Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Znamy beneficjentów tegorocznej „Manii Działania”! Wśród laureatów także Stowarzyszenie z Ćmielowa!

„Mania Działania” to program grantowy skierowany dla młodzieży w poszczególnych gminach województwa świętokrzyskiego. Niestety z powiatu ostrowieckiego do programu zgłosiło się w tym roku tylko Stowarzyszenie z Ćmielowa. Młodzi ludzie przekonują, że dzięki grantowi do 1000 zł można zrobić dla lokalnej społeczności naprawdę bardzo wiele.

Źródło: Mania Działania

Program „Mania Działania” pozwala młodym ludziom zrealizować swoje plany i marzenia. Wielu może wydawać się, że mały grant o wartości do 1000 zł to niewiele pieniędzy. Młodzi uczestnicy Manii Działania udowadniają, że za te pieniądze można zrobić dla swojej lokalnej społeczności bardzo wiele. Dzięki wsparciu coachów młodzi robią rzeczy, które wcześniej mogły wydawały się im zbyt trudne i nieosiągalne.

– W „Mani Działania” chodzi głównie o to, że młodzież ma możliwość zgłaszania różnych projektów, własnych inicjatywy, na które może otrzymać drobne dofinansowanie do 1000 zł. Jednak grant i pieniądze nie są tak naprawdę najważniejsze. Najważniejsze jest to, aby uczyć tych młodych ludzi, jak zarządzać właśnie takimi małymi projektami. Chodzi o pobudzanie aktywności, chodzi także o to, żeby młodzi ludzie zastanowili się, jakie wyzwania, jakie problemy są w poszczególnych gminach i jak oni swoimi projektami mogą na to odpowiadać. W każdej gminie jest też opiekun grupy, zwany couchem, który na etapie realizacji projektu wspiera młodych ludzi, także młodzi nie są pozostawieni sami sobie. Sami opracowują pomysł, sami go zgłaszają. Projekty, które zostaną wybrane, zostają dofinansowane, mogą otrzymać maksymalnie do 1000 zł – wyjaśnia Magdalena Gwóźdź, wiceprezes Zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, a także koordynatorka akcji.

Projekty są bardzo różne i są przekrojem wszystkich dziedzin życia. Tak naprawdę jest to wszystko to, co leży w obszarze zainteresowań młodych ludzi. Nie ma wyznaczonych ran, ponieważ organizatorzy chcą umożliwić uczestnikom uruchomienie kreatywności i nieszablonowego myślenia.

W ubiegłorocznej edycji „Mani Działania” brało udział 13 gmin, to jest ok. 300 osób, które otrzymały dofinansowanie na 33 projekty. Na organizowane przez zwycięzców wydarzenia przyszło blisko 3000 osób. Środki na realizację projektu pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego (na promocje i organizację programu). Natomiast środki na granty pochodzą z poszczególnych urzędów gmin.

– Przy wyborze najlepszych projektów bierzemy pod uwagę cel projektu, co młodzi ludzie chcieli nim osiągnąć. Zastanawiamy się czy taki projekt odpowiada na potrzeby mieszkańców. Czy jest to pomysł innowacyjny? Bierzemy też pod uwagę plan działania w zakresie realizacji tego projektu, jak młodzi ludzie rozplanowują ten budżet i czy ogólnie mają pomysł na realizację. Oceniają to poszczególne komisje w gminach, my jako Regionalne Centrum Wolontariatu jesteśmy organem doradczym, który w razie czego pomaga od strony merytorycznej. 29 maja miała miejsce konferencja rozpoczynająca realizację programu, wtedy też zostały zaproszone i nagrodzone najlepsze grupy – dodaje Magdalena Gwóźdź.

Wśród nagrodzonych projektów znalazły się te z gminy: Sędziszów, Rytwiany, Połaniec, Starachowice, Miedziana Góra, Bieliny, Pawłów, Łubnice, Kielce, Łopuszno, Radoszyce, Górno, a także gmina Ćmielów. Niestety jest to jedyna gmina z powiatu ostrowieckiego, która wzięła udział w tegorocznej edycji „Mani Działania”. Grant otrzymało Stowarzyszenie Ćmielowiacy.

Więcej informacji, a także zwycięskie projekty pod adresem:

www.maniadzialania.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Założyli Stowarzyszenie aby ratować kunowską świątynię przed ruiną! Potrzebują jednak wsparcia finansowego! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Tragiczny wypadek drogowy w gminie Bałtów! Nie żyje jeden z pasażerów! Dwie osoby w szpitalu!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie! Cztery zakażenia, dwa nowe ozdrowienia!

FAKTY

W województwie świętokrzyskim potwierdzono osiem nowych zakażeń koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this