Znajdź nas na

FAKTY

Mieszkańcy gminy Bałtów wciąż odczuwają skutki decyzji poprzedniego wójta! Hubert Żądło: Kredyty bierze, się łatwo, ale później ktoś musi je spłacać!

Mieszkańcy gminy Bałtów wciąż odczuwają skutki decyzji podjętych przez poprzedniego wójta – Andrzeja Jabłońskiego i poprzednią radę gminy. Dziś zadłużona gmina nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych na remont drogi Bałtów-Pałac. – Nie jesteśmy w stanie teraz tej drogi wykonać. Liczę, że odbędzie się kolejny nabór, tak, jak było to przed rokiem. Wówczas dofinansowanie wynosiło 80 procent. Wtedy można by tę drogę wykonać. Została ona także zgłoszona i zakwalifikowana do tzw. powodziówek, wówczas moglibyśmy wykonać ją w mniejszym zakresie, za mniejsze pieniądze – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt Bałtowa.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

1 100 000 zł dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych otrzymała gmina Bałtów na remont drogi Bałtów-Pałac. Jednak dofinansowanie jest tylko na poziomie 60 procent, a gmina musiałaby dołożyć około 800 tysięcy złotych, niestety w obecnym budżecie takiej kwoty nie ma. Decyzję o remoncie trzeba było  podjąć do 20 kwietnia.

– Podałem informację do Urzędu Wojewódzkiego, że nie będziemy wykonywać tej drogi w takim dofinansowaniu, ponieważ nie jesteśmy w stanie podołać temu zadaniu finansowo, ze względu na zadłużenie z lat poprzednich. Wpływa na to również ostatnia kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej, która zakwestionowała wyłączenia we wskaźnikach zadłużenia gminy, które było zapoczątkowane w 2018 roku, jeszcze za mojego poprzednika, a dotyczyło przebudowy i modernizacji budynku szkoły w Bałtowie – wyjaśnia wójt. 

Gmina, powzięła obligację na kwotę 5 500 000 zł i wykazywała, że w całości zostały one spożytkowane na przebudowę szkoły, inwestycji, która powyżej 60 procent współfinansowana była ze środków zewnętrznych. Rzeczywistość była jednak inna. 

–  Wykonano przebudowę za ponad 6 milionów złotych. Dodano do siebie dwie inwestycje i wychodziło wymagalne 60 procent. Niestety Regionalna Izba Obrachunkowa to zakwestionowała i kazała urealnić wieloletnią prognozę finansową, ponieważ 3 700 000 zł z obligacji w wysokości 5 500 000 zł nie należało wyłączać ze wskaźnika zadłużenia. I teraz borykamy się z problemami. Z jednej strony  zadłużenie gminy, z drugiej wskaźniki, które poszły w dół. Ogranicza to także możliwość wykonania kanalizacji w Okole, w takim zakresie, jak początkowo planowaliśmy – tłumaczy wójt.   

Koronawirus i spowolnienie gospodarcze także robią swoje. Zazwyczaj za marzec do Urzędu Gminy w Bałtowie spływała kwota w wysokości  ok. 200 tys z udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym roku to tylko 90 tysięcy. 

– Mamy o około 100 tysięcy mniej wpływów. Jeśli ta tendencja utrzyma się do końca roku, będziemy mieć o milion złotych mniej przychodu. Bardziej obrazowo, to jest już kwota na wkład własny, w przypadku Funduszu Dróg Samorządowych – podkreśla Hubert Żądło.

Dodaje, że przy Funduszy Dróg Samorządowych  apelował także do parlamentarzystów, żeby zmienić sposób przeliczania wielkości dofinansowania. 

– Liczy się dochodowość na jednego mieszkańca. W gminach mało zaludnionych, takich jak Bałtów, wystarczy, że jednostki będą miały duże pieniądze i przeliczniki są dla nas niekorzystne.  Nie jesteśmy w stanie teraz wykonać drogi Bałtów-Pałac, jednak liczę, że będzie kolejny nabór, tak, jak było to przed rokiem. W tamtym roku kolejny  nabór realizowany był w wysokości 80 procent dofinansowania. Wtedy można by tę drogę wykonać. Została także zgłoszona i zakwalifikowana  do tzw.  powodziówek.Wówczas wykonalibyśmy ją w mniejszym zakresie, ale koszt naszego dofinansowania wynosiłby 40 tysięcy złotych przy wartości 220 tysięcy złotych prac.  Możemy sobie pozwolić na tyle, a nie na więcej, ponieważ kredyty się łatwo bierze, ale później ktoś musi je spłacać.  Wszelkie zadłużenie jakie mamy w gminie, to zadłużenie wzięte przez poprzednika za zgodą poprzedniej rady lub wynikające z decyzji i zobowiązań, które zostały podjęte przez mojego poprzednika, jak np. w przypadku budynku szkoły w Bałtowie, na którą musieliśmy szukać środków, ponieważ  środki z obligacji były dużo mniejsze, o około 800 tys, niż te zapisane w budżecie – podsumowuje wójt.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this