Znajdź nas na

FAKTY

Bałtów, Kunów, Ćmielów i Bodzechów ze środkami na budowę, rozbudowę lub doposażenie świetlic wiejskich! [FOTO]

Blisko 19 milionów złotych, w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich trafiło do województwa świętokrzyskiego. 30 grudnia w Szkole Podstawowej w Bałtowie podpisano piętnaście umów o przyznanie pomocy na dofinansowanie operacji typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne” w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi” PROW 2014-2020. Środki na budowę, rozbudowę lub doposażenie świetlic wiejskich zyskały gminy z powiatu ostrowieckiego: Bałtów, Kunów, Ćmielów i Bodzechów.

Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Łukasz Skórski p.o Zastępcy Dyrektora ds. PROW fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dzięki pozyskanym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich środkom, na terenie województwa świętokrzyskiego wybudowanych, przebudowanych i wyposażonych zostanie kilkadziesiąt świetlic wiejskich i innych obiektów. Będzie to nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale poprawią także jakość życia mieszkańców, zaspokoją ich potrzeby społeczne i kulturalne. W czwartek, 30 grudnia w Szkole Podstawowej w Bałtowie podpisano umowy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z 15 beneficjentami, wśród nich znalazły się samorządy z powiatu ostrowieckiego: Kunów, Bałtów, Ćmielów i Bodzechów. O wsparcie dla lokalnych samorządów zabiegała Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. 

– Powiat ostrowiecki jest mi najbliższy, ponieważ tutaj mieszkam. Tym bardziej cieszę się, że środki otrzymają gminy Ćmielów, Kunów, Bałtów i Bodzechów. Przeznaczone będą one na budowę, przebudowę, rozbudowę, doposażenie świetlic. Uważam, że jest to bardzo dobra inicjatywa. Ile razy uczestniczę w różnego rodzaju wydarzeniach, organizowanych  na obszarach wiejskich, mieszkańcy podkreślają znaczenie tych miejsc. Tutaj bowiem mają możliwość spotkania się, wymiany swoich doświadczeń, rozwijania pasji i zainteresowań. Często są to także takie małe, nieformalne ośrodki, w których działają grupy wsparcia. Cieszę się, że w kolejnych miejscach naszego województwa powstaną świetlice. Ci którzy je mają opowiadają o nich chętnie, ci, którzy nie mają, zazdroszczą tym, którzy takie już posiadają – mówi Magdalena Zieleń.

Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego przypomina, że beneficjenci otrzymają średnio po około 500 tys. złotych, ale są też gminy, które otrzymały dofinansowanie na realizację kilku zadań w ramach tego działania w łącznej kwocie około 2,5 mln złotych.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie przyznaje, że mieszkańcy Wymysłowa, a także uczniowie publicznej szkoły podstawowej od lat czekali na ten obiekt. 

– Było dużo głosów, aby taki obiekt powstał. W ten sposób działamy, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom i marzeniom mieszkańców. Jest to co prawda 7 rok mojej kadencji, ale wcześniej  nie było tak dogodnych warunków, które pozwoliłyby na realizację tych marzeń.  Z Wymysłowem jestem związany od dziecka, znam problemy i bolączki mieszkańców tej części gminy. Wiem, jak trudno było zorganizować w szkole uroczystą akademię. Ciasny korytarz nie jest do tego najlepszym miejscem – mówi Lech Łodej.

Świetlica wiejska dobudowana zostanie do budynku szkoły. Gmina otrzymała na jej budowę 500 000 zł. Drugie tyle będzie musiała  dołożyć z własnego budżetu.  Z jednej strony będzie można prowadzić zajęcia z wychowania fizycznego, z drugiej organizować uroczystości, czy spotkania wiejskie. Burmistrz przypomina, że w Wymysłowie działa prężnie Stowarzyszenie Oświatowe „Przyjazna Szkoła”, któremu nie brakuje ciekawych pomysłów. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Tym bardziej chcemy, żeby mieli miejsce, w którym będą mogli te pomysły realizować, promując naszą gminę, a także swoją miejscowość. Obiekt posłuży mieszkańcom na dziesiątki lat – podsumowuje burmistrz, dodając, że to nie koniec nakładów na rozwój Wymysłowa, w planach jest także rozbudowa dróg i sieci kanalizacyjnej. 

Gmina Bałtów otrzymała 40 000 zł  na zakup wyposażenia do świetlicy wiejskiej w Okole. 

– Okół, to największa miejscowość w gminie Bałtów. Niestety nie ma tam ani Koła Gospodyń Wiejskich, ani Ochotniczej Straży Pożarnej. Zależy nam na tym,  aby zintegrować to  społeczeństwo, a żeby mieszkańcy mogli się spotykać, potrzebne jest im zaplecze. Świetlica wiejska to budynek wybudowany przez mieszkańców, niestety dziś stoi pusty. Chcielibyśmy, aby zatętnił życiem – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

Podkreśla, że dzięki uzyskanemu dofinansowaniu zakupione zostanie wyposażenie kuchenne: stoły, krzesła, zastawa, meble kuchenne, kuchenka, lodówka, sprzęt AGD, sprzęt RTV: telewizor, laptopy, drukarka, a także biurka, krzesła, sprzęt sportowy: bieżnia, orbitrek, wyposażenie kącika dla dzieci: dywanik, małe krzesełka i stolik, kanapy, statywy na mikrofony i pod nuty. 

