Znajdź nas na

FAKTY

Jak jest z obywatelskością w Ostrowcu Świętokrzyskim?

Jak podaje Wielki Słownik Języka Polskiego „obywatelskość”, to postawa obywatela państwa, świadcząca o tym, że włącza się on w istotne społecznie sprawy, jest świadomy przysługujących mu praw i chce z nich korzystać. Jak jest z obywatelskością w Ostrowcu Św.? Artur Łakomiec, wiceprezydent Ostrowca Św. twierdzi, że o obywatelskości miasta świadczą działania jego mieszkańców. Jako przykłady podaje ponad 6000 mieszkańców, którzy wzięli udział w głosowaniu na budżet obywatelski, ok. 4000 osób, które wzięło udział w konsultacjach odnośnie zagospodarowania Gutwinu. – To ja prosiłbym o informację skąd wiemy, że to jest konkretnie 4 tysiące osób, bo w konsultacjach można było z jednego komputera chyba niezliczoną ilość razy swój głos oddać – zauważył Karol Wójcik, radny Rady Miasta Ostrowca Św. podczas ostatniej sesji (30 października).

Budynek, w którym mieści się Urząd Miasta w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Obywatelskość to w przestrzeni publicznej coraz częściej i chętniej wykorzystywany rzeczownik. O obywatelskości mieszkańców Ostrowca Św. podczas ostatniej sesji Rady Miasta Ostrowca Św., jaka odbyła się 30 października (poniedziałek), mówił Artur Łakomiec, wiceprezydent Ostrowca Św. w kontekście wypowiedzi Moniki Bryły-Mazurkiewicz, prezesa Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.

–  Powiem tylko kolokwialnie także o obywatelskości naszego miasta świadczą ostatnie działania naszych mieszkańców. Te 6000, 6500 prawie osób biorących udział w głosowaniu na budżet obywatelski, czy nawet już tu  wspominane przez radnego Wójcika sprawy dotyczące Gutwinu. Ponad bodajże chyba 4000 osób tam się wypowiedziało. Czy wszelkiego rodzaju, nawet szanowni państwo, jesteśmy po prezentacji, chciałbym tylko państwu powiedzieć, że jesteśmy w trakcie kampanii wyborczej do Młodzieżowej Rady Miasta, gdzie rozmawiając z naszymi mieszkańcami, młodymi mieszkańcami, którzy są uprawnieni do głosowania do 19 roku życia, do startowania do 18, oglądają tą sesję akurat. I powiedzieli, że będą oglądać tą sesję, więc chciałbym, żeby o tej obywatelskości mówiły liczby, nie słowa subiektywne – mówił Artur Łakomiec. 

Jak przypomina Wielki Słownik Języka Polskiego „obywatelskość”, to postawa obywatela państwa, świadcząca o tym, że włącza się on w istotne społecznie sprawy, jest świadomy przysługujących mu praw i chce z nich korzystać. To również korzystanie z prawa do informacji publicznej, zabieranie głosu podczas sesji rady miasta, gminy, czy powiatu. 

Przypomnijmy, że tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, o  którym mówił wiceprezydent  wśród zwycięskich projektów znalazły się te zgłoszone przez… radnych. Joanna Pikus, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z byłego KWW Jarosława Górczyńskiego, dziś „Tak dla Samorządu” zgłosiła projekt budowy tężni solankowych na osiedlu Stawki i Ogrody. Artur Zawadzki, również radny Rady Miasta Ostrowca Św., z „Tak dla Samorządu” (dawne KWW Jarosława Górczyńskiego), zgłosił projekt dotyczący  zagospodarowanie terenu przy stawie w Częstocicach. Zarówno koszty budowy tężni, jak i zagospodarowania terenu wycenione zostały na 296 000 zł każdy. Ze względu na kwotę zabezpieczoną na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego, realizacji doczeka się również najtańszy z projektów – Integracja społeczna na Osiedlu „Kolonia Robotnicza”. Także i ten pomysł zgłoszony został przez radnego miejskiego – Andrzeja Pałkę z „Tak dla samorządu” (byłe KWW Jarosława Górczyńskiego). Koszt tego zadania oszacowano na 5 800 zł.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Odnosząc się do słów Artura Łakomca, głos podczas poniedziałkowej sesji zabrał również Karol Wójcik, radny Rady Miasta Ostrowca Św.

– Tutaj prezydent pozwolił sobie, żeby zwrócić się do pewnej informacji, którą ja poruszyłem. Padła liczba ponad 4 tysięcy osób, które wzięły udział w konsultacjach, dotyczących Gutwinu. To ja prosiłbym o informację skąd wiemy, że to jest konkretnie 4 tysiące osób, bo w konsultacjach można było z jednego komputera chyba niezliczoną ilość razy swój głos oddać. Więc jeżeli ma pan pewność, że jest to 4 tysiące unikatowych wejść, to proszę o taką informację na piśmie – mówił Karol Wójcik.

Przypomnijmy, że kilka tygodni wcześniej Artur Łakomiec, podczas jednej z sesji twierdził, że w Ostrowcu Św. jest więcej rolników niż w gminie Bałtów. 

Karol Wójcik odniósł się także do procesu kształtowania się Młodzieżowej Rady Miasta Ostrowca Św. i uroczystości upamiętniajacych poległych mieskzańców Ostrowc Św. i okolic, które organizowane są w godzinach dopołudniowych, czyli takich, w których mieszkańcy uczestniczyć nie mogą ze względu na swoje obowiązki. 

– Natomiast, jeżeli chodzi o  tę obywatelskość, to ja się tutaj z panem prezydentem nie będę refleksjami dzielił, tylko poprosze o to, żeby jak będziecie państwo organizować spotkania z kandydatkami Młodzieżowej Rady Miasta, czy później, po wyłonieniu na tej sesji (…) ale ja o nich nie wiedziałem i jeszcze ileś osób na pewno nie wiedziało. Także taka jest prośba, żebyśmy budowali to społeczeństwo obywatelskie ale tak naprawdę i to też taka może luźna już prośba o to, jeżeli będą organizowane jakieś przy okazji rocznic historycznych tak, żebyśmy po pierwsze zorganizowali może  te spotkania trochę godniej, żeby jeżeli pani przewodnicząca jest jako reprezentacja rady miasta, żebyśmy też może wiedzieli, albo wcześnie wiedzieli, albo żebyśmy mogli w nich uczestniczyć, albo żeby one były w innych godzinach – apelował Karol Wójcik. 

O młodzieżowej Radzie Miasta pisaliśmy tutaj

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this