28 sierpnia iw ostrowieckim urzędzie miasta zapytaliśmy o inwestycje zgłoszone w ramach „Polskiego Ładu”. Wśród projektów znalazły się: kompleksowy system odprowadzania wód deszczowych poprzez budowę i rozbudowę sieci dróg, szansą na zharmonizowany rozwój zabudowy jednorodzinnej osiedla Gutwin (kwota wnioskowanych środków to 32 300 000 zł); budowa systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego – etap I – PSZOK (wnioskowana kwota to 4 987 500 zł), a także systemowe rozwiązania w zakresie ograniczenia zużycia energii elektrycznej i emisji CO2 na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – etap I – budowa OZE (kwota wnioskowanych środków – 11 970 000 zł).
– Zadania te zostały wybrane z uwagi na duże potrzeby Gminy w poszczególnych wnioskowanych zakresach, charakteryzujących się bardzo wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Wszystkie powyższe zadania zaliczają się do Priorytetu I, który gwarantuje najwyższy poziom dofinansowania (95 procent wartości inwestycji) oraz stwarza najwyższą szansę na jego uzyskanie – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisała się Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.
W poniedziałek, 25 października, Mateusz Morawiecki ogłosił listę zadań, które zakwalifikowały się do Rządowego Funduszu Polski Ład. Wśród tych dotyczących gminy Ostrowiec Św. znalazły się systemowe rozwiązania ograniczające zużycie energii elektrycznej i emisję CO2 poprzez budowę Odnawialnych Źródeł Energii (11 970 000 zł). Samorząd Województwa pozyskał natomiast 86 990 493, 23 zł na rozbudowę drogi 754 wraz z rozbudową mostu na rzece Kamiennej.
– W imieniu mieszkańców chciałbym podziękować za naszą drogę 754. Oczekiwaną przez długie lata i wreszcie ten finał będzie taki szczęśliwy, że ta droga tak ważna ze względów komunikacyjnych, ale też i estetycznych naszego miasta będzie w końcu zrealizowana – mówił podczas wczorajszej (wtorek, 26 października) Piotr Dasios, jeden z dwóch wiceprezydentów Ostrowca Świętokrzyskiego.
Odniósł się także do środków przyznanych na odnawialne źródła energii. W ramach inwestycji powstanie około 30 kompletów instalacji fotowoltaicznych, które będą umieszczone na budynkach lub przy budynkach użyteczności publicznej.
– (…) po to, żeby zmniejszyć też koszty energii elektrycznej w naszych budynkach użyteczności publicznej, ale także przede wszystkim zmniejszyć edycję CO2 do atmosfery. Ta inwestycja wpisuje się też w nasze wcześniejsze gminne programy, dzięki którym mieszkańcy mogą dostać dofinansowanie do budowy paneli fotowoltaicznych i wymiany piecy z węgla na bardziej ekologiczne. Także za to tutaj serdecznie dziękujemy. Patrzę na pana posła Krzysztofa Lipca i też zazdroszczę, że Starachowice dostały drugie tyle środków, ale mamy nadzieję, że w następnych takich rozdaniach Ostrowiec także nie będzie pomijany. Oczywiście to jest wszystko po to, żeby mieszkało się mieszkańcom w Ostrowcu bardzo dobrze, ja jeszcze raz w imieniu mieszkańców dziękuję tutaj na ręce pana posła Kryja, pana senatora i wszystkich zaangażowanych, dziękuję za to wsparcie – podsumował Piotr Dasios.