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Chcemy, aby w świetlicy utworzony został kącik dla najmłodszych mieszkańców Okołu, ale także aby odbywały się tam zajęcia muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. To takie miejsce, które ma połączyć pokolenia – podsumowuje wójt. 

W gminie Ćmielów powstanie z kolei długo wyczekiwana przez mieszkańców, świetlica wiejska w Brzóstowej. 

– To kolejne już środki na świetlicę wiejską w naszej gminie, bo pierwsze, przypomnę,  popłynęły do miejscowości Piaski Brzóstowskie. W kwietniu 2022 roku świetlica oddana zostanie do użytku. W przypadku Brzóstowej, drugiej co do wielkości miejscowości w gminie Ćmielów,  sprawa była o tyle skomplikowana, że nie było żadnej dokumentacji technicznej budynku, jaki znajduje się w tej miejscowości. To obiekt o dużej kubaturze, a jednak bardzo zniszczony i zaniedbany. Po remoncie mieszkańcy tej części gminy mieliby upragnione miejsce spotkań w zakresie integracji społecznej. Przypomnę, że zanim zaczęliśmy się starać o środki na modernizację tego budynku, musiałam wypełnić procedury w nadzorze budowlanym, przekształcając go z budynku gospodarczego na świetlicę wiejską. Procedury trwały około 2,5 roku. Na szczęście udało się je doprowadzić do końca – przypomina Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.  

Joann Suska, burmistrz Ćmielowa
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Koszt przebudowy, remontu i doposażenia tego obiektu opiewa na kwotę ponad miliona złotych, z czego  500 000 zł  gmina Ćmielów będzie musiała dołożyć z własnych środków. 

Joanna Suska tłumaczy, że  mieszkańcom gminy Ćmielów potrzebne są tego typu miejsca integracji. 

– Kolejne miejscowości występują do mnie z wnioskiem o to, aby takie świetlicę powstawały. We wrześniu na zebraniu wiejskim w Przeuszynie mieszkańcy wspominali, że chcieliby mieć takie miejsce integracji. Niestety pojawił się spadkobierca dworku, który moglibyśmy na te cele zagospodarować. Nie załamujemy rąk, rozpoczniemy od poszukiwań działki pod budowę właśnie z myślą o świetlicy wiejskiej. Idziemy do przodu. Cieszy mnie to, że mieszkańcy  wiedzą czego chcą, swoje prośby kierują do mnie, bo  wiedzą, że mam słowo i go dotrzymuję – podsumowuje burmistrz.

Środki trafią także do gminy Bodzechów na świetlicę wiejską, która pełnić będzie także funkcję biblioteki w Jędrzejowicach.

– Chcemy stworzyć takie miejsce, szczególnie dla seniorów: emerytów, rencistów, gdzie mogliby się t spotykać, poczytać, podyskutować, wypić kawę i herbatę. To jest obiekt już dość zaawansowany jeśli chodzi o modernizację w ramach programów unijnych. W przeszłości pełnił bowiem funkcję przedszkola – mówi Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów.  

Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Inwestycja wyniesie ok. 200 000 zł, dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wynosi 69 proc. Wójt gminy Bodzechów tłumaczy, że jego zdaniem świetlice wiejskie powinno się budować, czy tworzyć tam, gdzie nie ma innych gminnych obiektów typu szkoła, czy remiza. 

– Tak aby były to obiekty, w których  mieszkańcy mogą się spotkać i zorganizować ważne dla nich wydarzenia, czy uroczystości – podsumowuje wójt.

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Andrzej Bętkowski , Marszałek Województwa  Świętokrzyskiego podkreśla że bardzo zależy mu na zrównoważonym rozwoju województwa, dlatego tak ważne jest, aby tego rodzaju wsparcie docierało na tereny wiejskie. 

– Często powtarzam, że wiejskość to polskość, to kultywowanie tradycji i pielęgnowanie polskiej kultury. Ale żeby tę kulturę pielęgnować, mieszkańcy świętokrzyskich wsi muszą mieć stosowne miejsca, w których mogą się spotykać, integrować i kultywować to, co w ich sołectwie czy gminie jest wartościowe i istotne – podsumowuje marszałek.

Przypomnijmy, że 23 grudnia w Kielcach zawarte zostały już 34 umowy o dofinansowanie inwestycji w tym zakresie. Łącznie z podpisanymi w Bałtowie umowami pomoc otrzymało 50 wniosków. 9 z nich złożonych zostało przez instytucje kultury, dla których organizatorem są jednostki samorządu terytorialnego, zaś 41 złożyły gminy. Łączna wysokość dofinansowania to 18 782 074 złotych.

Galeria foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-9
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-9

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-25
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-25

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-24
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-24

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-23
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-23

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-22
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-22

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-21
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-21

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-20
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-20

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-19
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-19

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-18
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-18

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-17
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-17

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-16
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-16

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-15
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-15

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-14
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-14

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-13
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-13

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-12
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-12

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-11
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-11

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-10
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-10

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-26
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-26

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-8
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-8

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-7
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-7

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-6
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-6

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-5
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-5

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-4
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-4

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-3
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-3

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-2
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-2

NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-1
NaOSTROinfo Podpisanie umów na budowę wiejskich świetlic Bałtów 2021-1

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this