Znajdź nas na

GMINA ĆMIELÓW

„Hej, Sobótka, Sobótka Dzień jest długi noc krótka!” O dawnych obrzędach przypomni Noc Świętojańska w Borii!

„Ja jestem noc czerwcowa, Królowa jaśminowa. Zapatrzcie się w moje ręce, Wsłuchajcie się w śpiewny chód” – tak pisał o niej Konstanty Ildefons Gałczyński. Nazywana była Nocą Kupały, Sobótką lub Kupalnocką – mowa o wyjątkowej, przypadającej w nocy 21 na 22 czerwca – Nocy Świętojańskiej. Tego dnia wybierano się na poszukiwanie kwiatu paproci, o którym Alibabki, śpiewały przed laty, że „zakwita raz tylko raz, biały kwiat”. O obrzędach i obyczajach Nocy Świętojańskiej już w najbliższą niedzielę (27 czerwca) w Borii opowie doktor Alicja Trukszyn. A to nie jedyna zaplanowana tego dnia atrakcja…

Zdjęcie ilustracyjne

– Noc Świętojańska, choć z lekkim opóźnieniem, ale zorganizowana w dogodnym dla wszystkich terminie przed nami. Tym razem spotkamy się  po drugiej stronie gminy, „za lasem”, a to dlatego, żeby mieszkańcy północnej części naszej gminy nie czuli, że o nich zapominamy. Absolutnie, wszyscy są bliscy mojemu sercu. Będziemy się bawić wspólnie ze wszystkimi Kołami Gospodyń Wiejskich – zapewnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Dodaje, że atrakcji nie zabraknie. Doktor Alicja Trukszyn opowie o obrzędach i obyczajach tej niezwykłej nocy. 

– Nie każdy młody człowiek wie skąd wzięła się Noc Świętojańska, że rozpalano ogniska, przy których tańczyły lokalne społeczności, że tego dnia młodzi szukali kwiatu paproci, a zioła zerwane w tę niezwykłą noc miały czarodziejską moc. Kulturę, naszą tradycję i dziedzictwo musimy przekazywać przyszłym pokoleniom  – przypomina burmistrz.

O tym, że samodzielnie będzie można spróbować swoich sił w wiciu wianków mówi także Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie, współorganizator wydarzenia.

– To będzie wydarzenie, które po raz pierwszy zorganizujemy w naszej gminie, a to dzięki pomocy naszych Kół Gospodyń Wiejskich. Tego popołudnia będzie można samodzielnie uwić wianek. Nie zabraknie  poczęstunku, a gościom przygrywał będzie  Zespół „Szarotka”. Warto spędzić z nami tę niedzielę i po raz kolejny naładować akumulatory na następny tydzień – podsumowuje Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor ćmielowskiego domu kultury. 

Przypomnijmy, że Noc Świętojańska w Bori rozpocznie się o 17.30.

W tytule wykorzystano fragment piosenki Trubadurów – „Ej Sobótka, Sobótka”.

Źródło: Gmina Ćmielów

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this