Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Święto rolników tuż za miedzą! Wiemy jakie atrakcje będą na Was czekać podczas Dożynek Wojewódzkich w Opatowie!

Już w najbliższą niedzielę, 8 września, rolnicy z całego województwa świętokrzyskiego podziękują za plony. To już 19 odsłona tego mającego wymiar wojewódzki wielkiego święta rolników. – Zapraszamy wszystkich do Opatowa, aby jak co roku, w gronie rolników z całego województwa świętokrzyskiego, pokłonić się Panu Bogu i podziękować za plony, w tym roku zebrane z tak wielką starannością i przy niesprzyjającej aurze, w czasie długotrwałej suszy – zachęca Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Spotkanie będzie okazją do złożenia podziękowań za udane zbiory, ale też możliwością poznania zwycięzców konkursów rolniczych, obejrzenia nowoczesnych maszyn, posmakowania doskonałych produktów regionalnych, a także nabrania sił przed nadchodzącym tygodniem pracy, wymiany doświadczeń i poglądów.

Dożynki wojewódzkie rozpoczną się w niedzielę, 8 września, tuż przed południem, przemarszem korowodu dożynkowego sprzed Urzędu Miasta w Opatowie do Kolegiaty p.w. św. Marcina. Tu o godz. 12.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji rolników, zakończona procesją i poświęceniem powiatowych wieńców dożynkowych. Po zakończonej eucharystii zebrani, tworząc dożynkowy korowód, przejdą na opatowski rynek, gdzie rozpocznie się obrzęd dożynkowy przygotowany przez Wojewódzki Dom Kultury z udziałem delegacji powiatowych, które ośpiewają i obtańczą swoje wieńce, wyłonione w konkursach powiatowych.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dożynki to święto plonów, podziękowanie za trud rolniczej pracy, a także za to, co wydawać się nam może prozaiczne, a czego nigdy nie powinno zabraknąć na naszych stołach – chleb.

Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny wielokrotnie zwracał się do rolników. Zachęcał do wierności tradycjom przodków i do tworzenia chrześcijańskiej kultury wsi. Pragnął, aby to wielkie dziedzictwo zostało zachowane dla przyszłych pokoleń żyjących na ojczystej ziemi. W 1983 roku tak mówił do rolników:

– Wiem, że ożywia was myśl odonowie najlepszych tradycji kulturalnych wsi, o chrześcijańskim życiu we wzajemnej miłości, o doskonaleniu się przez wspólną modlitwę, że tworzycie kręgi wzajemnej pomocy, uczestniczycie w rekolekcjach, dokształcacie się, zapoznajecie się ze społeczną nauką Kościoła. Pragniecie w ten sposób odkryć na nowo wasze szczególne posłannictwo, pracy na roli przywrócić właściwą jej godność i w jej trudach odnajdywać radość. Pozwólcie, że zwrócę się do was słowami wielkiego męża stanu, przedstawiciela polskiej wsi, Wincentego Witosa: „Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa. Bez nich nie moglibyśmy go mieć. Gdzie chłop stanął, tam się podstawa przyszłego odrodzenia ostała – mówił Jan Paweł II.

Jak zapewnia Renata Janik, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, podczas dożynek wojewódzkich nie zabraknie atrakcji dla dużych i małych.

– Zapraszamy wszystkich do odwiedzania stoisk ze zdrową świętokrzyską żywnością, smakowitymi wyrobami i rękodziełem, przygotowanym przez naszych artystów – wylicza wicemarszałek Renata Janik. – Przygotowane zostaną stoiska z ofertą jednostek podległych marszałkowi, będą zarówno atrakcje kulturalne, jak i badania profilaktyczne – podkreśla wicemarszałek.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Starostami tegorocznych dożynek wojewódzkich będą Edward Kupiec ze Strzyżowic koło Opatowa oraz Renata Jędrzejewska z podopatowskich Wojciechowic.Edward Kupiec od 11 lat jest sołtysem w Strzyżowicach.

– Wraz z żoną od wielu lat prowadzę niewielkie, bo 12-hektarowe gospodarstwo rolne. Zajmujemy się produkcją roślinną, uprawą zbóż, rzepaku i buraków cukrowych, a także hodujemy trzodę chlewną i bydło opasowe – mówi Edward Kupiec. – Jestem prezesem jednostki ochotniczej straży pożarnej, staram się pomagać mieszkańcom mojej miejscowości – dodaje starosta dożynek.

Starościna rolniczego święta, Renata Jędrzejewska od 24 lat wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne, zajmując się produkcją zbóż, warzyw, hodowlą bydła mlecznego i opasowego. Choć praca pochłania jej wiele czasu, chętnie spędza wolne chwile przy kucharzeniu, jej pasją jest również… księgowość.

