Znajdź nas na

PO GODZINACH

Zawody organizowane przez ostrowieckich Strzelców przyciągają młodych!

Pomimo że w Ostrowcu Św. wciąż brakuje strzelnicy, na której swoje umiejętności w strzelectwie sportowym mogliby rozwijać mieszkańcy naszego powiatu, czy miasta, Związek Strzelecki Strzelec OSW JS 2013 z Ostrowca Św. nie poddaje się, zachęcając młodych do odejścia od komputerów i laptopów i aktywności na świeżym powietrzu. W sobotę, 17 października ostrowieccy Strzelcy po raz kolejny zorganizowali zawody strzeleckie, tym razem o Puchar Dowódcy Jednostki Strzeleckiej 2013 na strzelnicy Klubu Świt Starachowice. – Chcemy w ten sposób popularyzować sport strzelecki, chcemy zachęcać mieszkańców naszego powiatu do uprawiania strzelectwa sportowego, a dodatkowo, czego nigdy nie ukrywaliśmy jest to działanie proobronne – wyjaśnia Dariusz Kaszuba ze Związku Strzeleckiego Strzelec OSW JS 2013 z Ostrowca Św.

Źródło: Związek Strzelecki Strzelec OSW JS 2013 z Ostrowca Św.

Ostrowieccy Strzelcy po raz kolejny zorganizowali zawody strzeleckie. Tym razem spotkali się na strzelnicy sportowej  Klubu Świt Starachowice.

– Wobec powtarzającego się już od kilku lat braku strzelnicy na terenie naszego miasta, decydujemy się na  to, aby zawody strzeleckie z różnych okazji przeprowadzać na strzelnicach zewnętrznych. Korzystamy ze strzelnicy w Lipsku, Świtu Ćmielów, w Chwałowicach koło Iłży, a także Strzelnicy Sportowej KS Świt Starachowice – wyjaśnia Dariusz Kaszuba ze Związku  Strzeleckiego  Strzelec OSW JS 2013 z Ostrowca Św.

Ubolewa, że tego typu obiektu brakuje na terenie Ostrowca Św. 

– Mimo wielokrotnych zgłoszeń nic się nie robi, aby taki obiekt utworzyć. Niemniej jednak od 29 lat, nie bacząc na przeciwności, popularyzujemy  sport strzelecki. W przeszłości byliśmy organizatorami Zawodów Strzeleckich o Puchar Starosty i Puchar Prezydenta. Organizowaliśmy ligę strzelecką dla uczniów szkół średnich, która cieszyła się ogromnym powodzeniem. Organizowaliśmy zawody o puchar naszego strzeleckiego stowarzyszenia. Rywalizacja, która odbyły się  17 października, odbyła się pod hasłem  rozgrywek o Puchar Dowódcy Jednostki Strzeleckiej Drużynowego Kacpra Sałagi – tłumaczy Dariusz Kaszuba. 

Źródło: Związek Strzelecki Strzelec OSW JS 2013 z Ostrowca Św.

Ufundowano  trzy puchary z inskrypcjami,  przygotowano dyplomy, a także nagrody rzeczowe.

–  Pogoda trochę wystraszyła uczestników, ale mimo nieprzychylnej aury w zawodach brało udział około 20 osób. Byli amatorzy, którzy chcieli spróbować postrzelać sobie po raz pierwszy, a także osoby, które strzelały wcześniej. Osoby cywilne, jak i te związane z jednostką strzelecką w Ostrowcu Św. – wyjaśnia Dariusz Kaszuba i dodaje, że zawody odbyły się z zachowaniem dystansu społecznego, a także wszystkich środków ostrożności. 

Zawodnicy strzelali na odległość 50 metrów z karabinka sportowego bocznego zapłonu.

– Pomimo deszczu, który nam zasłaniał tarczę, udało się osiągnąć dobre rezultaty. Po raz pierwszy na 50 metrów strzelał także mój syn, który rywalizację zakończył z bardzo ciekawym wynikiem. Pierwsze miejsce zajął związany z ostrowieckim Strzelcem – Krzysztof Dziewirz, który miał 41 punktów na 50 możliwych. Pozostałe, drugie i trzecie miejsce wybieraliśmy spośród  osób, które zdobyły punktów 40. I tutaj decydowała jakość trafień – mówi Dariusz Kaszuba.  

Źródło: Związek Strzelecki Strzelec OSW JS 2013 z Ostrowca Św.

Drugie miejsce zajął Jakub Lenard.  Na trzecim  miejscu uplasowała się sierżant Związku Strzeleckiego –  Klaudia Chamera, kóra jest strzelczynią z dużym stażem. 

– Chcemy w ten sposób popularyzować sport  strzelecki, chcemy zachęcać ludzi do uprawiania strzelectwa sportowego, poza tym jest to działanie proobronne. Nigdy się z tym nie kryliśmy. Krąży taki dowcip, że w szkole powinny być ważne dwa przedmioty: przysposobienie obronne i historia. Historia, żeby wiedzieć dlaczego strzelamy, a przysposobienie obronne, żeby wiedzieć jak. Obecnie przedmiot PO, który kiedyś kojarzył się z wieloma ciekawymi rzeczami,  jest przedmiotem bardzo zmarginalizowanym. Dziś PO to  edukacja dla bezpieczeństwa. W jej ramach uczy się o niebezpieczeństwach w czasie wojny i pokoju. Większy nacisk kładzie się na ratownictwo, na pierwszą pomoc, co też jest bardzo ważne, ale niestety strzelectwa sportowego się nie realizuje – wyjaśnia.

Dariusz Kaszuba dodaje także, że startuje jesienny nabór do ostrowieckiej jednostki strzeleckiej.

–  Przeszkadza nam w tym trochę pandemia koronawirusa, ale nie poddajemy się. Zachęcamy wszystkich młodych ludzi od ósmej klasy szkoły podstawowej wzwyż do dołączenia do naszej jednostki. Zainteresowanych wstąpieniem do naszej Jednostki zapraszamy na  zbiórkę 30 października 2020 o godzinie 16:30 przed wejściem do PSP14 os. Stawki 35. Kolejna zbiórka odbędzie się 6 listopada w szkole, zaś już 7 listopada odbędzie się zbiórka terenowa – zachęca Dariusz Kaszuba.

Źródło: Związek Strzelecki Strzelec OSW JS 2013 z Ostrowca Św.

Podkreśla, że Związek Strzelecki to alternatywa dla wirtualnego świata. Ostrowiecka jednostka w przyszłym roku obchodzić będzie  30-lecie swojego istnienia.  

– Wśród naszych absolwentów  są oficerowie służb specjalnych, policji, wojska, zwłaszcza wojsk obrony terytorialnej. Są także osoby, które nie związały swojej przyszłości z mundurem, ale przeszły przez nasze szeregi. Było to kilkaset osób. Niektórzy byli w Strzelcu, aby rozwinąć swoje umiejętności, aby skosztować survivalu, strzelectwa sportowego, topografii, elementów samoobrony, a także wiedzy patriotycznej i historycznej, bo każdy Strzelec jest patriotą, potrafi zachować się podczas uroczystości państwowych, umie oddać honory, zna podstawowe wartości patriotyczne. To jest duch, w którym chcemy kształcić młodzież. Chcemy pokazać, że to nie biegnie się przez las i strzela jak w grze komputerowej, tylko  tylko przedziera się przez niego, z pełnym  plecakiem. To przygoda, której nie zapewni żadna gra komputerowa – podsumowuje Dariusz Kaszuba.

Źródło: Związek Strzelecki Strzelec OSW JS 2013 z Ostrowca Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this