Znajdź nas na

FAKTY

Hubert Żądło: Nie zwalniamy tempa!

Rok 2021 w gminie Bałtów upłynął pod znakiem inwestycji. Zakończono pierwszy etap budowy kanalizacji w Okole, oficjalnie otwarto Środowiskowy Dom Samopomocy w Wólce Bałtowskiej, przebudowano drogę Bałtów-Pałac, zmodernizowano szkolną stołówkę, a miejsce zamieszkania zmienił Gerard, najsłynniejszy bałtowski dinozaur.
– Rok 2021 to przede wszystkim rok pełen inwestycji i przygotowanie kolejnych inwestycji pod względem dokumentacji. Nie zwalniamy tempa – zapewnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Od lewej: Henryk Cichocki, przewodniczący rady Gminy Bałtów i Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W ciągu minionych trzech lat do gminy Bałtów udało się pozyskać na różnego rodzaju projekty blisko 25 000 000 zł. To zarówno środki pochodzące z budżetu państwa, jak i fundusze unijne.

– Sytuacja jest diametralnie inna, niż gdy obejmowałem stanowisko wójta. Zdecydowanie lepsza niż kiedyś. Przez cały rok 2021 nie korzystaliśmy z pożyczki, czy  kredytu na rachunku bieżącym, żeby finansować różne zadania,  ponieważ nie było to potrzebne. Mamy bowiem na tyle zaoszczędzonych wolnych środków, że  rok 2021 zakończyliśmy z  półtoramilionową nadwyżką. To dla nas bardzo ważne, bo  gdy będziemy wykonywać oświetlenie uliczne, które kosztuje 1 000 0000 zł, wykonawcy będziemy musieli zapłacić ze środków z własnego budżetu, a dopiero później zwróci nam je Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Mamy płynność finansową i stać nas na realizację inwestycji, a tym samym rozwój gminy – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.  

Udało się wykonać pierwszy etap kanalizacji w Okole, który obejmował  5 km kanalizacji grawitacyjnej.  W pierwszym etapie do kanalizacji „podpiętych”  zostało  89 gospodarstw,  a sama sieć główna ma ponad 5 km długości plus przyłącza kanalizacyjne i jedną przepompownię.

Pierwszy etap kanalizacji w Okole jest już na finiszu. Prace wykonywała forma Santex.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dzięki pozyskanym środkom rządowym udało się nam wykonać naprawdę wiele inwestycji, w które wcześniej sporo osób wątpiło. Pierwszy etap kanalizacji w Okole był jednym z nich. Zrobiliśmy to w rekordowo krótkim czasie, ponieważ początkowo prace rozpisane były na dwa lata. Inwestycja jest już odebrana, a mieszkańcy cieszą się, że wreszcie wkroczyli w XXI wiek. Co ciekawe dzięki zakończeniu inwestycji mamy coraz więcej zapytań o możliwość wybudowania się w Okole, z mapy znikają pustostany, które straszyły przez lata, a my jako gmina zyskujemy nowych mieszkańców – mówi Hubert Żądło.  

Na drugi etap kanalizacji w Okole gmina pozyskała  4 250 000 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Drugi etap kanalizacji jest dłuższy. Powstanie ponad 8 km kanalizacji  grawitacyjnej i 1682 metrów rurociągu tłocznego. Do kanalizacji przyłączone zostaną 102 gospodarstwa. Zbudowane zostaną także cztery przepompownie ścieków. Dotychczas gmina Bałtów była skanalizowana w 40 procentach. Okół jest jednak największym z sołectw wchodzących w jej skład.  Dzięki aktualnie prowadzonej inwestycji gmina będzie skanalizowana w  70 procentach. Jak zapewnia wójt jako kolejne skanalizowane będą Wólka Bałtowska i Wólka Bałtowska-Kolonia. To miejsca, gdzie najchętniej osiedlają się nowi mieszkańcy. Dokumentacja projektowa na ten cel jest już przygotowana. 

We wtorek, 26 października 2021 roku w Urzędzie Gminy w Bałtowie podpisana została umowa na realizację drugiego etapu kanalizacji w Okole. Wykonawca zadania, podobnie, jak w przypadku pierwszego etapu, będzie firma Santex Kazimierza Czapki. To ona bowiem przedstawiła najbardziej korzystną ofertę na kwotę 5 737 774 zł.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Kończymy projekt wodociągu w Maksymilianowie. Z początkiem roku budowana będzie przepompownia. –W Maksymilianowie jest duży potencjał na budownictwo jednorodzinne. Niestety brak podstawowej infrastruktury, w postaci dostępu do wody, przez lata to ograniczył. Wydajemy warunki zabudowy na kolejne działki. Myślę, że w przyszłości będzie to najbardziej prorozwojowa miejscowość, jeśli chodzi o liczbę nowych mieszkańców – tłumaczy Hubert Żądło. 

Z początkiem 2021 roku gmina podpisała umowę  na budowę budynku gospodarczego w Skarbce.  Sprzęt, który służył do realizacji szeroko rozumianej gospodarki komunalnej, dotychczas stał „pod chmurką”.