– Uprawiamy zboża, rzepak i kukurydzę, sadzimy ogórki, kapustę oraz cebulę. Staramy się inwestować w nasze gospodarstwo – podkreśla starościna dożynek. – Zdecydowaliśmy się kupić nowoczesną deszczownie, która pozwoli na uzyskania zdecydowanie lepszych plonów, ponieważ po raz kolejny borykamy się z problemem suszy. Trzeba stawiać na rozwój – dodaje Renata Jędrzejewska.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Podczas uroczystości w Opatowie poznamy także zwycięzców konkursów, organizowanych przez instytucje działające w obszarze rolnictwa – „Piękna i bezpieczna zagroda przyjazna środowisku” prowadzonego przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą, konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne, ogłoszonego przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz rywalizacji o tytuł „Świętokrzyskiego rolnika roku 2019”, który przygotowały wspólnie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa. Bez nich nie moglibyśmy go mieć.

Jan Paweł II

Rozstrzygnięty zostanie również wojewódzki konkurs na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy. Oceniać go będzie jury, w którym zasiądą etnografowie, przedstawiciele Muzeum Wsi Kieleckiej, Wojewódzkiego Domu Kultury, ŚODR, Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Na opatowskim rynku nie zabraknie prezentacji świętokrzyskiej kultury i folkloru. W prezentacji artystycznej pod nazwą „Świętokrzyskie igrce”, przygotowanej przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Morawica”. Uczestnicy dożynek będą też mieli okazję poznać talent lokalnych wokalistów, zespołów śpiewaczych, tanecznych i ludowych zespołów instrumentalnych. Gwiazdą wieczoru, o godz. 20.00 będzie grupa „Brathanki”.

W centrum Opatowa swoją ofertę, wyroby, a także propozycje zaprezentują świętokrzyscy artyści ludowi, twórcy rękodzieła, a także regionalne instytucje kulturalne. Chętni młodsi i starsi uczestnicy dożynek zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach ph. „Domeczki z deseczki”, czyli jak budowano domy na dawnej wsi, zorganizowanych przez Muzeum Wsi Kieleckiej. Zaprezentują się także Europejskie Centrum Bajki, Wojewódzki Dom Kultury, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, które pokaże naukowe eksperymenty i doświadczenia chemiczne, oraz Regionalna Organizacja Turystyczna, która zachęci do obejrzenia uroków świętokrzyskiego w kapsule 5D.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Stoiska wystawiennicze przygotują też m.in. Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu – Nadleśnictwo Łagów. Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach przedstawi ofertę aktualnych kursów i szkoleń dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, które są realizowane w ramach RPO WŚ oraz POWER, zaprezentuje katalog zagranicznych ofert pracy, a na pytania zainteresowanych odpowiedzą doradcy zawodowi. Obecni będą również przedstawiciele firm i instytucji działających na rzecz rolnictwa.

Placówki medyczne z okazji spotkania dożynkowego przygotowały bogatą ofertę badań profilaktycznych, porad i zajęć. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach zaprosi do wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i poziomu glukozy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała z Czerwonej Góry zachęcać będzie do skorzystania z indywidualnej edukacji zdrowotnej z zakresu wykrywania bezdechu sennego, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cukru, pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Zaszczytem dla mieszkańców tego zakątka ziemi świętokrzyskiej będzie zaprezentowanie nie tylko pracy rolników, ale też wielowiekowej tradycji związanej z Opatowem

Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa

Specjaliści ze Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze zbadają zainteresowanych w zakresie postawy ciała i udzielą instruktażu dotyczącego ćwiczeń dla osób z dysfunkcjami układu kostno-stawowego. Panie będą miały okazję wykonać badania cytologiczne w cytobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz nauczyć się samobadania piersi na fantomach. Chętni oddadzą krew w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy zaprosi do udziału w zajęciach relaksacyjnych, chętni otrzymają informacje o pomocy udzielanej osobom uzależnionym i ich rodzinom. Na stoisku szpitala prezentowane będą też prace pacjentów, wykonane podczas terapii zajęciowej.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Na dożynkach nie braknie smakowitych potraw regionalnych, przygotowanych przez członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie, Świętokrzyską Kuźnię Smaków oraz Świętokrzyski Szlak Jabłkowy.

– Będą też smakowitości, przygotowane przez 20 kół gospodyń wiejskich z naszego terenu. Warto zarezerwować czas i przyjechać do Opatowa w najbliższy weekend – dodaje wicestarosta opatowski, Małgorzata Jalowska.

Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa przypomina, że Opatów to jedno z najstarszych miast w naszym regionie.

– Zaszczytem dla mieszkańców tego zakątka ziemi świętokrzyskiej będzie zaprezentowanie nie tylko pracy rolników, ale też wielowiekowej tradycji związanej z Opatowem, jednym z najstarszych miast w naszym regionie. Przestajemy być prowincją, rozwijamy się i serdecznie zapraszamy do świętowania z nami gospodarskiej niedzieli – tłumaczy burmistrz.

Dożynki wojewódzkie w Opatowie organizują marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, prezes zarządu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszard Ciźla, starosta opatowski Tomasz Staniek oraz burmistrz Opatowa – Grzegorz Gajewski.

Patronat narodowy nad imprezą objął prezydent RP Andrzej Duda.

Patronat medialny: Telewizja Polska Oddział w Kielcach, Lokalna Tv Ostrowiec Świętokrzyski, Telewizja Świętokrzyska, Radio Kielce, Radio Fama, Radio eM Kielce, Echo Dnia, Portal Informacji Kulturalnej.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this