Znajdź nas na

KULTURA

Gmina Ćmielów gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! Trwają licytacje wyjątkowych gadżetów!

– Nie wyobrażam sobie, żeby podczas 30 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mogło zabraknąć gminy Ćmielów i Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie. To dzień, w którym bez względu na poglądy, a także nasze sympatie, czy antypatie, warto pomagać. Nie organizatorom, ale wszystkich tym potrzebującym, dla których zbierane są pieniądze. W swoim otoczeniu nie znam osób, która choć raz w życiu nie zetknęłyby się ze sprzętem zakupionym przez WOŚP. Pomagajmy, bo warto – mówi Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor ćmielowskiego domu kultury. Zachęca do udziału w licytacjach internetowych, prowadzonych na profilu społecznościowym domu kultury. WOŚP wesprzeć można także przez e-skarbonkę.

Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Porcelanowa figurka przekazana przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów, filiżanki, kubki z cytatami, porcelanowa choinka, świnka-skarbonka (wykonana również z porcelany), przekazane przez Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A., voucher podarunkowy za zabieg liftingu rzęs, przekazany przez Angelikę Urban, obraz przekazany przez KGW „Brzóstowskie Czarodziejki”  Brzóstowej, katalog rzeźb Gustawa Hadyny wydany z okazji 50-lecia pracy twórczej artysty w 2016 r., przekazany przez  Łukasza i  Stanisława Hadynę, zestaw miodów, przekazany przez Barć Ćmielów, voucher podarunkowy (zabieg kosmetyczny na twarz ), przekazany przez Pomalowane – to tylko niektóre z gadżetów, jakie wylicytować można podczas 30 Finału WOŚP w Ćmielowie. Część z nich, jak pluszowy jednorożec, soki, podarowane przez Winnicę Knapów, rzeźba ofiarowana przez Piotra Małka, porcelana, czy makrama, wykonana przez Krystynę Kasprzyk już znalazły swoich nabywców, a pieniądze przez nich przekazane, zasiliły konto fundacji.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Do 30 stycznia na naszym profilu w mediach społecznościowych udostępniać będziemy przedmioty, które podlegać będą licytacji. Wygrywa najdroższa oferta. Każdy przedmiot dostępny będzie przez trzy dni.  Zainteresowanie jest spore. Mieszkańcy naszej gminy już licytują, pokazując po raz kolejny, jak mają wielkie serca – mówi Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury w Ćmielowie. 

Przypomina, że zbiórka odbywa się nie tylko poprzez licytacje, ale pieniądze wpłacać można również przez e-skarbonkę, dostępną TUTAJ. 30 stycznia (niedziela) o godzinie 15.00 na placu obok ćmielowskiego domu kultury odbędzie się kiermasz, występy dzieci i młodzieży ze szkół z gminy Ćmielów. 

– W ubiegłym roku przeszkodziła nam  pandemia, zrobiliśmy „objazdówkę” z puszką WOŚP-u, w ty rok chcemy się spotkać z mieszkańcami, nawet na chwilę, ale żeby pobyć razem. Będzie z nami grał Łukasz Kowalski –  DJ Trey Vinter, do zabawy włączy się OSP Grójec i OSP Ćmielów, niezastąpione Koła Gospodyń Wiejskich z naszej gminy, które sprzedawać będą rękodzieło, ciasta i smakołyki. Dochód przeznaczony zostanie na WOŚP. Swoimi występami czas umilą dzieci i młodzież z naszych  szkół. Odbędzie się też stacjonarna kwesta. Będzie można nawrzucam nam do puszek – mówi Wioletta Rogala-Mazur. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Podkreśla, że warto grać z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, tym bardziej, że w tym roku pieniądze zbierane będą na okulistykę dziecięcą.  

– Każdy z nas miał styczność  ze sprzętem zakupionym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, może nawet nie zwrócił na to uwagi. „Czapki z głów” dla ludzi, którzy chcą pomagać. Żyjemy w trudnych czasach, naszym życiem „zawładnęła” polityka. Oddzielmy politykę od pomagania drugiemu człowiekowi. Politykę zostawmy politykom, nie przeszkadzajmy tym,  którzy chcą pomagać innym ludziom, niech działają – tłumaczy dyrektor domu kultury. 

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie wyjątkowy. Orkiestra „zagra” bowiem po raz 30.  

– 30 lat temu byłam małą dziewczynką. Miałam 12 lat. Pamiętam mieszkanie w bloku duży pokój, telewizor i rodziców, którzy mówią, że po obiedzie będziemy oglądać tego pana w czerwonych spodniach, czerwonych okularach i żółtej koszuli. Przed telewizorem stała choinka, która trochę zasłaniała obraz. Pamiętam, jak wracając z niedzielnej mszy świętej, szukało się wolontariuszy i z jaką dumą doklejało się to czerwone serduszko. Wspominam to bardzo miło i z sentymentem wracam do tych czasów – mówi Wioletta Rogala-Mazur. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że w tym roku WOŚP kwestować  będzie na dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.


Środki zebrane podczas finału posłużą na zakup:  angiografów dwupłaszczyznowych do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci , oftalmoskopw do badania dna oka, lamp szczelinowych do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometrw do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptoforów do pomiaru kąta zeza, urządzeńa OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, tomografia dna oka, mikroskopów, stołów operacyjnych.

Źródło: Dom Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this