Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Dzielą się radością ze Zmartwychwstania Chrystusa! Świadectwo, muzyka i taniec pod pomnikiem Jana Pawła II!

W całej Polsce co roku, w pięć niedziel wielkanocnych członkowie Drogi Neokatechumenalnej wychodzą na place miast, aby dzielić się radością ze Zmartwychwstania Chrystusa, dzielić się świadectwem, jak Bóg przemienił ich życie, rozmawiać z mieszkańcami, odpowiadać na ich pytania. Podobne spotkania organizowane są już od lat przez Wspólnoty Neokatechumenalne
z Ostrowca Świętokrzyskiego. Wczoraj spotkanie odbyło się pod pomnikiem Jana Pawła II, przy Kolegiacie św. Michała Archanioła

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

„Wielka misja na placach” została zainicjowana w 2013 roku jako odpowiedź na ogłoszenie przez papieża Benedykta XVI roku 2013 – Rokiem Wiary.
Wówczas inicjator Drogi Neokatechumenalnej Francisco (Kiko) Arguello zapytany, jak Droga Neokatechumenalna włączy się w przeżywanie Roku Wiary zaproponował „Wielką misję na 100 placach w Rzymie na Rok Wiary”. Inicjatywę poparł kardynał Jorge Mario Bergoglio, który wkrótce po konklawe, już jako papież Franciszek wzywał i wzywa, by nie zachowywać wiary tylko dla siebie, ale dzielić się nią z drugim człowiekiem na wszystkich placach świata, wychodząc poza mury kościołów.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jan Paweł II już w 1993 roku w Denver, w czasie Światowych Dni Młodych zachęcał: „Nie czas teraz wstydzić się Ewangelii, ale czas głosić ją na dachach”.

Spotkania ewangelizacyjne przebiegają zazwyczaj według tego samego schematu. Odprawiane są nieszpory, a następnie głoszone są katechezy. Nie brakuje także czasu na modlitwę i świadectwa członków Neokatechumenatu, którzy opowiadają jak Chrystus przemienił ich życie.

–Pan Bóg kocha wszystkich ludzi, w szczególny sposób tych którzy cierpią, którzy mają problemy i bez względu na to, czy chodzą do kościoła, czy też nie – który chce zbawić życie każdego człowieka, każdego z nas! Po to właśnie Jezus Chrystus umarł i zmartwychwstał aby nas ratować, nadać sens naszemu życiu! Jest ważne, aby każdy usłyszał to słowo od Jezusa, także Ci, którzy są oddaleni z różnych powodów od kościoła – tłumaczy Ferdynand Jagiełło, jeden z inicjatorów wydarzenia.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Podkreśla, że najlepszą metodą dotarcia do drugiego człowieka jest wyjście mu naprzeciw, przekazywanie i dzielenie się Dobrą Nowiną także na placach.

– Osoby przechodzące obok nas, zatrzymują się, mówią o tym innym osobom. Nawet jeśli czują jakąś awersję do kościoła i nie chcą do niego pójść, tutaj mogą posłuchać Słowa, które może przemienić ich życie. Doświadczenie osób świeckich jest uzupełnieniem katechez głoszonych przez księży. A jest to Słowo, które ma olbrzymią moc, ponieważ jak mówi św. Paweł „ ….wiara rodzi się ze słuchania „, a wiara ma moc wyciągać nas z trudnych sytuacji, z depresji, pokazuje, że z każdej sytuacji jest wyjście, ponieważ Bóg nigdy nie pozostawia człowieka samego – dodaje Ferdynand Jagiełło.

Przypomina, że tego typu spotkania są świetną okazją do dzielenia się własnymi doświadczeniami, które bywają różne, jak różni są ludzie mówiący o nich.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– To jest nasze doświadczenie, dlatego tutaj dzisiaj jesteśmy. Przeżyliśmy to i chcemy teraz powiedzieć innym, że tylko Jezus Chrystus może nadać sens ich życiu. Problemem człowieka jest to, iż często nie widzi, że źródło problemów, które przeżywa jest w nim. Jesteśmy zamknięci, nie znamy siebie. Dopiero w sytuacjach tragicznych, zastanawiamy się dlaczego tak się stało. Chrystus może sprawić, że zaczniesz żyć nowym życiem, które daje On, a nie to wszystko w czym ty pokładasz nadzieję. Uroda, zdrowie, pieniądze, pozycja społeczna, sukces, drugi człowiek – to wszystko jest dobre lecz nie gwarantuje prawdziwego szczęścia. Możemy spotkać wiele osób, które to wszystko posiadają a mimo to nie są szczęśliwi, odchodzą od siebie. Człowiek jest stworzony dla większych rzeczy, pragnie prawdziwego szczęścia, dlatego to co sam osiąga nie jest w stanie go nasycić. Tajemnica jest głębiej, w sercu człowieka, które może uleczyć tylko Jezus Chrystus – dodaje Ferdynand Jagiełło.

Podczas spotkania kantorzy grają psalmy i hymny o Zmartwychwstaniu Pańskim. Do śpiewu i tańca włączają się również wszyscy obecni na placach. Misja ewangelizacyjna w Ostrowcu Św. kontynuowana będzie jeszcze przez dwie następne niedziele wielkanocne, aż do 26 maja przy Pomniku Jana Pawła II, zawsze o tej samej porze – o godz. 15.30.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Cierpisz? Masz problemy? Nie wiesz jak je rozwiązać? Nie jesteś szczęśliwy! Nie jesteś szczęśliwa! Może stoisz przed ścianą? Uderzasz głową w mur – i nic! Jaki jest sens Twojego życia, cierpienia? Jakie jest wyjście z Twojej sytuacji? Przyjdź, posłuchaj dobrej nowiny! Jest wyjście z Twojej sytuacji! Wyjściem jest Jezus Chrystus, który pokonał śmierć, wszelkie cierpienie po to abyś Ty nie cierpiał! To on ma moc nad naszym życiem, ma moc, aby wyprowadzić Cię z Twojej sytuacji frustracji, niezadowolenia, z bezsensu życia – zachęca Ferdynand Jagiełło.

Wczorajsze spotkanie prowadzili katechiści z Lublina odpowiedzialni za Drogę Neokatechumenalną w Diecezji Sandomierskiej: Edwarda i Bożena Fiałowie, Marek i Barbara Marczewscy oraz ksiądz Marian Wiącek, pełnomocnik bpa sandomierskiego ds. Drogi Neokatechumenalnej. W spotkaniu uczestniczył także ks. Łukasz Sadłocha z Parafii św. Kazimierza na Os. Pułanki.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Szacuje się, że dzięki samemu głoszeniu Ewangelii w miejscach publicznych, rocznie do Kościoła zbliża się ok. 40 tys. ludzi.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Województwo świętokrzyskie: 29 nowych zakażeń koronawirusem! Wśród nich nastolatek z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Jolanta Smulczyńska: Powiedziała Matka Boża, że musi mieć ładną figurkę! W Nietulisku Małym mieszańcy ratują blisko 150-letnią kapliczkę!

FAKTY

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wsparł ostrowieckie starostwo! 4,5 mln zł unijnego wsparcia trafi do 160 podmiotów z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Ostrowiecki szpital powrócił do pracy! Będzie przeprowadzał testy wykrywające przeciwciała koronawirusa!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this