Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Żołnierze WOT wkrótce już na stałe „wprowadzą się” do budynku po byłym gimnazjum! Docelowo batalion liczyć ma ponad 600 żołnierzy!

103 Batalion Lekkiej Piechoty 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczął proces formowania. Szeregi zasilają już pierwsi żołnierze. Stałym miejscem dyslokacji pododdziału będzie kompleks koszarowy na Osiedlu Słonecznym 37 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Batalion odpowiedzialny będzie za północne powiaty z terenu województwa świętokrzyskiego: powiat konecki, skarżyski, starachowicki i ostrowiecki. – W związku z tym planujemy wcielenie dodatkowych 600 żołnierzy Obrony Terytorialnej i kilkudziesięciu żołnierzy zawodowych. Dzięki temu sprawniej i szerzej będziemy mogli realizować zadania nie tylko w czasie pandemii, a miasto Ostrowiec Św. zyska większe poczucie bezpieczeństwa – mówi płk Grzegorz Motak, dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej swoją siedzibę mają w budynku po byłym Publicznym Gimnazjum nr 3 w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Trzeci batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej  powstaje w Ostrowcu Św., w drugim pod względem liczby mieszkańców mieście w województwie świętokrzyskim. Stałym miejscem dyslokacji pododdziału będzie kompleks koszarowy na Osiedlu Słonecznym 37. Rejonem, za który odpowiadać będzie   103 Batalion Lekkiej Piechoty to północne powiaty województwa świętokrzyskiego: powiat konecki, skarżyski, starachowicki i ostrowiecki. Na ich terenie zamieszkuje ponad 350 tys. mieszkańców naszego województwa. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Proces rozbudowy brygady przebiega bardzo sprawnie. Świadczy o tym formowanie kolejnego – trzeciego batalionu lekkiej piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim. W związku z tym planujemy wcielenie dodatkowych 600 żołnierzy Obrony Terytorialnej i kilkudziesięciu żołnierzy zawodowych. Dzięki temu sprawniej i szerzej będziemy mogli realizować zadania nie tylko w czasie pandemii, a miasto Ostrowiec Św. zyska większe poczucie bezpieczeństwa – powiedział płk Grzegorz Motak, dowódca 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. 

Jarosław Rusiecki, Senator RP z Prawa i Sprawiedliwości dodaje, że powstanie instytucji Wojska Polskiego jest zaszczytem dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego.

Jarosław Rusiecki, Senator RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–  Obecność żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wpłynie na poprawę bezpieczeństwa naszej małej Ojczyzny. Będzie wsparciem dla lokalnej społeczności, szczególnie dziś, gdzie w dobie zagrożenia epidemiologicznego jest ono niezbędne.  Cieszy również fakt że rozwój Świętokrzyskiej Brygady WOT odbywa się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem ukompletowania – wyjaśnia Jarosław Rusiecki.

Działania żołnierzy WOT skierowane na walkę ze skutkami koronawirusa są bardzo dużym wsparciem, docenianym przez mieszkańców powiatu ostrowieckiego.

– Dotyczą one przede wszystkim pomocy kadrze medycznej ostrowieckiego szpitala, w tym Szpitalnego Oddziału Ratunkowego  oraz pomocy pacjentom, których ze względu na obostrzenia nie mogą odwiedzać najbliżsi.  Dużym wsparciem jest także prowadzony przez WOT punkt wymazowy przy ostrowieckim szpitalu, z którego korzystają mieszkańcy. To także wsparcie działań ośrodków pomocy społecznej gmin powiatu ostrowieckiego, czy też jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. To bardzo potrzebne i ważne działania, za które w imieniu mieszkańców powiatu ostrowieckiego serdecznie dziękuję – wyjaśnia Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. 

Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zadowolony z formowania 103 Batalionu lekkiej piechoty w Ostrowcu Św. jest też Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.  

– Z dużym zainteresowaniem przyjąłem wiadomość o rozpoczęciu formowania 103. batalionu lekkiej piechoty, będącego częścią 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Cieszę się, że zakupiony przez wojsko polskie ostrowiecki obiekt będzie dobrze wykorzystywany i znajdzie w nim również zatrudnienie pewna grupa osób. Co więcej  nasze miasto, wspólnie z Kielcami i Sandomierzem, znajdzie swoje miejsce na mapie polskiej obronności. Wierzę, że podjęte działania będą miały również pozytywny wpływ na rozwój lokalnej gospodarki, czego sobie i państwu życzę – tłumaczy prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

Przypomnijmy, że 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” rozpoczęła proces formowania w styczniu 2018 r. W Kielcach mieści się jej dowództwo, sztab, kompania dowodzenia, kompania logistyczna oraz grupa zabezpieczenia medycznego. Latem 2018 r. pierwsi żołnierze Obrony Terytorialnej zasilili 101 batalion lekkiej piechoty w Kielcach. Kolejny 102 batalion rozpoczął formowanie w sierpniu 2019 roku i ma siedzibę w Sandomierzu. Obecnie rozpoczyna ukompletowanie 103 batalion lekkiej piechoty w Ostrowcu Św. Obecnie w 10 ŚBOT służy ponad 1400 żołnierzy.

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Służba w WOT pozwala na godzenie nauki, pracy zawodowej i życia osobistego z wojskiem. Jest szansą na sprawdzenie się, na zdobycie nowych umiejętności, podniesienie sprawności fizycznej, ale przede wszystkim to służba Ojczyźnie. Żołnierze 10. ŚBOT od marca 2020 roku są zaangażowani w walkę z pandemią koronawirusa na pierwszej linii walki. Wspierają służby medyczne, instytucje samorządowe oraz organizacje pozarządowe.

Wszystkie osoby chcące wstąpić w szeregi 10. ŚBOT powinny swoje kroki skierować do właściwej Wojskowej Komendy Uzupełnień lub skontaktować się z brygadowym rekruterem, który udzieli wszelkich informacji pod numerem tel. 792-186-461. Kolejne powołanie nowych ochotników do brygady jest zaplanowane na 12 czerwca 2021 roku.

Batalion Lekkiej Piechoty w Ostrowcu Św. jest trzecim w strukturach świętokrzyskiej brygady i po pełnym ukompletowaniu będzie liczył ponad 600 żołnierzy.

O Wojskach Obrony Terytorialnej w Ostrowcu Św. pisaliśmy także tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this