Znajdź nas na

FAKTY POLSKA

Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza!

Stefan Wilmont został skazany na dożywocie za zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. „Stefan Wilmont popełnił zbrodnię bez precedensu w historii Polski” – uzasadniała werdykt przewodnicząca składu orzekającego Aleksandra Kaczmarek

Gdańsk, 16.03.2023. Oskarzony Stefan Wilmont na sali Sądu Okręgowego w Gdańsku, 16 bm. Sąd wydał wyrok w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stefan Wilmont został skazany na dożywocie. (mr) PAP/Adam Warżawa

Sąd zdecydował o ujawnieniu danych i wizerunku Stefana Wilmonta m.in. z uwagi na publiczny charakter zbrodni i zainteresowanie opinii publicznej sprawą. Ujawnienia swoich danych domagał się też sąd Stefan Wilmont.

Sąd skazał mężczyznę na dożywotnie więzienie. Jednocześnie sąd uznał, że o przedterminowe zwolnienie będzie mógł się starać po 40 latach przebywania w odosobnieniu. Według sądu, Wilmont powinien wyrok odbywać w warunkach terapeutycznych.

„Stefan Wilmont popełnił zbrodnię bez precedensu w historii Polski” – powiedziała przewodnicząca składu orzekającego Aleksandra Kaczmarek i podkreśliła, że zabójstwo prezydenta odbyło się na oczach tysięcy widzów i publiczności podczas imprezy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Podczas uzasadnienia wyroku sąd podkreślił też dobre przygotowanie materiału dowodowego przez śledczych.

Wcześniej Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przez blisko trzy lata prowadziła śledztwo w tej sprawie. Na długość śledztwa wpłynęło m.in. powołanie trzech zespołów biegłych, którzy wypowiadali się o zdrowiu psychicznym oskarżonego.

Stefan W. był oskarżony o dokonanie zabójstwa Pawła Adamowicza w zamiarze bezpośrednim w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie.

Do zabójstwa doszło 13 stycznia 2019 r. w trakcie trwającego w Gdańsku finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na scenę, nie powstrzymywany przez nikogo, wbiegł Stefan W. i zadał prezydentowi Adamowiczowi kilka ciosów nożem. (PAP)

1 Comment

1 Comment

  1. endargo

    16 marca, 2023 at 11:30

    Zbrodnia na oczach setek (?) świadków. Wyrok po 3 latach. Nasze sądownictwo jest do dupy, do wymiany, do zaorania, do zbudowania od nowa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this