Znajdź nas na

PO GODZINACH

Jak na Matki Bożej Szkaplerznej, to tylko do Waśniowa!

W parafii waśniowskiej odpusty odbywają się w święto Świętych Piotra i Pawła (29 czerwca), a także Matki Bożej Szkaplerznej, której wspomnienie przypada właśnie dzisiaj – 16 lipca. W niezwykłą podróż po kościele w Waśniowie pod koniec czerwca zaprosiła Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. w ramach wykładów Ciebie jedną kocham… – czyli historycznym szlakiem przez Świętokrzyskie. A jest co zwiedzać. Kościół w Waśniowie jest bowiem jedną z architektonicznych perełek i skarbnicą zabytkowych obiektów ruchomych.

fot. Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana

Szczególnym elementem naszego dziedzictwa są obiekty sakralne. Zaliczają się do nich przede wszystkim świątynie, zbudowane w celu oddawania czci Bogu lub postaciom religijnym. Jako miejsca kultu od zawsze były miejscami wyjątkowymi w naszej kulturze, tradycji i historii. Niemal zawsze stanowiły je najokazalsze obiekty w okolicy, budowane z dobrych materiałów, nierzadko przez znakomitych architektów czy budowniczych, zgodnie z obowiązującymi stylami architektonicznymi. Wiele z nich stanowi dziś prawdziwe perły architektury.

fot. Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana

– Były także miejscami bogato uposażanymi i wyposażanymi. Stąd najstarsze i ważne z punktu widzenia lokalnej społeczności obiekty sakralne są często prawdziwymi skarbcami cennych rzeźb, obrazów, mebli, sprzętów itd. Jedną z takich architektonicznych perełek i skarbnicą zabytkowych obiektów ruchomych jest rzymskokatolicki kościół parafialny pw. śś. Piotra i Pawła w Waśniowie. Po wejściu do kościoła szczególną uwagę zwiedzających przyciąga ołtarz główny z krucyfiksem adorowanym przez anioły, posągami śś. Apostołów Piotra i Pawła oraz grupą Trójcy Świętej. Z kolei lokalna społeczność estymą darzy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, nazywany obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, malowany na płótnie, przysłonięty złoconą sukienką. Znajduje się w kaplicy bocznej. Czczony jest jako łaskami słynący, co potwierdzają zawieszone w kaplicy wota, przeważnie korale, a także tekturowa tabliczka wotywna pochodząca z początku XVIII w. z podziękowaniem Jakuba Rokiszewskiego za uzdrowienie żony, dziecka i bydła za wstawiennictwem Matki Bożej Szkaplerznej – przypomina Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. profesora Mieczysława Radwana.

Obraz datowany jest na XVII w. Pierwotnie znajdował się w kaplicy na Górze Witosławskiej. Po zamknięciu kaplicy w 1850 r. został przeniesiony do kościoła w Waśniowie.

Brama z piaskowca, upamiętniająca miejsce, w którym został śmiertelnie raniony Wincenty Reklewski/ fot. Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana

– Wśród obiektów znajdujących się na terenie cmentarz przykościelnego warto na dłużej zatrzymać się przy umieszczonej w murze cmentarnym bramie piaskowcowej upamiętniającej miejsce, w którym został śmiertelnie raniony Wincenty Reklewski. Widnieje na niej napis: „Wincenty Reklewski, właściciel dóbr Mirogonowice, zginął od kul bandyty, stając w obronie miejscowego proboszcza. Błogosławieni umarli, którzy umierają w Panu. Czas, aby odpoczęli od prac swoich, albowiem uczynki ich idą za nimi”– dodaje prezes Stowarzyszenia. Przypomina także, że według relacji Zofii Reklewskiej-Braun, córki Wincentego, zamieszczonej w książce „Urodziłam się pomiędzy…” wydanej w 2009 r. bramę tę kazał wybudować ks. Glibowski. Tymczasem z akt parafialnych wynika, że kamienną stylową bramę ufundowali spadkobiercy Reklewskiego, jego żona i dzieci. Wykonał ją w 1942 r. kamieniarz z Kunowa, Stanisław Piwnik, z miejscowego kamienia, według rysunku inżyniera Stanisława Gałęzowskiego z Warszawy, budowniczego świątyń w stylu neoromańskim.

Jest ona do dziś nie tylko ozdobą kościelnego muru, ale i zachowaniem pamięci człowieka, który swoją postawą zasłużył na tę pamięć u potomnych.

Podczas odpustu w Waśniowie Msze Święte odbywają się o godz. 8.30, 10.00, 11.30 – suma odpustowa, a także o godz. 17.00. Jest więc okazja, aby zapoznać się z architekturą sakralną waśniowskiej świątyni i przejść szlakiem zabytków opisanych przez Monikę Bryłę-Mazurkiewicz.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this