Znajdź nas na

FAKTY

Leszek Kowalski: Najpiękniejszy obraz jaki pamiętam, to nauczyciel otoczony gromadką dzieci! Nauczyciele z gminy Ćmielów z nagrodami! [FOTO]

Ewa Cieśniewska z Samorządowego Przedszkola w Ćmielowie, Izabela Praga ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ćmielowie, Zbigniew Czubala z PSP w Brzóstowej, a także Halina Jasińska-Klechowska i Dorota Dąbrowska z SP Nr 1 w Ćmielowie, Sylwia Pękalska z Samorządowego Przedszkola w Ćmielowie, Radosław Bzorek z PSP w Brzóstowej – to nagrodzeni i wyróżnieni przez Joannę Suskę, burmistrza Ćmielowa nauczyciele i dyrektorzy ćmielowskich placówek oświatowych. Na zorganizowanej wczoraj w Urzędzie Miasta i Gminy Ćmielów uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, pożegnano także długoletniego dyrektora SP nr 1 w Ćmielowie i nauczyciela SP w Rudzie Kościelnej – Leszka Kowalskiego. – Dzień Edukacji Narodowej to dzień ważny w życiu każdego pracownika oświaty: nauczyciela, dyrektora, ale także dla uczniów szkół. Mamy wyjątkowo trudny czas, spowodowany pandemią koronawirusa, ale nasza kadra zdała ten egzamin na piątkę – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

„ Nauczyciel … to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego, cudzym dzieciom?”  W tym roku ćmielowskie obchody Dnia Edukacji Narodowej miały kameralny charakter, jednak nie zapomniano o tych, którzy nie tylko przekazują swoją wiedzę, ale także zarażają pasją do jej pogłębiania. 

– W tym trudnym czasie przypada taki szczególny dzień – Dzień Edukacji Narodowej. To najwłaściwszy czas na dostrzeżenia ciężkiej, owocnej pracy nauczycieli i pedagogów. Wyłoniłam zatem te osoby, które wyróżniły się w swojej pracy zawodowej, mają szczególne osiągnięcia, które przekładają się też na sukcesy uczniów. Chciałam w ten sposób uwieńczyć trud włożony w wychowanie naszej ćmielowskiej młodzieży. Dziś spotykamy się w urzędzie w okrojonej formie z powodu epidemii i wynikającej z niej obostrzeń. Ona niestety narasta, nie wiemy więc co nas czeka w przyszłości, ale jest pozytywny odzew ze strony naszej młodzieży, która chce bezpośredniej nauki, nie zajęć zdalnych. To też jest bardzo miły akcent – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.  

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa
fot. Łukasz Grudniewski/aOSTRO.info

Podkreśla, że w tych trudnych czasach, jakie wiążą się z epidemią koronawirusa i przejściem w marcu na zdalny tryb nauczania, nauczyciele i dyrektorzy szkół i przedszkoli z gminy Ćmielów zdali egzamin.

–  O ile jestem  uprawniona do wystawiania komukolwiek ocen, nasi nauczyciele i dyrektorzy według mnie, zdali ten egzamin na piątkę. Jestem pełna podziwu, ponieważ te godziny pracy spędzone przy komputerze, to też ich codzienny wysiłek. Do południa prowadzili zajęcia, po południu sprawdzali odsyłane przez uczniów prace, a przy tym sami mają swoje rodziny. Poświęcali także swoje weekendy. Myślę, że było to dla nich więcej zajęć i zadań niż w takim bezpośrednim kontakcie z uczniami. Dodatkowo praca przy komputerze też nie jest komfortową, jeśli chodzi o aspekt zdrowotny – tłumaczy Joanna Suska.

Dodaje, że jako uczennica miała nauczyciela, który był jej wzorem do naśladowania.

–   Miałam niezwykłą nauczycielkę, panią Helenę Fudalę. To był nauczyciel w klasach początkowych: 1-3.  Przede wszystkim wspominam ją nie jako nauczyciela, ale jako człowieka, który przekazał mi niebywałe wartości historyczne. Potrafiła dostrzec ludzkie problemy i sprawy, oprócz tego, że była nauka, to również miała czas na to, żeby nas przytulić. Można było zwierzyć się jej z problemów,  to była taka nasza matka zastępcza. Wpoiła nam pamięć o poległych żołnierzach na cmentarzu ćmielowskim. Zawsze przed 1 listopada odwiedzaliśmy ich groby z całą klasą. Mówiła nam: pamiętajcie o tych, którzy polegli i odeszli, żeby w przyszłości, ktoś o was pamiętał. Do dziś chodzę na cmentarz w te miejsca, które tworzą historię, aby zapalić ten znicz pamięci – wyjaśnia Joanna Suska.

fot. Łukasz Grudniewski/aOSTRO.info

W tym roku nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze otrzymali: Ewa Cieśniewska z Samorządowego Przedszkola w Ćmielowie, Izabela Praga ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ćmielowie, Zbigniew Czubala z PSP w Brzóstowej, a także Halina Jasińska-Klechowska i Dorota Dąbrowska z SP Nr 1 w Ćmielowie, Sylwia Pękalska z Samorządowego Przedszkola w Ćmielowie, Radosław Bzorek z PSP w Brzóstowej. Podczas uroczystości pożegnano także Leszka Kowalskiego, długoletniego dyrektora SP nr 1 w Ćmielowie i nauczyciela SP w Rudzie Kościelnej.

O tym, że w dzisiejszych czasach nie jest łatwo być nauczycielem wspomina Halina Jasińska-Klechowska, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ćmielowie.

– Największym problemem jest ta niepewność w czasie pandemii. Nie wiadomo co będzie dalej. Młodzież też się zmienia, ma inne wymagania. Temu wszystkiemu musimy sprostać. Jako nauczyciel staram się do każdego z uczniów podchodzić indywidualnie – wyjaśnia Halina Jasińska-Klechowska.

