Znajdź nas na

KULTURA

W Opatowie odtworzą ważną bitwę!

Jak żyło się w obozie, przyjęcie nowych rekrutów, potyczka z patrolem wojsk carskich – to tylko niektóre ze scen, jakie odtworzone zostaną podczas rekonstrukcji pierwszej Bitwy Opatowskiej. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 12 listopada na „Promenadzie”. – To chyba najbardziej atrakcyjna z form przekazu, zwłaszcza dla najmłodszego pokolenia – podkreśla Tomasz Kucharski z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej i zachęca do udziału w wydarzeniu.

Źródło: Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie

Bitwa Opatowska odbyła się 25 listopada 1863 roku. Wtedy to pod dowództwem generała Józefa Hauke-Bosaka powstańcy styczniowi odbili Opatów z rąk Rosjan.

– Głównym zadaniem było zdobycie środków pieniężnych, czyli przejęło kasę powiatową znajdująca się w urzędzie powiatowym w Opatowie. Zakończyło się to sukcesem. Czasami mówi się o tym, że jest to pierwsza bitwa, potyczka w Opatowie, której uczestnikiem było miasto Opatów – wyjaśnia Tomasz Kucharski  z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej.

Pierwsza rekonstrukcja bitwy miała miejsce w 2018 roku. Cieszyła się ogromną popularnością. Niestety pandemia koronawirusa sprawiła, że nie można było organizować tego typu wydarzeń.

– Ponieważ obchodzimy okrągłą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, chcieliśmy to w jakiś sposób uczcić dodatkowo, jakimś atrakcyjnym dla mieszkańców wydarzeniem. Będzie tam przedstawionych kilka scen: przybycie oddziału powstańczego, rozbicie obozu, pokazanie życia obozowego w tamtym czasie, przyjęcie nowych rekrutów, wymarsz oddziału, potyczka z patrolem wojsk carskich – wylicza Tomasz Kucharski. 

Podkreśla, że warto właśnie w taki sposób przypominać o lokalnych wydarzeniach historycznych, które składają się na historię naszego kraju. Taka forma przekazywania wiedzy o naszej przeszłości jest atrakcyjna także dla młodych osób. 

– To chyba najbardziej atrakcyjna z form przekazu. Rekonstrukcja z 2018 roku cieszyła się ogromną popularnością. Pokazało to, że jest takie zapotrzebowanie w społeczeństwie – tłumaczy Tomasz Kucharski.

Uroczystości związane ze 160. rocznicą pierwszej Bitwy Opatowskiej odbędą się 12 listopada 2023 roku. Wydarzenie  rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 12.00 w Klasztorze OO. Bernardynów w Opatowie, a o godzinie 14.00 na terenach zielonych przy „Promenadzie” przewidziano rekonstrukcję Bitwy Opatowskiej, którą zaprezentuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Małogoszcza. 

– Zapraszam mieszkańców powiatu opatowskiego oraz wszystkich chętnych do wzięcia udziału w zaplanowanym widowisku – zachęca Paulina Bakalarska, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Tomasz Staniek, Starosta Opatowski, Grzegorz Gajewski, burmistrz miasta i gminy Opatów, Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej. 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Opatowie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this