Znajdź nas na

FAKTY

Konferencja prasowa przy Kwiatkowskiego nie dla wszystkich mediów? Ostrowieccy urzędnicy boją się trudnych pytań?

Urząd Miasta w Ostrowcu Św. ponownie „obraził się” na naszą redakcję, czy odpowiedzialni za kontakt z mediami urzędnicy nie wypełniają rzetelnie swoich obowiązków? Wczoraj (25 sierpnia) na remontowanej ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego (teren starej Huty) odbyła się konferencja prasowa na temat aktualnego postępu prac. Niestety, jak już bywało w przeszłości, nasza redakcja nie została o niej poinformowana. Nie tak dawno pisaliśmy o niepokojących sygnałach od naszych Czytelników, którzy zwracali uwagę na wycinkę drzew w miejscu realizowanej inwestycji, zwłaszcza w sezonie lęgowym ptaków. Jak w piśmie z 31 maja poinformowała nas Anna Niedbała sekretarz miasta Ostrowca Św. „w ramach inwestycji zostaną wycięte 72 drzewa kolidujące z inwestycją”. Ostrowieccy urzędnicy boją się trudnych pytań?

Jedno z drzew wyciętych podczas realizacji przebudowy ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego fot. Czytelnik

O remoncie ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego pisaliśmy już kilkukrotnie. 31 maja 2022 roku w odpowiedzi na nasze zapytanie Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Św. poinformowała nas o zakresie inwestycji, jej koszcie, a także źródłach finansowania. Okazało się również, że podczas inwestycji ucierpi przyroda. 

Jak pisała wówczas sekretarz miasta:

–  W ramach inwestycji zostaną wycięte 72 drzewa kolidujące z inwestycją. Szczegółowy wykaz drzew znajduje się w elektronicznej wersji dokumentacji  projektowej dostępnej na stronie Urzędu Miasta Ostrowca Św. (…)

Kilka tygodni później wróciliśmy do tematu za sprawą naszych Czyletników, którzy przesyłali nam zdjęcia, a także informowali o wycince drzew, realizowanej wzdłuż inwestycji. Opublikowaliśmy wówczas list jednego z Czytelników, który na przystanku autobusowym, który mieści się przy Miejskim Ośrodku  Pomocy Społecznej, na wprost placu manewrowego WORD-u, zauważył plakat dotyczący kampanii informacyjno-edukacyjnej „Pokochaj drzewa” pod patronatem prezydenta Ostrowca Św. – Jarosława Górczyńskiego.   „To ja twoje drzewo. Nie mam głosu, aby krzyczeć. Nie mam armat i rakiet, aby się bronić. Nie mam specjalistów od marketingu(…)” – to jedno ze zdań z plakatu. – Drzewa z ulicy Kwiatkowskiego nie zasłużyły na obronę – pytał w liście do naszej redakcji Czytelnik. 

Wczoraj (25 sierpnia) na terenie realizowanej inwestycji przy ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego zorganizowana została konferencja prasowa, na którą (powtórka z rozrywki?) nie zaproszono naszej redakcji? Urzędnicy bali się trudnych pytań związanych z wycinką drzew? Osoba odpowiedzialna za kontakt z mediami nie dopełniła swoich obowiązków, czy Urząd Miasta w Ostrowcu Św.  „obraził się” na naszą redakcję? Przypomnijmy, że podobna sytuacja miała już miejsce w przeszłości. Podobnie jak sprawy, które swój finał miały w Sądzie Administracyjnym w Kielcach:

Wczorajsza niespełna 9-minutowa konferencja prasowa dotyczyła postępu prac na przebudowywanej  ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego. 

Prezydent gratulował wykonawcy tempa robót, a także „dobrej inwestycji”. 

– Ta ulica zmieni swój wygląd, ale jest to ukłon w stronę firm zlokalizowanych w dolnej części miasta w tej strefie poprzemysłowej, bo to ich kontrahenci, ich klienci, ale ich obsługa komunikacyjna ich firm zyska na tej nowej drodze. To jest kolejna ulica w Ostrowcu Św., która dołączy się do tego krwioobiegu gospodarczego. I mam satysfakcję, że ostrowiecka firma jest tutaj głównym wykonawcą i pracownicy miasta Ostrowca Świętokrzyskiego tutaj są zatrudniani przy tych budowach, to jest też bardzo ważne, żeby ten pieniądz lokalny kręcił się na miejscu – mówił Jarosław Górczyński.

Drzewa i krzewy wycięte zostały również przy cieku wodnym
fot. Czytelnik

Apelował o cierpliwość i wyrozumiałość.  

– Wiadomo, że jak budujemy to są utrudnienia, jak są utrudnienia to są korki. I niestety w robocze dni przy rondzie przy ulicy Traugutta, Świętokrzyskiej ten korek się robi. I za chwilę może być też duży problem z kolejnymi korkami, jeżeli droga wojewódzka zacznie być  remontowana i przebudowywana, to wyłączony zostanie na pewnym odcinku ruch na tej drodze, więc te korki w tej części miasta będą niestety  jeszcze większe przez jakiś czas – tłumaczył Jarosław Górczyński.

Dodatkowy wykonywany jest  łącznik pomiędzy ulicą Kwiatkowskiego i Świętokrzyską
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Inwestycja powinna zostać oddana do użytku 23 stycznia 2023 roku. Prezydent dodał jednak, że myśli, iż termin ten zostanie dotrzymany lub przyspieszony. 

– Jedyna niespodzianka to kabel olejowy, który nie był tutaj zainwentaryzowany i stanowił pewną przeszkodę, musieliśmy tutaj przerabiać. Nowoczesne oświetlenie, przebudowa kanalizacji deszczowej, przebudowa kanalizacji sanitarnej, przebudowa uzbrojenia, bo wiadomo, że w terenie przemysłowym tego uzbrojenia się spotyka dużo. Odwodnienie, ścieżki rowerowe. Duża inwestycja, ona zmieni zakres w tej części miasta, ale cieszę się, dlatego, że ona uatrakcyjni też te hale i podniesie wartość tych przedsiębiorstw i tych hal bo każda nowa droga powoduje nowe inwestycje. – twierdzi prezydent Ostrowca Św.

Droga będzie miała 7 metrów szerokości, przebudowywana jest na odcinku ponad 1 km. Dodatkowy wykonywany jest  łącznik pomiędzy ulicą Kwiatkowskiego i Świętokrzyską (40 metrów długości). Jest wykorytowany i przygotowany do podbudowy. 

Jedno z wyciętych drzew przy łączniku ulic Kwiatkowskiego i Świętokrzyskiej
fot. Czytelnik

Niestety podczas konferencji prasowej nie padła informacja odnośnie ilości wyciętych lub uszkodzonych podczas realizacji inwestycji drzew, choć w załączniku do dokumentacji projektowej (szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna) wyraźnie zaznaczono, że „Konieczną wycinkę zaleca się wykonać poza sezonem lęgowym ptaków (tj. poza okresem od początku marca do końca sierpnia). ” Zdjęcia wyciętych drzew, które posiadamy pochodzą z maja i czerwca. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this