W gronie nagrodzonych nauczycieli znalazła się Halina Jasińska-Klechowska, nauczyciel SP nr 1 w Ćmielowie.
fot. Łukasz Grudniewski/aOSTRO.info

Dodaje, że praca nauczyciela do łatwych nie należy, ale sukcesy uczniów są dla niej największą motywacją.

– Jede z moich uczniów był laureatem w konkursie geograficznym. Cieszy mnie to, że ta wiedza, którą przekazuje staje się pasją dla niektórych uczniów, a wynikiem tego są właśnie tego typu sukcesy. To jest najbardziej wdzięczne w tym zawodzie. Przykro jest gdy pojawiają się porażki, ale one też są wpisane w nasze życie i sztuką jest wyciągać wnioski, a także uczyć się na błędach, aby ich więcej nie popełniać – dodaje.

Doceniono także pracę Leszka Kowalskiego, długoletniego dyrektora SP nr 1 w Ćmielowie, a także nauczyciela SP w Rudzie Kościelnej, którego kariera zawodowa rozpoczęła się 1 września 1984 roku.

– Przez dwadzieścia lat miałem przyjemność być dyrektorem w Szkole Podstawowej nr 1 w Ćmielowie.  Postanowiłem odejść, zostawić miejsce młodszym od siebie. Zająć się innymi sprawami, ułożyć sobie życie emeryckie, śladem mojej małżonki, która na emeryturę przeszła przed rokiem. Nasze emerytury spędzimy realizując nasze pasje życiowe – mówi Leszek Kowalski.

Doceniono pracę Leszka Kowalskiego, długoletniego dyrektora SP nr 1 w Ćmielowie, a także nauczyciela SP w Rudzie Kościelnej
fot. Łukasz Grudniewski/aOSTRO.info

Podkreśla, że na pewno brakowało mu będzie kontaktu z uczniami. 

– Przychodzi jednak taki moment w życiu, że trzeba zrobić miejsce kolejnym pokoleniom. Nawet dziś, gdy jechałem na tę uroczystość w radiu puszczono piosenkę Perfectu „Niepokonani”. Cytując słowa tej piosenki: trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść. Szkoła, praca nauczyciela, czy dyrektora, to nie tylko administracja, wydawanie obowiązków, to przede wszystkim pasja. Trzeba mieć tę pasję. Gdy zaczyna jej brakować, trzeba zmienić coś w swoim życiu. Ja dokonałem takich zmian. Tę pasję mają ludzie młodzi, im zostawiłem to miejsce – tłumaczy Leszek Kowalski, dodając, że jest szczęśliwym dziadkiem, zajmuje się ogrodnictwem, uwielbia turystykę rowerową, podróże, czyta książki. 

Najważniejszą przyjemność i satysfakcję sprawia mu to, że po zakończeniu kariery zawodowej spotyka ucznia, czy koleżanki i kolegów z pracy, starszych nauczycieli i każdy się uśmiecha i wspomina.

– Te wszystkie lata to są przede wszystkim wspomnienia, które pozostały w moim umyśle i sercu, pozostały na kartach kronik szkolnych. To są najpiękniejsze wspomnienia – mówi.

fot. Łukasz Grudniewski/aOSTRO.info

Podkreśla, że zawód nauczyciela jest specyficzny.

– Żeby go zrozumieć trzeba tym nauczycielem być. Nauczycielem człowiek nie staje się od razu po skończonych studiach.  Gdy przyszedłem do pracy, byłem człowiekiem „naładowanym wiedzą”, myślałem, że powinienem ją uczniom wtłoczyć. To nie na tym polega. Jako nauczyciel uczyłem się przez całe życie od swoich koleżanek i kolegów, od dzieci i młodzieży. Najważniejsze jest to, aby uczeń zrozumiał, nie zakuwał na pamięć. Na tym to polega, aby coś dotknąć, zobaczyć, zrozumieć.To starałem się uczniom przekazać. Nie wymagamy od nich wiedzy encyklopedycznej. Myślę, że  w wielu wypadkach mi się to udawało – tłumaczy.

Swoim koleżankom i kolegom „po fachu” życzy przede wszystkim pasji, bo bez niej, nie da się pracować. 

– Bez pasji przestaje to mieć sens.  Życzę im dużo zdrowia, a także sił, szczególnie w tych trudnych czasach, kiedy bardziej muszą myśleć o tym, żeby przestrzegać procedur. To jest bardzo trudne. Podziwiam ich bardzo za to. Wierzę, że wrócimy do normalności. Najpiękniejszy obraz jaki pamiętam, to nauczyciel otoczony gromadką dzieci. Tego właśnie życzę nauczycielom – podsumowuje Leszek Kowalski.

Na wczorajszej uroczystości obecni byli: Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. Tomasz Neyman, dyrektor Centrum Obsługi Oświaty w Ćmielowie, Halina Ćwik, prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ćmielowie, a także Dariusz Urbański, przewodniczący  NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty. 

– Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczycielom życzę przede wszystkim normalności, spokoju,  wytrwałości,  i tego żebyśmy powrócili do tego, co było – podsumowuje Joanna Suska. 

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-2976
NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-2976

NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3079
NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3079

NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3070
NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3070

NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3064
NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3064

NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3055
NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3055

NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3049
NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3049

NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3043
NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3043

NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3037
NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3037

NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3031
NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3031

NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3025
NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3025

NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3017
NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3017

NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3011
NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3011

NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3006
NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-3006

NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-2994
NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-2994

NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-2988
NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-2988

NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-2981
NaOSTRO.info Dzien nauczyciela cmielow-2981


Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this