanalizacyjne, umożliwiające zrzut ścieków budynków socjalnych, zlokalizowanych przy ulicy Rzeczki 1B, ul. Siennieńskiej 137 i ul. Siennieńskiej 137 A.  

Odpowiedź, jaką od MWiK w Ostrowcu Św. otrzymała Anna Wąsik- Ciecieląg

Dariusz Gawroński, kierownik Działu Technicznego w ostrowieckim MWiK-u w udzielonej odpowiedzi powołuje się na art. 15 ust. 1 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zgodnie z Ustawą przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest zobowiązane do zapewnienia budowy urządzeń kanalizacyjnych i wodociągowych, ustalonych przez gminę w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji. 

Zlewnia fot. Anna Wąsik-Ciecieląg

– Natomiast zgodnie z art. 15  ust. 2 ww. ustawy, realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji  wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci. Wobec powyższego MWiK Sp. z o. o. w Ostrowcu Św., spełniła obowiązki ustawowe w zakresie umożliwienia podłączenia przedmiotowych budynków do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej – sieć kanalizacji sanitarnej, pozwalająca na realizację podłączeń budynków socjalnych, zlokalizowanych przy ulicy Rzeczki 1B,  ul. Siennieńska 137, ul. Siennieńska 137A jest już wykonana – czytamy w odpowiedzi.

Ja mawiał Adam Grant: Prawdziwą miarą wartości człowieka jest sposób, w jaki traktuje kogoś, kto w żaden sposób nie może mu się przysłużyć.

Sanitariaty na osiedlu domków socjalnych na ostrowieckim Gutwinie
Tak wyglądają sanitariaty, z których korzystają mieszkańcy domków przy ulicy Rzeczki w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Kto odpowie za skandal w Krzemionkach? Muzeum „zabiera głos” dopiero po naszej publikacji

FAKTY

Kradzież cennego krzemienia pasiastego w „Krzemionkach”!

FAKTY

Tragiczna noc w Ostrowcu Św.! 5 osób oskarżonych o brutalne pobicie

FAKTY

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokość dodatków motywacyjnych m.in dla dyrektorów szkół średnich! Kto otrzymał najwyższy?

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this