Umowa na budowę budynku gospodarczego – podpisana. Od lewej: Poseł Andrzej Kryj, senator Jarosław Rusiecki, wójt Hubert Żądło, Wacław Grela z PPHU MIWAX – wykonawca inwestycji, a także Paweł Kudas, Skarbnik Gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zdarzało się, że piasek do posypywania dróg, przysypany był śniegiem. Wszystko niszczało. Pracownicy nie mieli gdzie wykonywać prac konserwatorskich. Teraz wszystko się zmieni – wyjaśnia wójt i dodaje, że środki na realizację inwestycji w wysokości 800 000 zł pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Powstanie budynek wielkości: 35 na 15 metrów, o powierzchni zabudowy 525 metrów kwadratowych. Będzie to konstrukcja stalowa, ocieplona z zapleczem sanitarnym, z infrastrukturą kanalizacyjno-wodną, oświetleniem, bramami automatcznymi. Budynek  będzie  wykorzystywany na garażowanie sprzętu, jaki posiada gmina Bałtów. A w ostatnim czasie gmina wzbogaciła się o ciągnik rolniczy. 

Mieszkańcy Bałtowa, a także uczniowie Szkoły Podstawowej w Bałtowie mogą korzystać z nowej drogi, prowadzącej do szkoły. Koszt zadania, to 467 tys. zł. Gmina Bałtów dołoży do niej zaledwie  93 tys. z. Pozostałe środki pochodziły z rządowego programu – Funduszu Dróg Samorządowych. 

Zakończył się remont 230 metrowego odcinka drogi Bałtów-Pałac
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Remontowany odcinek miał  230 metrów długości.  Zakres prac obejmował  m.in. umocnienie skarpy ażurami, wykonanie podbudowy i nawierzchni asfaltowej, wykonanie poboczy i chodnika, a także prace z branży elektrycznej:  przestawienie słupów oraz linii napowietrznej. Zamierzamy wykonać drugi etap tej inwestycji.  Wykonawca ma czas na złożenie dokumentacji projektowej do końca kwietnia. To droga, której przebudowę obiecywałem wraz z moimi radnymi w kampanii wyborczej. Jest nam niezmiernie miło, że spełniliśmy kolejną obietnicę wyborczą – mówi wójt.

We wrześniu 2021 roku oficjalnie otwarty został Środowiskowy Dom Samopomocy, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy Bałtów. Hubert Żądło przypomina, że budynek po byłej szkole w Wólce Bałtowskiej zyskał nowe życie, dzięki ponad 400 tysiącom złotych rządowej promesy.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Wólce Bałtowskiej to miejsce na mapie gminy Bałtów, na które czekano od lat
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jak w każdym społeczeństwie, także i u nas są osoby niepełnosprawne. Należy o te osoby zadbać. Po tym, jak uzyskaliśmy informację, że możemy pozyskać środki z ministerstwa, a także po rozmowach z mieszkańcami, z osobami, które na co dzień zajmują się pomocą społeczną,  nie czekaliśmy, złożyliśmy wniosek. Udało się i dziś jesteśmy właśnie w tym miejscu – wyjaśnia wójt. 

Zakończyły się prace na terenie wąwozu lessowego w Skarbce Górnej, w gminie Bałtów. Droga biegnąca przez wąwóz została utwardzona, a zbocza zabezpieczone przed erozją.

 – Bardzo ładny wąwóz lessowy zostanie otwarty dla mieszkańców i turystów. Środki na inwestycję otrzymaliśmy na początku roku jednak ze względu na niejasność dotyczącą przebiegu pasa drogowego, zleciliśmy ustalenie granic. Trwało to około pół roku, tym samym przesunęła się możliwość ogłoszenia przetargu. Teren trudny ale i bardzo malowniczy. Inwestycja ułatwi dojazd do gruntów rolnych i leśnych. Mam nadzieję, że zwiększy się też ruch turystyczny. Myślimy o stworzeniu ścieżek dydaktycznych. Chcielibyśmy zatrzymać turystę na dłużej. Być może w przyszłości powstaną to także nowe zabudowania. Miejsce jest bowiem bardzo urokliwe – podsumowuje Hubert Żądło. 

Wąwóz lessowy w Skarbce
Fot. Łukasz GrudniewskinaOSTRO.info

Wykonywano także drogi do gruntów ornych. Utwardzono około 5 kilometrów dróg w różnych częściach gminy.  Gmina dofinansowała także remont drogi powiatowej w Wólce Bałtowskiej  – Kolonii. Droga powiatowa 0682T  (relacji Bałtów-Antoniów) jest łącznikiem województwa świętokrzyskiego z województwem mazowieckim, powiatu lipskiego z ostrowieckim, a także gminy Sienno z gminą Bałtów. Ma zatem znaczenie ponadlokalne. Droga ta stanowi również dojazd do Środowiskowego Domu Samopomocy w Wólce Bałtowskiej. Obciążona jest też ruchem turystycznym. Wzdłuż drogi zlokalizowane są bowiem nieruchomości, przy których prowadzona jest działalność gospodarcza oraz zlokalizowane są liczne gospodarstwa agroturystyczne. Dotychczas jej stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Ostatecznie remont drogi możliwy był dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych, które wyniosło 973 262 zł. Wkład własny powiatu ostrowieckiego wyniósł 153 816,44 zł i choć remonty i utrzymanie dróg powiatowych to zadanie własne powiatu, do wykonania inwestycji „dorzuciła się” także gmina Bałtów, przekazując na ten cel 95 000 zł.  

Na terenie gminy Bałtów wymienione zostaną także lampy na nowe, energooszczędne, led-owe. Umowa z wykonawcą została już podpisana. 

 – Rok 2021  to przede wszystkim inwestycje i przygotowanie kolejnych inwestycji pod względem dokumentacji. Nie zwalniamy tempa, w głowie mamy kolejne projekty, które posłużą naszym mieszkańcom – podsumowuje wójt

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this