Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie: W poniedziałek otwarcie Zagrody Kultury „Harmonia” w Hucie Szklanej!

Od poniedziałku będzie można zwiedzać Świętokrzyską Zagrodę Kultury „Harmonia” w Hucie Szklanej (pow. kielecki). W obiekcie położonym u podnóża Łysej Góry prezentowany będzie dorobek XIX-wiecznej wsi świętokrzyskiej, jej zwyczaje, tradycje i całoroczny rytm wiejskiego życia.

Fot. Facebook Harmonia - Świętokrzyska Zagroda Kultury

Motywem przewodnim ekspozycji są cztery pory roku. Turysta będzie mógł dowiedzieć się, czym w danym okresie żyła wieś, jakie obyczaje towarzyszyły codziennym pracom, jak wyglądały żniwa, noc świętojańska czy wiejskie wesele.

Powierzchnia ekspozycji wynosi około 600 metrów kwadratowych. Prezentacja przygotowano zarówno w formie wystawy, jak i elementów multimedialnych. Goście będą mogli aktywnie uczestniczyć w odtworzonym życiu wsi. Spacerując pomiędzy czterema salami, zwiedzający będą wkraczać w świat przypisany konkretnej porze roku – nie tylko dzięki eksponatom, ale także zapachom np. świeżego siana, czy jesiennego sadu.

Na wystawie znalazły się różnego rodzaju interaktywne gry. Dzięki kodom QR zwiedzający będą mogli sami wybrać elementy ekspozycji, które ich interesują, wysłuchać gawęd czy zobaczyć wnętrza dawnych wiejskich chat.

„Obiekt został już przetestowany, odwiedziły go pierwsze grupy i przewodnicy turystyczni. Od poniedziałku będzie już ogólnodostępny dla wszystkich zwiedzających” – powiedział PAP wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz.

Bryła budynku nawiązuje do wiejskiej zagrody oraz popularnego ludowego instrumentu – harmonii. Natomiast kolorowa fasada inspirowana jest wąskimi świętokrzyskimi polami tzw. pasiakami.

W holu znalazła się kawiarenka i sklep z pamiątkami, który zaoferuje m.in. produkty spożywcze i rękodzieło od miejscowych wytwórców. W obiekcie znalazła się także sala konferencyjna dla około 300 osób. „Harmonia” będzie czynna przez cały rok. Od poniedziałku, 22 kwietnia będzie ją można zwiedzać w godzinach 10- 18.

Budowa „Harmonii” to część większego projektu, realizowanego wspólnie z klasztorem na Świętym Krzyżu. Koszt inwestycji w Hucie Szklanej wyniósł ponad 14 mln zł, z czego wkład własny gminy, to niecałe 3 mln zł. Projekt realizowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

„Harmonia” będzie kolejnym obiektem turystycznym zlokalizowanym u podnóża Łysej Góry (Św. Krzyż). W Hucie Szklanej dostępna jest także Osada Średniowieczna, gdzie można wziąć udział w zajęciach prezentujących działalność bartnika, zielarki czy uczestniczyć w warsztatach garncarskich.

Z kolei w Nowej Słupi, położonej po wschodniej stronie Św. Krzyża turyści mogą odwiedzić Muzeum Starożytnego Hutnictwa. W placówce przedstawiona została historia żelaza i początków metalurgii w Łysogórach, gdzie na przełomie starej i nowej ery działało centrum hutnicze – jedno z największych w tzw. barbarzyńskiej Europie. W ciągu 50 lat archeolodzy odkryli tam blisko 400 tys. ziemnych pieców hutniczych, w których według szacunków przetopiono ponad 8 tys. ton rudy.

Obok Muzeum działa także Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. W budynku mieszczącym m.in. kino 5D oraz multimedialne ścieżki edukacyjne przedstawiono świętokrzyskie legendy poświęcone m.in. sabatom czarownic, oraz obrzędom i wierzeniom dawnych Słowian.

Z danych Świętokrzyskiego urzędu marszałkowskiego wynika, że w ubiegłym roku klasztor na Św. Krzyżu, oraz atrakcje położone u podnóża Świętokrzyskiego Parku Narodowego odwiedziło ponad 700 tys. osób.

autor: Wiktor Dziarmga

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this