Znajdź nas na

SPORT

Największa impreza kolarska wystartuje z Kielc! 30 lipca rusza 79 Tour de Pologne UCI World Tour!

Odliczamy dni do najbardziej prestiżowego polskiego wyścigu kolarskiego, który już w sobotę, 30 lipca ruszy ze stolicy województwa świętokrzyskiego. Kolarze z całego świata wyjadą z Kielc na polskie drogi, aby walczyć o zwycięstwo na trasie 79. Tour de Pologne UCI World Tour. Partnerami wydarzenia sportowego są województwo świętokrzyskie, miasto Kielce i Targi Kielce.

Źródło: FB Tour De Pologne

Ponad 1400 zawodników wystartuje w tym roku w najważniejszej polskiej imprezie kolarskiej o międzynarodowej randze, pokonując 1200 kilometrów trasy, podzielonej na 7 etapów. Pierwszy z nich rusza z Kielc. Tu właśnie rozpocznie się impreza, której hasło przewodnie w tym roku brzmi “Wyścig dla pokoju”. Będą ją obserwować widzowie w 100 krajach, do których transmitowany będzie przebieg zmagań kolarskich. W Polsce prawa do transmisji z wyścigu posiadają Telewizja Polska oraz Telewizja Polsat.

– Przywozimy do świętokrzyskiego prawdziwe sportowe emocje, doskonałych zawodników. Już dzień przed startem, 29 lipca zaprezentujemy kielczanom, turystom, mediom i miłośnikom kolarzy nasze światowe drużyny, Kielce będą mogły oglądać i podziwiać kolarskie gwiazdy. Przez okres pandemii stęskniliśmy się za widowiskowym sportem, emocjami. Jest więc okazja, by osobiście obserwować przejazd i kibicować – dodał dyrektor generalny Tour de Pologne – Czesław Lang.

Zrzut ekranu z filmu promującego 1 etap Tour de Pologne Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Świętokrzyskie zabytki na trasie

W pobliżu trasy wyścigu znajdują się ciekawe i ważne obiekty. Są to między innymi dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach oraz malowniczy Opatów, w którym turyści mogą podziwiać romańską kolegiatę św. Marcina z ciekawą płaskorzeźbą z brązu tzw. Lamentem Opatowskim. Ciekawym punktem na mapie miasta są także Podziemia Opatowskie. Miłośnicy przyrody i pieszych wędrówek mogą poznać tutaj jedne z najstarszych gór w Europie – Góry Świętokrzyskie.

– To bardzo prestiżowe wydarzenie i cieszymy się, że wsparliśmy je kwotą 150 tysięcy złotych. Wyścig jest doskonałą okazją do promocji na arenie międzynarodowej naszego regionu i turystycznych perełek, które znajdą się na trasie – mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wyścig dla pokoju

Na starcie 79. edycji Tour de Pologne staną 23 zespoły. Oprócz Reprezentacji Polski, swój udział potwierdziły takie grupy kolarskie jak m.in. francuska AG2R Citroen Team, Astana Qazaqstan Team z Kazachstanu, Bahrain Victorious z Bahrajnu, saudyjska UEA Team Emirates, izraelska Israel – Premier Tech czy belgijska Lotto Soudal.

Przed kolarzami trasa o długości 1200 km, podzielona na 7 wymagających i widowiskowych etapów:

 • Etap 1 – Kielce – Lublin
 • Etap 2 – Chełm – Zamość
 • Etap 3 – Kraśnik – Przemyśl
 • Etap 4 – Lesko – Sanok
 • Etap 5 – Łańcut – Rzeszów
 • Etap 6 – Szaflary – Stacja Narciarska Rusiń-Ski (Bukowina-Tatrzańska)
 • Etap 7 – Skawina – Kraków

 “Wyścig dla pokoju” to hasło przewodnie Tour de Pologne 2022. To forma wsparcia dla narodu ukraińskiego, a także sposób na przekazanie wartości braterstwa i pokoju. Zgodnie z tradycją, najpopularniejszemu wyścigowi w Polsce towarzyszyć będą dwa inne wydarzenia sportowe organizowane przez Lang Team. Równocześnie z wyścigiem zawodowym rozpocznie się Tour de Pologne Junior, a dzień później, 31 lipca, w Arłamowie odbędzie się ORLEN Tour de Pologne Amatorów.

Nagraj film

Przed rozpoczęciem wyścigu Zespół Lang Team w specjalnym konkursie i kampanii promocyjnej zachęca Polaków do jazdy na rowerze, szczególnie szosowym, a tym samym promuje zdrowy tryb życia. Osoby, które zechcą wziąć udział w zabawie, mają szansę wygrać atrakcyjne nagrody związane z Tour de Pologne. Jedynym zadaniem, jakie trzeba wykonać, jest nagranie krótkiego (max. 60 sek.) filmiku i wypowiedzenie się w nim na jeden z poniższej wskazanych tematów:

 • czym jest dla ciebie kolarstwo?
 • co ci daje jazda na rowerze szosowym?
 • dlaczego lubisz oglądać/uprawiać kolarstwo?
 • czy masz jakieś przeżycia/wspomnienia związane z Tour de Pologne lub ORLEN Tour de Pologne Amatorów? Więcej szczegółów

Program wydarzenia w Kielcach:

 • 29 lipca, Rynek

godz. 18-19:35 – prezentacja drużyn 79. Tour de Pologne

godz. 20-21 – pokazy i konkursy z udziałem Krystiana Herby

godz. 21-22 – Koncert zespołu Terapia Cover Band

 • 30 lipca, Rynek

godz. 10:15 – potwierdzenie startu

godz. 11:35 – start honorowy

 • Sandomierska, 2,3 km od startu honorowego

godz. 11:40 – start ostry

1 Comment

1 Comment

 1. endargo

  26 lipca, 2022 at 12:15

  Zawszę jak słyszę „tur de poloń” czuję się traktowany jak podludź bez własnego języka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this